Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

BNP Paribas wspiera transformację energetyczną

Grupa BNP Paribas ogłosiła wprowadzenie nowej globalnej polityki finansowania w obszarze poszukiwań, produkcji, handlu i transportu węglowodorów niekonwencjonalnych. Bank zaprzestaje finansowania klientów, którzy nie podejmują aktywnych działań na rzecz transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Podjęte przez Grupę kroki mają na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, szczególnie w sektorze energetycznym. 

Bank nie będzie uczestniczył w finasowaniu projektów wydobycia ropy ze złóż łupkowych i piasków roponośnych, zaprzestaje również finansowania projektów pozyskiwania ropy i gazu ze złóż w Arktyce. Dodatkowo, Grupa wycofuje się także z finansowania kopalni węgla i elektrowni węglowych.

BNP Paribas ogranicza swoją działalność w obszarze finansowania oraz inwestycji zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Agencji Energetycznej, których celem jest utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie poniżej 2°C do końca tego stulecia. Aby osiągnąć ten cel, należy ograniczyć wykorzystanie paliw kopalnych, zaczynając od ropy i gazu ze złóż łupkowych oraz ropy z piasków bitumicznych, których wydobycie i produkcja emitują duże ilości gazów cieplarnianych i negatywnie wpływa na środowisko.

- Od dawna jesteśmy partnerem dla sektora energetycznego. Jako Bank o zasięgu międzynarodowy naszą rolą jest wspieranie transformacji energetycznej oraz przyczynienie się do zmniejszenia emisyjności gospodarki. Dlatego też, chcemy wspierać i pracować dla tych partnerów z sektora energetycznego, którzy podjęli decyzję o priorytetowym uwzględnieniu kwestii środowiskowych w swojej polityce biznesowej - podkreśla Jean-Laurent Bonnafe, prezes BNP Paribas. 

BNP Paribas będzie dalej wspierać partnerów z sektora energetycznego, którzy podejmują zasadnicze kroki w stronę transformacji energetycznej. Nowe środki uzupełniają podjętą przez Grupę decyzję o zwiększeniu łącznego finansowania dla energii odnawialnych do 15 mld EUR do 2020 roku oraz przeznaczeniu 100 mln EUR na inwestycje w startupy pracujące nad innowacyjnymi rozwiązaniami z obszaru transformacji energetycznej.

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość