Bank zmieniającego się świata

Grupa BNP Paribas przyspiesza harmonogram pełnego wyjścia z sektora węglowego

Grupa BNP Paribas przyspiesza harmonogram pełnego wyjścia z sektora węglowego

 

  • Grupa BNP Paribas rozszerza na wszystkie kraje OECD zobowiązanie, by do końca 2030 r. doprowadzić do zakończenia współpracy z klientami zajmującymi się produkcją energii elektrycznej z węgla.
  • Grupa podtrzymuje także swoje zobowiązanie do zakończenia w współpracy z każdym klientem, który będzie budował nowe moce energetyczne oparte na węglu.
  • BNP Paribas nie rozpocznie współpracy z nowymi klientami, jeżeli działalność związana z węglem generuje ponad 25% ich przychodów.

Od roku 2011 BNP Paribas konsekwentnie zaostrzał stosowane kryteria finansowania działalności związanej z węglem, w szczególności wytwarzania energii elektrycznej z węgla.

Od 2017 r. BNP Paribas na całym świecie nie sfinansował żadnego nowego projektu elektrowni węglowej i nie doradza klientom przy zakupie lub sprzedaży takich aktywów. W 2019 r. Grupa BNP Paribas przyjęła ostateczne terminy (2030 dla Unii Europejskiej i 2040 dla reszty świata), po których klienci BNP Paribas, wytwarzający energię, chcąc pozostać w relacji z Bankiem, nie będą już mogli stosować węgla. W 2019 roku średni udział energii elektrycznej wytwarzanej z węgla przez klientów BNP Paribas wynosił mniej niż 18%, w porównaniu do 38% dla wszystkich globalnych spółek energetycznych[1].

Jednocześnie w 2017 r. BNP Paribas był pierwszym z 35 największych banków świata, który zaprzestał współpracy z podmiotami z sektora paliwowego w zakresie niekonwencjonalnych zasobów ropy naftowej i gazu, i do dziś stosuje wobec nich najszersze kryteria, obejmujące także infrastrukturę transportową ze złóż niekonwencjonalnych.

Od kilku lat BNP Paribas prowadzi szczegółowy przegląd portfela klientów wytwarzających energię elektryczną, dążąc do osiągnięcia zgodności swojej polityki w tym zakresie z celami paryskiego porozumienia klimatycznego.

Zgodnie z tymi zobowiązaniami, BNP Paribas przyspiesza swój harmonogram pełnego odejścia od węgla:

  • BNP Paribas rozszerza na wszystkie kraje OECD swoje zobowiązanie, by do końca 2030 r. doprowadzić do zakończenia współpracy z klientami zajmującymi się produkcją energii elektrycznej z węgla. Obecnie ostateczną datą zakończenia wykorzystania węgla przez wytwórców energii elektrycznej jest rok 2030 dla klientów z Unii Europejskiej i OECD, przy utrzymaniu terminu 2040 r. dla reszty świata. Znaczna większość klientów BNP Paribas z portfela producentów energii elektrycznej ma siedzibę w Unii Europejskiej i w innych krajach OECD.
  • Od teraz BNP Paribas nie rozpocznie współpracy z nowymi klientami, jeżeli działalność związana z węglem generuje ponad 25% ich przychodów.

Dodatkowo, Grupa BNP Paribas podtrzymuje swoje zobowiązanie do zakończenia współpracy z każdym klientem, który będzie budował nowe moce wytwórcze oparte na węglu.

Wszystkie powyższe postanowienia dotyczą zarówno finansowania kredytowego, jak i poprzez rynki finansowe.

Po przeglądzie portfela, wdrożenie polityki doprowadzi do dynamicznego zmniejszenia liczby klientów Grupy BNP Paribas wytwarzających energię elektryczną z węgla o około połowę.

W portfelu pozostaną klienci, którzy mają podstawowe znaczenie dla wytwarzania energii elektrycznej dla ludności oraz realizują strategię wyjścia z węgla zgodną z celami porozumienia paryskiego lub strategię, która zdaniem Grupy zostanie dostosowana do tych celów w najbliższych latach. Zespoły BNP Paribas dopilnują stosowania strategii dzięki stałemu dialogowi z klientami.

Od prawie 10 lat obowiązujące zasady są świadectwem naszego zobowiązania, aby być ważnym międzynarodowym bankiem, szczególnie zaawansowanym w obszarze transformacji energetycznej. BNP Paribas jest pierwszym bankiem na świecie, który wyznaczył datę odejścia od węgla, postanowił zakończyć finansowanie podmiotów z obszaru gazu łupkowego i piasków roponośnych, i zdobył czołową pozycję w finansowaniu projektów w sektorze energetyki odnawialnej. Poza obszarem węgla i paliw niekonwencjonalnych, wdrażamy także innowacyjne narzędzia, pozwalające nam systematycznie wprowadzać kryteria środowiskowe do naszych decyzji kredytowych i dostosowywać nasz portfel do celów porozumienia paryskiego”- powiedział Jean-Laurent Bonnafé, Prezes Grupy BNP Paribas.

[1] Struktura globalna w 2018 r. Źródło: Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA)

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość