facebook web
Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Do Unii Europejskiej z Fortis Bankiem

Fortis Bank Polska będzie doradzał małym i średnim przedsiębiorstwom jak starać się o unijne dotacje.

- Naszym celem jest przybliżenie przedsiębiorcom problematyki unijnej, a w szczególności przekazanie informacji na temat środków pomocowych dostępnych w ramach programów PHARE, a w przyszłości funduszy strukturalnych - wyjaśnia Leszek Niemycki, wiceprezes Zarządu Fortis Banku. - Będzie to nasza dodatkowa usługa oferowana wszystkim zainteresowanym klientom. Bank w związku z tym nawiązał współpracę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Regionalnymi Instytucjami Finansującymi, które odpowiadają za dystrybucję środków pomocowych Unii Europejskiej w naszym kraju. Działania Fortis Banku uzyskały patronat Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Wysokość np. dotacji inwestycyjnej jaką możne otrzymać polski przedsiębiorca wynosi do 50 tys. EUR, ale jej uzyskanie uzależnione jest od tego, czy dane przedsięwzięcie finansowane jest również przez bank. - Już teraz mamy klientów, którzy obok kredytu korzystają ze środków pomocowych - mówi Leszek Niemycki. - Oczekujemy jednak, że po formalnym wprowadzeniu do naszej oferty usług doradczych ten odsetek wyraźnie wzrośnie.

Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw - bo do nich kierowana jest oferta banku, a równocześnie unijne fundusze PHARE - zainteresowani dotacjami uzyskają informacje na ich temat w każdej placówce banku oraz poprzez bankową infolinię. Działają również specjalne "fortisowskie" strony w Internecie. Fortis Bank zaplanował ponadto spotkania z zainteresowanymi przedsiębiorcami w wybranych miastach Polski. Będą się one odbywać pod wspólnym hasłem: "Do Unii Europejskiej z Fortis Bankiem". Na tych spotkaniach właściciele firm otrzymają informacje o najważniejszych programach pomocowych, lokalnych instytucjach dysponujących środkami unijnymi oraz metodologii ubiegania się o dotacje.

Projekt Fortis Banku jest jego kolejną tego typu inicjatywą skierowaną do sektora MSP. W zeszłym roku zakończył się trwający prawie dwa lata projekt o nazwie "Możesz liczyć na swój bank", który Fortis Bank zrealizował w ramach programu SME Finance Facility, będącego inicjatywą Komisji Europejskiej i EBOR-u.Fortis Bank Polska SA (d. Pierwszy Polsko-Amerykański Bank SA) powstał w 1990 r. w Krakowie. Jest bankiem specjalizującym się w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw oraz zamożnych klientów indywidualnych. Może poszczycić się tytułem "Banku Przyjaznego dla Przedsiębiorców", przyznawanym przez Krajową Izbę Gospodarczą. Akcje banku od listopada 1994 r. notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank posiada 32 placówki usytuowane w największych miastach w Polsce, zatrudnia ponad 900 osób. Strategicznym udziałowcem Fortis Bank Polska jest belgijski Fortis Bank, do którego należy 99,10 proc. akcji.

Fortis Bank jest częścią grupy Fortis, międzynarodowej instytucji finansowej specjalizującej się w dziedzinie ubezpieczeń, bankowości i inwestycji. Grupa zatrudnia ponad 69,000 pracowników i plasuje się wśród 20 największych instytucji finansowych w Europie. Na rynkach krajów Beneluksu Fortis zajmuje wiodącą pozycję oferując szeroką gamę usług finansowych skierowanych do klientów indywidualnych, firm oraz jednostek sektora budżetowego. W innych krajach Fortis skupia swą działalność na wybranych segmentach rynków. Akcje Fortis są notowane na giełdach w Amsterdamie, Brukseli i Luksemburgu.

 

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektor Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik prasowy

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 10/16

01-211 Warszawa

napisz wiadomość