facebook web
Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Zmiany w Zarządzie Fortis Banku

Z Zarządu Fortis Banku odchodzą Belgowie: Jean-Marie De Baerdemaeker oraz Andre Van Brussel. Zastąpią ich Polacy: Jan Bujak i Jaromir Pelczarski.

Nowi członkowie Zarządu od dawna związani są z Fortis Bankiem. Jan Bujak przez ostatnie osiem lat był dyrektorem Departamentu Rachunkowości. Podobnie Jaromir Pelczarski, który od roku 1995 piastował stanowisko dyrektora Departamentu Informatyki.

Odchodzący na emeryturę Jean-Marie De Baerdemaeker spędził w Polsce blisko cztery lata. Od grudnia 2000 r. do stycznia tego roku był prezesem Zarządu Fortis Banku Polska. Ostatnio zajmował stanowisko Pierwszego Wiceprezesa. Andre Van Brussel wraca do Centrali Fortis Banku w Brukseli. W Zarządzie Fortis Banku Polska zasiadał od 2001 r. pełniąc funkcję wiceprezesa i dyrektora finansowego.

Z końcem lipca br. z Zarządu Fortis Banku Polska odejdzie również Gilles Polet, wiceprezes i dyrektor pionu kredytów. Jego obowiązki przejmuje Koen Verhoeven.

Ostatecznie Zarząd Fortis Banku Polska składać się będzie z sześciu osób, trzech Belgów i trzech Polaków.

Zmiany w Zarządzie zatwierdziła obradująca 24 kwietnia Rada Nadzorcza. Rozpatrzyła ona również propozycję Zarządu w sprawie podziału zysku za ubiegły rok i zgodnie z jego sugestią zarekomenduje Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy w wysokości 2 zł brutto na 1 akcję, czyli 30,2 mln zł oraz przekazanie pozostałej części zysku (1,2 mln zł) na fundusz ogólnego ryzyka.

Jan Bujak (lat 35), jest absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który ukończył w 1992 r. Ma dyplom Executive MBA Ecole Nationale des Ponts et Chaussées w Paryżu oraz Uniwersytetu w Bristolu.

Od 1992 r., czyli początku swojej kariery zawodowej związany jest z Fortis Bankiem Polska SA (wtedy: Pierwszy Polsko-Amerykański Bank SA). Początkowo był szefem Zespołu Operacji Zagranicznych, a następnie w latach 1994-95 dyrektorem Departamentu Rozliczeń. Od grudnia 1995 do lutego 2001 piastował funkcję zastępcy dyrektora finansowego oraz dyrektora Departamentu Rachunkowości, a po reorganizacji w lutym 2001 r. dyrektora Departamentu Finansów i Controllingu. Jest członkiem Rady Nadzorczej Fortis Securities Polska SA, a w latach 2000-2002 był również członkiem Zarządu Fortis Lease Polska Sp. z o.o.

Jaromir Pelczarski (lat 35), jest absolwentem wydziału Elektroniki, Informatyki i Elektrotechniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który ukończył w roku 1992. Ukończył również studia podyplomowe w Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania przy Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Ma dyplom Executive MBA Ecole Nationale des Ponts et Chaussées w Paryżu oraz Uniwersytetu w Bristolu.

Od roku 1994 związany jest z Fortis Bankiem Polska SA (wtedy: Pierwszy Polsko-Amerykański Bank SA), w którym rozpoczął pracę jako specjalista ds. informatycznych. Od 1995 r. był dyrektorem Departamentu Informatyki. Od listopada 2001 r. piastował stanowisko dyrektora ds. systemów informatycznych, administracji i bezpieczeństwa. Nadzorował jednostki odpowiedzialne za zarządzanie systemami informatycznymi, administrację, bezpieczeństwo, inwestycje i zakupy.Fortis Bank Polska SA (d. Pierwszy Polsko-Amerykański Bank SA) powstał w 1990 r. w Krakowie. Jest bankiem specjalizującym się w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw oraz zamożnych klientów indywidualnych. Może poszczycić się tytułem "Banku Przyjaznego dla Przedsiębiorców", przyznawanym przez Krajową Izbę Gospodarczą. Akcje banku od listopada 1994 r. notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank posiada 28 placówek usytuowanych w największych miastach w Polsce, zatrudnia ponad 900 osób. Strategicznym udziałowcem Fortis Bank Polska jest belgijski Fortis Bank, do którego należy 99,10 proc. akcji.

Fortis Bank jest częścią grupy Fortis, międzynarodowej instytucji finansowej specjalizującej się w dziedzinie ubezpieczeń, bankowości i inwestycji. Grupa zatrudnia ponad 67,000 pracowników, a jej kapitalizacja rynkowa przekracza 28 miliardów euro, co plasuje się wśród 30 największych instytucji finansowych w Europie. Na rynkach krajów Beneluksu Fortis zajmuje wiodącą pozycję oferując szeroką gamę usług finansowych skierowanych do klientów indywidualnych, firm oraz jednostek sektora budżetowego. W innych krajach Fortis skupia swą działalność na wybranych segmentach rynków. Akcje Fortis są notowane na giełdach w Amsterdamie, Brukseli i Luksemburgu.

 

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektor Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik prasowy

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 10/16

01-211 Warszawa

napisz wiadomość