Bank zmieniającego się świata

Możesz liczyć na swój bank - Komunikat prasowy nr 24/2002

MOŻESZ LICZYĆ NA SWÓJ BANK

Duża liczba przedsiębiorstw w Polsce bankrutuje nie dlatego, że przynosi straty, ale dlatego, że traci płynność finansową! Oznacza to, że w momencie upadku są one zyskowne, mają jednak problem z realną gotówką. Dlatego Fortis Bank Polska wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Komisją Europejską zdecydowały się na realizację programu skierowanego do właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, który ułatwiając im dotarcie do źródeł finansowania, pokazuje równocześnie jak w prosty sposób kontrolować płynność finansową.

Ta ostatnia kwestia była poruszana przez bankowców na spotkaniach z klientami, które nazwano "Możesz liczyć na swój bank". Spotkania te towarzyszyły projektowi EBRD/EU - Phare SME Finance Facility, wspólnej inicjatywie EBOR i Komisji Europejskiej, której celem jest finansowanie - za pośrednictwem banków - sektora małych i średnich przedsiębiorstw w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Fortis uczestniczy w tym przedsięwzięciu od 2000 r. udostępniając swoim klientom linie kredytowe finansowane właśnie ze środków EBOR. Dotychczas - w ramach tej współpracy - bank uruchomił dla swoich klientów kredyty o wartości przekraczającej 26 mln euro równocześnie spotykając się w ramach "Możesz liczyć na swój bank" z grupą blisko tysiąca biznesmenów na terenie całego kraju.

- Przełamując ważną barierę jaką jest dla małego i średniego przedsiębiorstwa dostęp do zewnętrznego źródła finansowania, wpada ono w inną pułapkę, bardzo często traci płynność finansową - mówi Leszek Niemycki, wiceprezes Zarządu Fortis Banku Polska. - Ale nie możemy być zaskoczeni, bo realizowane w naszym kraju badania pokazują, że pojęcia płynności nie potrafi zdefiniować co drugi właściciel firmy.

Ponieważ wśród barier ograniczających dostęp do kapitału właściciele przedsiębiorstw wymieniają obok wysokich stóp procentowych (21,6 proc. badanych - na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości) także skomplikowane ich zdaniem procedury bankowe (14,6 proc.), stąd w trakcie spotkań z klientami bank prezentował również i tłumaczył jak funkcjonują procedury kredytowe.

Spotkania "Możesz liczyć na swój bank" zorganizowane przez Fortis Bank Polska w ramach projektu EBRD/EU - Phare SME Finance Facility zostały bardzo wysoko ocenione przez jego uczestników. Aż 93 proc. stwierdziło, że informacje jakie uzyskali podczas spotkania będą pomocne w prowadzonej przez nich działalności. Równie wysoki odsetek wyraził zainteresowanie uczestnictwem w kolejnym, podobnym projekcie.

Projekt SME Finance Facility jest wspólną inicjatywą EBOR oraz Komisji Europejskiej i finansowany jest również ze środków programu Phare UE. Ma on na celu wspieranie sektora MSP krajów kandydujących do UE oraz stymulowania rozwoju tego sektora poprzez ułatwienie dostępu do źródeł finansowania. Przewiduje się, że łączny budżet projektu dla wszystkich krajów wyniesie ponad 1 miliard euro. W projekcie SME Finance Facility 450 milionów euro pochodzi ze środków EBOR, a 110 milionów euro ze środków UE. Szacuje się że Polska wykorzysta ok. 20-30 proc. tej kwoty.



Fortis Bank Polska SA (d. Pierwszy Polsko-Amerykański Bank SA) powstał w 1990 r. w Krakowie. Jest bankiem specjalizującym się w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw oraz zamożnych klientów indywidualnych. Otrzymał tytuł "Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców", przyznawany przez Krajową Izbę Gospodarczą. Akcje banku od listopada 1994 r. notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank posiada 28 placówek usytuowanych w największych miastach w Polsce, zatrudnia ponad 900 osób. Strategicznym udziałowcem Fortis Bank Polska jest belgijski Fortis Bank, do którego należy 99,10 proc. akcji.

Fortis Bank jest częścią grupy Fortis, międzynarodowej instytucji finansowej specjalizującej się w dziedzinie ubezpieczeń, bankowości i inwestycji. Grupa zatrudnia ponad 67,000 pracowników, a jej kapitalizacja rynkowa przekracza 28 miliardów euro, co plasuje ją wśród 30 największych instytucji finansowych w Europie. Na rynkach krajów Beneluksu Fortis zajmuje wiodącą pozycję oferując szeroką gamę usług finansowych skierowanych do klientów indywidualnych, firm oraz jednostek sektora budżetowego. W innych krajach Fortis skupia swą działalność na wybranych segmentach rynków. Akcje Fortis są notowane na giełdach w Amsterdamie, Brukseli i Luksemburgu.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) to międzynarodowa instytucja finansowa utworzona w 1991 r. i skupiająca ok. 50 państw, w tym Polskę. Łącznie EBOR liczy blisko 60 akcjonariuszy, którymi są także Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny.

EBOR ma za zadanie służyć finansowym wsparciem dla młodych demokracji Europy Środkowej i Wschodniej w przekształcaniu ich systemów gospodarczych w rynkowe. W szczególności EBOR został utworzony w celu wspierania działań związanych z wdrażaniem sektorowych reform gospodarczych, prywatyzacją, rozwojem przedsiębiorczości i konkurencyjności. Zmierza także w swych działaniach do równomiernego rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów.

Poprzez podejmowaną działalność inwestycyjną EBOR promuję rozwój sektora prywatnego i służącej mu infrastruktury, umacniania instytucje finansowe, wspiera rozwój nowoczesnych systemów prawnych.

Siłą Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju jest jego zdolność do działania zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Bank łączy w sobie zasady funkcjonowania banków inwestycyjnych i banków rozwoju. Współpracuje z innymi instytucjami i organizacjami międzynarodowymi. Do jego zadań należy także ocena postępów transformacji gospodarczej w danym kraju.

W Polsce rola EBOR-u w przekształceniach gospodarczych polega głównie na finansowaniu projektów w sektorze prywatnym, współpracy z instytucjami finansowymi, wspieraniu funduszy kapitałowych, mobilizacji inwestycji zagranicznych, udziale w prywatyzacji i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Poprzez te i inne działania wspiera pośrednio starania Polski o szybkie przyjęcie do Unii Europejskiej.

W 1999 r. Europejki Bank Odbudowy i Rozwoju rozpoczął realizację szerokiego, europejskiego programu - SME Finance Facility.

EBOR aktywnie wspiera działania Polski mające na celu spełnienie kryteriów UE stawianych przed krajami kandydackimi jak również projekty rozwoju sektora rolnictwa, instytucji samorządowych oraz te w zakresie ochrony środowiska. Bank poszerzył znacznie swoją pomoc w zakresie dostępności kapitału dla sektora MSP poprzez linie kredytowe otwarte dla lokalnych instytucji finansowych. Sektor MSP jest jednym z priorytetów dla EBOR.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość