Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Dzięki digitalizacji Bank BNP Paribas zaoszczędził niemal 1,4 mln kartek papieru

W 2020 r. w Banku BNP Paribas zaoszczędzono 1,8 tys. ryz papieru, czyli blisko 880 tys. kartek. Łącznie, w ciągu trzech lat, dzięki polityce paperless, bank zużył aż o 1,382 mln kartek mniej – wynika z raportu przygotowanego przez firmę KPMG dla Banku BNP Paribas, w którym przeanalizowano zmniejszenie kosztu środowiskowego z tytułu zużycia papieru.

Bank BNP Paribas systematycznie ogranicza negatywny wpływ działalności operacyjnej na środowisko, a jednym z kluczowych zobowiązań jest stopniowa redukcja ilości zużywanego papieru.

- Zapobieganie zmianom klimatu i troska o środowisko naturalne to priorytety banku, wpisane w naszą Strategię CSR i Zrównoważonego Rozwoju. Jednym z fundamentów tego podejścia jest ograniczanie własnego wpływu na środowisko. Od lat świadomie wprowadzamy kolejne rozwiązania, które redukują ilość zużywanego papieru. To przede wszystkim stopniowa digitalizacja procesów obsługi Klientów i innych obszarów działalności banku, ale także działania edukacyjne – mówi Michał Miszułowicz, dyrektor ds. Współpracy z Sektorem Innowacji w Banku BNP Paribas.

Średni koszt środowiskowy jednej ryzy papieru, obejmujący jej produkcję i cały cykl życia, to emisja 2 kg dwutlenku węgla i zużycie 56 litrów wody – oszacowali eksperci KPMG. To oznacza, że prawie 1,4 mln kartek, które Bank BNP Paribas zaoszczędził od 2018 r. przekłada się na około 5,7 tony dwutlenku węgla i 155 metrów sześciennych wody.

- Dzięki ograniczeniu zużycia papieru w ciągu trzech ostatnich lat udało nam się uniknąć emisji do atmosfery ilości CO2 porównywalnej z emisją CO2 samochodu z silnikiem diesla pokonującego 20 tysięcy kilometrów. To prawie tyle co przejechać tam i z powrotem z Warszawy do Władywostoku. Pochłonięcie tej ilości dwutlenku węgla zajęłoby jednemu hektarowi „dorosłego” lasu około półtora roku. Ograniczenie zużycia papieru przyczyniło się także do uniknięcie zużycia wody o objętości, która mogłaby wypełnić około sześć cystern – tłumaczy Magdalena Pośnik, ekspert ds. Nowych Modeli Biznesowych w Banku BNP Paribas.

Do oszacowania emisyjności papieru zastosowano tzw. analizę cyklu życia produktu. Uwzględniła ona wszystkie etapy – od produkcji w papierni, przez transport do Polski, dystrybucję, użycie do wydruku, dostarczenie do odbiorcy końcowego, aż po utylizację. Emisyjność została oszacowana odrębnie dla każdego elementu tego cyklu, na podstawie dostarczonych przez Bank BNP Paribas danych źródłowych oraz informacji dostępnych publicznie.

- Kwantyfikacja redukcji śladu węglowego banku z tytułu zmniejszenia ilości zużytego papieru pokazuje, że zastosowanie nowoczesnych technologii w operacjach bankowych pozwala na faktyczne wsparcie dążenia do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Ponadto przeprowadzone obliczenia umożliwiły bankowi identyfikację najbardziej emisyjnych faz cyklu życia obecnie wykorzystywanego papieru oraz były pomocne w określeniu możliwych dalszych działań w ramach inicjatyw paperless – mówi Iwona Galbierz-Sztrauch, partner w dziale doradztwa dla instytucji finansowych w KPMG w Polsce.

Do ograniczenia zużycia papieru w Banku BNP Paribas znacząco przyczyniła się współpraca banku z fintechem Autenti, oferującym rozwiązania umożliwiające podpisywanie dowolnych dokumentów elektronicznie, na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. W 2020 r. podpis elektroniczny był i jest sukcesywnie wdrażany w kolejnych obszarach funkcjonowania banku, co przełożyło się na ponad 290 tys. dokumentów podpisanych tą metodą – bez udziału choćby jednej kartki papieru.

Niemal na pewno środowiskowy koszt i wolumen zużycia papieru znacząco obniży się również w 2021 roku. Będzie to w dużej mierze efekt decyzji o wykorzystywaniu w korespondencji masowej, po wyczerpaniu dotychczasowych zapasów obecnie używanego papieru, wyłącznie papieru ekologicznego. Od stycznia stosowane przy masowych wysyłkach kartki i koperty są wykonane z certyfikowanego papieru pochodzącego w 100 proc. z recyklingu. W porównaniu z papierem „standardowym”, ten z recyklingu może przekładać się na około 30-40% mniejszą emisyjność cyklu życia (głównie na etapie produkcji) oraz oszczędność nawet 50% wody – czytamy w raporcie opracowanym przez KPMG.

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektor Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik prasowy

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość