Bank zmieniającego się świata

Pracownicy-wolontariusze Banku BGŻ BNP Paribas wspierają lokalne społeczności – 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Bank BGŻ BNP Paribas, już od 6 lat pod hasłem „Możesz na mnie polegać”, realizuje program wolontariatu pracowniczego. W ramach podejmowanych akcji, pracownicy Banku aktywnie angażują się w życie środowisk, w których mieszkają oraz pracują i wspólnie z organizacjami społecznymi pomagają w rozwiązywaniu lokalnych problemów. Tylko w 2017 roku 750 pracowników z biur Centrali i oddziałów Banku BGŻ BNP Paribas dobrowolnie przepracowało na rzecz innych 4574 godzin, angażując się w wybraną formę wolontariatu. 

Biorąc pod uwagę różnorodne umiejętności i zainteresowania pracowników, Bank BGŻ BNP Paribas określił kluczowe formy zaangażowania społecznego obejmujące: wolontariat zespołowy, kompetencyjny, indywidualny oraz zaangażowanie akcyjne. Program wolontariatu pracowniczego w Banku BGŻ BNP Paribas rozwija się z roku na rok, nie tylko przybywa wolontariuszy, ale także wzrasta jakość ich działań. Pracownicy nawiązują coraz częściej długofalową współpracę, regularnie wspierając wybrane organizacje w swoim otoczeniu.   

Mamy w Banku niesamowitych wolontariuszy, czasem działających od lat, a niekoniecznie widocznych dla innych. Jesteśmy z nich dumni. Ich działania warto pokazywać innym, bo to jest „zaraźliwe” i motywuje do podejmowania kolejnych niezwykle potrzebnych inicjatyw skierowanych do lokalnych społeczności. Cieszy, że liczba pracowników-wolontariuszy w naszym Banku sukcesywnie rośnie mówi Jerzy Śledziewski, wiceprezes zarządu Banku BGŻ BNP Paribas i jednocześnie jeden z pracowników-wolontariuszy. Dzięki realizowanym projektom przez naszych pracowników najmłodsi pacjenci z Oddziału Onkologii Dziecięcej w Rzeszowie uczestniczyli w zajęciach teatralnych oraz warsztatach śmiechu. Z kolei przedszkolaki ze wsi Tereszewo w województwie warmińsko-mazurskim poznały zasady zdrowego odżywiania, a mieszkańcy Chełmna zasadzili ponad 200 sadzonek roślin w zaniedbanych częściach swojego miasta, wzmacniając przy tym swoją świadomość ekologiczną. Te przykłady doskonale pokazują, jak ważne i różnorodne są inicjatywy lokalne, a co najważniejsze jak idealnie wpisują się w potrzeby danej społeczności. Podejmując takie działania możemy realnie pomóc, ale także wspólnie spędzać czas i angażować w akcje nasze rodziny i przyjaciół – podkreśla Jerzy Śledziewski.

 Co roku w ramach wolontariatu zespołowego w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – 5. grudnia rozpoczyna się w Banku „Konkurs na Najlepsze Projekty Społeczne”. Pracownicy tworzą kilkuosobowe zespoły i wraz z lokalną organizacją społeczną (tzw. partnerem projektu) planują inicjatywę odpowiadającą na zaobserwowane problemy. 

Konkurs prowadzony jest przez Fundację BGŻ BNP Paribas i Biuro CSR od 2011 roku. Tylko w 2017 roku w projekcie uczestniczyło 116 wolontariuszy, którzy przepracowali na rzecz innych 1440 godzin, zrealizowali 26 inicjatyw na rzecz 3639 beneficjentów. Oprócz konkursu, Fundacja, angażuje pracowników w działania charytatywne oraz własne inicjatywy, takie jak coroczna akcja krwiodawstwa w Banku, a także zachęca pracowników do wolontariatu kompetencji, m.in. w ramach sektorowego projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość