facebook web
Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Uczestnicy niezwykłej sztafety z Kasprowego na Hel przebiegli już pół Polski

Po trzech dniach wyjątkowa sztafeta BNP Paribas „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji” z Kasprowego Wierchu na Hel osiągnęła półmetek. Czwartkowa trasa przebiegała przez trzy województwa – łódzkie, wielkopolskie, a na koniec dnia przekroczyła granicę województwa kujawsko-pomorskiego. Fragment trasy prowadziła Maja Włoszczowska, kolarka górska, srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Cały czas można wesprzeć akcję, a także na żywo śledzić postępy uczestników na stronie www.podajzmiane.pl.

Maja Włoszczowska dołączyła do biegaczy w Zduńskiej Woli, oczywiście na swoich nieodłącznych dwóch kółkach. Kolarka towarzyszyła pozostałym uczestnikom na dystansie 10 kilometrów.  – Dołączam do akcji, bo temat, który porusza, jest bardzo istotny. Tylko w mojej dyscyplinie znam cztery dziewczyny, które zmagają się z depresją. I są to osoby, które zaczęły chorować w najlepszym okresie kariery – kiedy wygrywają i są na szczycie. Jak widać depresja dotyka nie tylko ludzi z problemami życiowymi, ale również tych, którzy, mogłoby się wydawać, mają wszystko. Najważniejsze, żeby nie oceniać takich osób – mówi zawodniczka Kross Racing Team.

Potwierdza to Joanna Chatizow ze Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji, które jest beneficjentem inicjatywy: – Depresja jest chorobą bardzo demokratyczną i może dotknąć każdego z nas na każdym etapie życia, bez względu na wykształcenie, wykonywany zawód i status materialny. Socjologia choroby nie jest jeszcze do końca zbadana. Oczywiście funkcjonowanie w stresie czy pod silną presją może być dodatkowym czynnikiem, który może wpłynąć na ujawnienie się choroby. Dlatego tak ważne jest to, co robimy w ramach tej akcji. Nagłaśniamy problem i uświadamiamy, że depresja to choroba jak każda inna i można ją leczyć.

W nagłośnieniu tematu po raz kolejny nie zawiodło Wojsko Polskie. Na odcinku z Mają Włoszczowską pojawili się przedstawiciele pobliskiej jednostki wojskowej: – Przyjechaliśmy szóstką z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego Sił Powietrznych w Łasku. Bierzemy udział w sztafecie, bo jej cel jest bliski środowisku wojskowemu. Wielu naszych kolegów jest lub było na międzynarodowych misjach wojskowych, gdzie służą w wymagających warunkach i są narażeni na zespół stresu pourazowego czy depresję. Pobiegniemy ze Zduńskiej Woli do Szadku i postaramy się dotrzymać kroku – deklaruje starszy chorąży sztabowy Janusz Milczarek.  

Jerzy Górski, triatlonista, który również zmagał się z wieloma trudnościami w swoim życiu, przyznał, że sztafeta „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji” to dla niego ważny bieg – Zostałem ochrzczony dobrym duchem tej sztafety i rzeczywiście tak się czuję. Uważam, że to bardzo ważny bieg. Dla wielu depresja to trudny temat, a tego typu inicjatywy pomagają się z nią trochę „oswoić”. Sport – mimo że nie może zastąpić leczenia – może pomóc w walce z chorobą. Ruch wyzwala hormony, które nastrajają pozytywnie i czujemy się szczęśliwsi. Jest też drugi aspekt – spotkanie z drugim człowiekiem. Wyjście do ludzi – do parku, do grupy biegającej – jest bardzo ważne.

Górski biegł ze sztafetą w środę i dołączy także do biegaczy na ostatnim odcinku na Półwyspie Helskim. – Przybiegnijcie do Trójmiasta i na Hel. Fantastycznie będzie przybić piątkę na mecie tej niesamowitej inicjatywy. W sobotę zakończy się sztafeta, ale jej finał będzie początkiem kolejnych zmian – refleksji i działań, z których, mam nadzieję, wypłynie jeszcze więcej dobra.

W czwartek sztafeta osiągnęła półmetek, a według stanu na koniec dnia uczestnicy pokonali już około 510 km, z prawie 900 zaplanowanych. W piątek o 7 rano sztafeta przebiegnie przez Solec Kujawski, a następnie wzdłuż Wisły po obrzeżach Bydgoszczy i dalej w kierunku Starogardu Gdańskiego, po wschodnich granicach Rezerwatu Przyrody Jar Reknicy, by na koniec dnia minąć od zachodu Gdańsk. Sztafeta zakończy się w sobotę w godzinach porannych przy latarni morskiej na Helu.

Na stronie akcji www.podajzmiane.pl można sprawdzić cały przebieg trasy, śledzić zmagania biegaczy, a także wesprzeć akcję, przekazując środki dla Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektor Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik prasowy

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 10/16

01-211 Warszawa

napisz wiadomość