Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Bank BNP Paribas dołącza do kampanii Zielona Wstążka #DlaPlanety 2020

Bank BNP Paribas Polska dołącza do grona partnerów kampanii Zielona Wstążka #DlaPlanety, aby wspierać inicjatywy na rzecz środowiska naturalnego. Ich kulminacją jest Światowy Dzień Środowiska obchodzony 5 czerwca. Z tej okazji organizatorzy akcji proponują, aby „stanąć na głowie” dla planety i podjąć EKOpostanowienia.

- Temat ochrony środowiska naturalnego jest wpisany w naszą tożsamość. Jako Bank Zielonych Zmian angażujemy się w różnorodne inicjatywy promujące ekologiczne postawy. Staramy się pokazywać własnym przykładem oraz podpowiadać poprzez akcje edukacyjne, które organizujemy bądź wspieramy, że liczy się każde, nawet drobne, działanie na rzecz środowiska. Ich suma generuje zmianę. Jako partner kampanii Zielona Wstążka #dla Planety zachęcamy do podejmowania EKOpostanowień – przekonuje Maria Krawczyńska, Dyrektor Biura CSR - Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Banku BNP Paribas.

Hasłem globalnych obchodów Światowego Dnia Środowiska jest przypomnienie, że rok 2020 należy do Natury: Time for Nature, a myślą przewodnią kampanii #DlaPlanety, jest wezwanie:  Ratujmy Naturę. Ratujmy siebie.

Tegoroczna kampania Zielona Wstążka #DlaPlanety zbudowana jest wokół tematu ochrony bioróżnorodności. Jej celem jest zwiększenie powszechnej świadomości, że bezpieczeństwo ludzi nie jest możliwe bez zachowania różnorodności biologicznej w przyrodzie. Organizatorem kampanii jest Centrum UNEP/GRID-Warszawa, które realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska.

Jak podkreśla organizator kampanii UNEP/GRID-Warszawa, utrata bioróżnorodności to nie tylko zniknięcie z powierzchni Ziemi konkretnych gatunków. To ryzyko całego szeregu niepożądanych skutków ubocznych – od rozpowszechniania się na danym obszarze obcych gatunków inwazyjnych, poprzez osłabienie zdolności naturalnego pochłaniania gazów cieplarnianych przez lasy i torfowiska, aż po rosnące ryzyko rozprzestrzeniania się już nam znanych – i pojawiania się zupełnie nowych – chorób odzwierzęcych (np. COVID-19).

Z okazji Światowego Dnia Środowiska organizatorzy kampanii zapraszają do podjęcia wyzwania – stań na głowie dla planety i zadeklaruj swoje wsparcie dla środowiska. Uczestnicy, którzy podejmą wyzwanie, opublikują w poście oraz na stories na Instagramie krótki filmik, na którym stają na głowie, bądź zdjęcie zamieszczone do góry nogami. W tym samym wpisie zgłoszą również swoją deklarację dla środowiska na specjalnie przygotowanym formularzu i użyją hashtagu #NaGłowieDlaPlanety. Deklaracja może być bardzo prosta, np. przez miesiąc będę chodzić do pracy na piechotę, będę zużywać mniej wody, ograniczę korzystanie z torebek foliowych itp. Każdy uczestnik nominuje kolejne trzy osoby, aby podjęły wyzwanie. Najważniejsze jest, aby podjąć swoje EKOpostanowienie i zachęcić do tego innych.

Bank BNP Paribas jest partnerem UNEP/GRID-Warszawa. W ramach partnerstwa organizacja wspiera merytorycznie działania środowiskowe Banku BNP Paribas oraz wewnętrzną kampanię edukacyjną Bank Zielonych Zmian. Ponadto, od 2019 roku Bank jest członkiem partnerstwa „Razem dla środowiska”, organizowanego przez UNEP/GRID-Warszawa, na rzecz realizacji środowiskowych Celów Zrównoważonego Rozwoju. Bank BNP Paribas przystąpił również do projektu ECO-MIASTO, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID Warszawa i współorganizowanego przez dziennik branżowy Teraz Środowisko. Celem inicjatywy jest wymiana doświadczeń między miastami, promowanie najlepszych i sprawdzonych rozwiązań, a także zaangażowanie w te działania mieszkańców. Dodatkowo, Bank BNP jest jednym z uczestników eksperckiego programu Climate Leadership powołanego przez UNEP/GRID-Warszawa.

Grupa BNP Paribas już w 2011 roku uznała za priorytet zapobieganie zmianom klimatu i zobowiązała się rozszerzać działania na rzecz różnorodności biologicznej, wody, powietrza, zasobów naturalnych i gospodarki o obiegu zamkniętym. W ramach odpowiedzialności wobec środowiska naturalnego Bank BNP Paribas realizuje trzy główne zobowiązania: współpraca z klientami w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną, ograniczanie negatywnego wpływu działalności operacyjnej na środowisko naturalne oraz zwiększanie świadomości i dzielenie się dobrymi praktykami.

Pro-ekologiczne inicjatywy banku są dostrzegane i doceniane. W 2020 roku Bank BNP Paribas, po raz drugi z rzędu, został uznany za najbardziej odpowiedzialną firmę w Polsce. W czternastej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej oraz w kategorii „bankowość, sektor finansowy i ubezpieczeniowy”.

Więcej na temat kampanii Zielona Wstążka #dlaplanety: www.dlaplanety.pl

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektor Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik prasowy

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 10/16

01-211 Warszawa

napisz wiadomość