Bank zmieniającego się świata

WZA Fortis Banku

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Fortis Bank Polska SA zatwierdziło 26 czerwca sprawozdanie finansowe banku i udzieliło pokwitowania Zarządowi oraz Radzie Nadzorczej. Ubiegłoroczny zysk netto w wysokości 31,4 mln zł akcjonariusze przeznaczyli niemal w całości na wypłatę dywidendy.

Datę ustalenia prawa do dywidendy WZA wyznaczyło na 15 lipca br., natomiast dniem wypłaty dywidendy został 2 września 2003 roku. Akcjonariusze przeznaczyli też 1,2 mln zł z ubiegłorocznego zysku banku na fundusz ryzyka ogólnego.

Akcjonariusze zebrani na WZA przyjęli oświadczenie w sprawie stosowania zasad ładu korporacyjnego w Fortis Banku. Uchwalili również zmiany w statucie banku, głównie ze względu na konieczność dostosowania go zmieniających się zapisów w ustawach, np. zakres działania banku poszerzono o wydawanie pieniądza elektronicznego, co wynika z przepisów ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych, które wejdą w życie w październiku br.

Zysk netto Fortis Banku w wysokości 31,4 mln zł osiągnięty w 2002 roku był prawie trzy razy większy od tego z poprzedniego roku. Bank osiągnął wysoki zysk m.in. dzięki skutecznej polityce ograniczania kosztów. Były one o 3 proc. niższe od poniesionych w roku 2001. Przychody na działalności bankowej wyniosły 450 mln zł. Wzrosła o 3 proc. wartość portfela kredytowego (2,2 mln PLN), przy równocześnie niższej niż zakładały władze banku wysokości rezerw na kredyty w sytuacji nieregularnej (16 proc. całości portfela). Niższa o 8 proc. była wartość zdeponowanych w banku depozytów, choć równocześnie w istotny sposób zwiększyły się środki oddane przez klientów w zarządzanie Fortis Securities - podkreśla bank w swoim raporcie rocznym. Zwiększenie ilości klientów obsługiwanych przez bank oraz oferowanych im usług zaowocowało wzrostem przychodów z tytułu prowizji (17 proc.). W porównaniu z 2001 r. o 5 proc. wyższy był też wynik banku z pozycji wymiany. Dzięki przyrostowi transakcji importowo-eksportowych, uruchomień kredytów w walutach obcych oraz z korzystnym transakcjom na rynku walutowym bank zarobił 53 mln zł. Ponad 20 mln zł przyniosła sprzedaż dłużnych papierów wartościowych. Suma bilansowa banku była niższa o kilka procent od stanu na koniec roku poprzedniego i wynosiła 3.745 mln zł.

Wskaźniki efektywności

rok 2002 2001 2000
Zwrot na aktywach (ROA) 0,8% 0,3% 0,7%
Zwrot z kapitału (ROE) 6,5% 2,7% 9,9%
Marża odsetkowa netto 3,27% 3,3% 4,3%
Zysk na 1 akcję (zł) 2,08 0,70 2,09
Wartość księgowa na jedną akcję (zł) 34,46 32,52 27,75



Fortis Bank Polska SA (d. Pierwszy Polsko-Amerykański Bank SA) powstał w 1990 r. w Krakowie. Jest bankiem specjalizującym się w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw oraz zamożnych klientów indywidualnych. Może poszczycić się tytułem "Banku Przyjaznego dla Przedsiębiorców", przyznawanym przez Krajową Izbę Gospodarczą. Akcje banku od listopada 1994 r. notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank posiada 32 placówki usytuowane w największych miastach w Polsce, zatrudnia ponad 900 osób. Strategicznym udziałowcem Fortis Bank Polska jest belgijski Fortis Bank, do którego należy 99,10 proc. akcji.

Fortis Bank jest częścią grupy Fortis, międzynarodowej instytucji finansowej specjalizującej się w dziedzinie ubezpieczeń, bankowości i inwestycji. Grupa zatrudnia ponad 69 000 pracowników i plasuje się wśród 20 największych instytucji finansowych w Europie. Na rynkach krajów Beneluksu Fortis zajmuje wiodącą pozycję oferując szeroką gamę usług finansowych skierowanych do klientów indywidualnych, firm oraz jednostek sektora budżetowego. W innych krajach Fortis skupia swą działalność na wybranych segmentach rynków. Akcje Fortis są notowane na giełdach w Amsterdamie, Brukseli i Luksemburgu.

 

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość