facebook web
Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Włochy to kluczowy partner handlowy Małopolski. Poznaj je od biznesowej strony

Włochy to nie tylko świetna kuchnia, piękne miasta pełne wspaniałych zabytków i muzeów, czy pociągająca kultura. To także kluczowy partner gospodarczy Małopolski i rynek pełen okazji inwestycyjnych. BNP Paribas Bank Polska zaprasza duże firmy i MŚP 11 czerwca na spotkanie na krakowskim Kazimierzu, na którym przybliży biznesową charakterystykę tego kraju i przykłady możliwości inwestycji w różnych branżach. 

Włochy są trzecią największą gospodarką strefy euro, to ogromny, ponad 60 milionowy rynek i unijny lider produkcji w sektorach takich jak maszynowy, transportowy i farmaceutyczny. Świetny design, moda i znana na całym świecie motoryzacja to tylko niektóre z znaków rozpoznawczych włoskiej gospodarki, i nie zmieniają tego doniesienia o stagnacji gospodarczej na Półwyspie Apenińskim. Italia to również jeden z kluczowych partnerów handlowych Małopolski.

- Włochy są szóstym największym odbiorcą małopolskiego eksportu, a jednocześnie drugim najważniejszym kierunek importu do województwa. O ile Polska w handlu z Włochami notuje niewielki deficyt, tak w przypadku Małopolski jest on wyraźny. Wzrost eksportu małopolskich firm na Półwysep Apeniński może tę nierównowagę zmniejszyć. W ramach Programu Handlu Zagranicznego dzielimy się ekspercką wiedzą, by wspierać polskie firmy w ekspansji na zagraniczne rynki, a już 11 czerwca zapraszamy wszystkich zainteresowanych realiami włoskiego biznesu na spotkanie w Krakowie. Eksperci i przedsiębiorcy obecni na włoskim rynku podzielą się praktyczną wiedzą o tym jak korzystać z szans i unikać zagrożeń czekających na debiutantów – mówi Giorgio Mazzarella, dyrektor Italian Desk w BNP Paribas i szef doradców klientów Banku na rynku włoskim.

Z raportu Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego wynika, ze w 2017 r. eksport Małopolski do Włoch wyniósł 448,9 mln euro, a import 731,5 mln euro. W skali kraju, główne towary eksportowane do Włoch to, zgodnie z danymi Obsevatory of Economic Complexity, produkty branży motoryzacyjnej, a także maszyny, żywność oraz metale i artykuły metalowe.

Jednak stosunki gospodarcze z Włochami to nie tylko handel, ale i inwestycje. Z danych Centro Studi wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest 2410 aktywnych spółek z kapitałem włoskim, a niemal co dziesiąta z nich (195, czyli 8%) działa w Małopolsce.

- Jeśli chodzi o polskie inwestycje we Włoszech, to liczby nie są tak imponujące. We Włoszech działa 112 spółek, w których  dominuje kapitał polski. Znane małopolskie marki, które posiadają spółki we Włoszech to np. Comarch, Fakro, Oknoplast czy Kęty, jednak jest przestrzeń, by tych firm i inwestycji było więcej. Okazje inwestycyjne są w wielu sektorach, nie tylko w przemyśle, budownictwie czy logistyce, ale także na rynku nieruchomości w turystyce i hotelarstwie, a także, ze względu na profil demograficzny, opiece zdrowotnej i domach opieki – mówi Giorgio Mazzarella z BNP Paribas.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 11 czerwca, o godz. 17.30 w Hotelu PURO przy ul. Halickiej 14A w Krakowie. Więcej informacji, zarówno o spotkaniu, jak i o prowadzonym przez BNP Paribas wraz z KUKE i Bisnode Programie Handlu Zagranicznego, można znaleźć pod adresem https://www.bnpparibas.pl/phz

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektor Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik prasowy

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 10/16

01-211 Warszawa

napisz wiadomość