facebook web
Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Powszechne lekcje tenisa w szkołach – cel akcji Dzieciaki do Rakiet

Po wakacjach akcja Dzieciaki do Rakiet wraca do szkół. Jej celem jest wprowadzanie gry w tenisa na WF w szkołach podstawowych. 70 podstawówek otrzyma sprzęt tenisowy, a ich nauczyciele przejdą szkolenia przygotowujące do nauczania gry w tenisa. Do akcji może zgłosić się każda szkoła podstawowa w Polsce. Celem inicjatywy, realizowanej przez Bank BGŻ BNP Paribas, jest popularyzacja tego sportu wśród dzieci, ich rodziców i nauczycieli.

Rekrutacja szkół do akcji Dzieciaki do Rakiet wystartowała 10 września i potrwa do 31 października. Może w niej wziąć udział każda szkoła podstawowa w Polsce, publiczna i niepubliczna. Aby się zgłosić do programu, szkoła musi przesłać krótki film lub zdjęcia ilustrujące sportowe pasje swoich uczniów.

– Materiały nie muszą być profesjonalne, można je wykonać np. za pomocą smartfonu. Również medale czy puchary nie są najważniejsze. Liczy się sportowa pasja, dobra zabawa i zaangażowanie. Naszym celem jest to, żeby akcja Dzieciaki do Rakiet przyczyniła się do zwiększenia aktywności dzieci i młodzieży w Polsce. A tenis jest na to doskonałym sposobem. Rozwija umysł i ciało, wpływa na koordynację, siłę, szybkość i kondycję. Uczy samodzielności, podejmowania decyzji oraz zasad fair play. Już po raz trzeci organizujemy akcję Dzieciaki do Rakiet, zależy nam na tym, aby jak najwięcej szkół miało szeroki dostęp do tej dyscypliny. Nie ma na to lepszego sposobu, niż wprowadzenie tenisa na lekcje WF – powiedziała Izabela Tworzydło, rzecznik prasowy Banku BGŻ BNP Paribas.

Szkoły mogą się zgłaszać za pośrednictwem strony www.dzieciakidorakiet.pl, gdzie od 10 września działa panel umożliwiający wgranie filmu lub zdjęć. Wszystkie zgłoszenia będą opublikowane na stronie. Po upłynięciu terminu zgłoszeń ruszy głosowanie internautów (od 5 listopada do 16 grudnia), które wyłoni 60 szkół zgłoszonych do programu. Ostatnich 10 szkół spośród tych, które uzyskały mniej głosów, wybierze kapituła akcji Dzieciaki do Rakiet – tak, by nawet mniejsze placówki miały równe szanse dostania się do programu. Ogłoszenie wyników nastąpi 18 grudnia.

70 szkół, które zostaną w ten sposób zakwalifikowane do akcji Dzieciaki do Rakiet, otrzyma sprzęt tenisowy umożliwiający prowadzenie zajęć. Nie jest do tego potrzebna żadna specjalna infrastruktura – wystarczy sala gimnastyczna czy szkolne boisko. Ponadto z każdej zakwalifikowanej szkoły dwóch nauczycieli przejdzie szkolenie z zakresu nauczania gry w tenisa. Szkolenia poprowadzą wykwalifikowani trenerzy z Polskiego Związku Tenisowego.

Kiedy zaczynałam swoją przygodę z tenisem, nie było takich możliwości. Lekcje tenisowe w ramach szkolnego WF-u czy darmowe treningi pod okiem profesjonalnych trenerów były wtedy czymś nieosiągalnym. To dobrze, że dziś dzieci mają tyle okazji, żeby poznać ten piękny sport. Bardzo się cieszę, jak widzę, że dzieciaki zaczynają grać. Nawet, jeśli nie będą w przyszłości profesjonalistami, to gra w tenisa w tak młodym wieku przyniesie im same korzyści – powiedziała Urszula Radwańska, czołowa polska tenisistka, ambasadorka akcji Dzieciaki do Rakiet. 

Jak zgłosić szkołę do akcji Dzieciaki do Rakiet?

  1. Nagraj krótki filmik lub zrób zdjęcia pokazujące, jak dzieci z Twojej szkoły bawią się poprzez sport.
  2. Wejdź na stronę dzieciakidorakiet.pl.
  3. Wypełnij formularz i wgraj lub zdjęcia. Pojawią się one na stronie po akceptacji moderatora. Masz na to czas do 31 października.
  4. 5 listopada zostanie uruchomione głosowanie na poszczególne szkoły. Zagłosuj na swoją szkołę i śledź wyniki głosowania internautów na stronie dzieciakidorakiet.pl

Więcej szczegółów oraz regulamin akcji na stronie www.dzieciakidorakiet.pl.

Pierwsze kroki pod okiem fachowców

Przez całe lato akcja Dzieciaki do Rakiet zapraszała najmłodszych na bezpłatne treningi tenisowe w popularnych miejscowościach wakacyjnych. Minikorty pojawiły się w Karpaczu, Świnoujściu, Międzyzdrojach, Sopocie, Władysławowie i Zakopanem. Dla wielu uczestników była to pierwsza w życiu przygoda z tenisem.

– Bardzo się cieszę, że mogłem zagrać z dziećmi w tenisa i zachęcić je do tej wspaniałej dyscypliny. To szczególnie ważne, żeby zaszczepić dzieciom bakcyla aktywności fizycznej. Jako dorośli musimy dawać dobry przykład. Dla mnie tenis to najwspanialsza przygoda życia. Każdemu życzę takiej przygody – powiedział Mariusz Fyrstenberg, ambasador akcji Dzieciaki do Rakiet.

Rodzice, dajcie dobry przykład!

O tym, jak ważne jest to, by zaszczepiać w dzieciach sportowe pasje świadczą wyniki raportu „Aktywność fizyczna dzieci w Polsce” przygotowanego przez Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas, organizatora akcji Dzieciaki do Rakiet.

Normę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), czyli minimum godzinę aktywności dziennie, wypełnia jedynie co czwarte polskie dziecko w wieku 11-15 lat. Tyle samo dzieci w tym przedziale wiekowym spędza codziennie przed telewizorem minimum cztery godziny w dzień powszedni, zaś w weekendy jest to niemal połowa nastolatków w tym wieku! Tymczasem spędzanie przed ekranem więcej, niż dwóch godzin dziennie, ma negatywny wpływ na zdrowie dzieci. Jeszcze większy spadek aktywności następuje u starszych nastolatków – zaledwie co dziesiąte dziecko w wieku 17-18 lat wypełnia minimum rekomendowane przez WHO.

Problemem są też zwolnienia z WF-u. Główną przyczyną opuszczania tych zajęć przez dzieci są zwolnienia wypisywane przez rodziców, a nie zwolnienia lekarskie. Aż 2/3 dzieci opuściło lekcje WF przynosząc usprawiedliwienie od rodziców, a co piąty uczeń był w ten sposób zwolniony z więcej niż 5 lekcji.

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektor Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik prasowy

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 10/16

01-211 Warszawa

napisz wiadomość