Bank zmieniającego się świata

Bank BNP Paribas podpowiada jak budować różnorodną i otwartą organizację. Powstał praktyczny przewodnik dla firm

Bank BNP Paribas wraz z partnerami z kilkunastu innych firm i organizacji przygotował praktyczny przewodnik dla firm rozwijających się w oparciu o idee diversity and inclusion. „Różnorodność i kultura włączająca krok po kroku” to publikacja, w której kompleksowo omówiono najważniejsze aspekty zarządzania różnorodnością i praktycznego wdrażania postawy otwartej na drugiego człowieka.

Adresatami przewodnika są wszystkie osoby, dla których ważne jest włączenie i różnorodność oraz organizacje, które chcą te wartości wdrażać  i chcą się dowiedzieć, jak to robić.

„Łączy nas przekonanie, że warto budować kulturę włączającą w organizacjach, gdzie pracują ludzie o bardzo różnych historiach, poglądach, przekonaniach i potrzebach. Różnorodność to bogactwo, z którego czerpać możemy wszyscy” – podkreślają we wstępie autorzy przewodnika. Wiedza zawarta w publikacji pomaga zauważyć w pracownicach i pracownikach nie tylko tzw. zasoby ludzkie, ale przede wszystkim drugiego człowieka. To ułatwia tworzenie zrównoważonych miejsc pracy, co przekłada się nie tylko na komfort zatrudnianych osób, ale też efektywność przedsiębiorstw.

- Jako organizacja, której fundamentem jest kultura oparta o różnorodność i włączenie pracowników – niezależnie od płci, wieku, tożsamości płciowej, orientacji seksualnej, wyznania niepełnosprawności, talentów i wielu innych cech chcemy, żeby każdy czuł się doceniany, szanowany i miał wpływ na budowę naszej organizacji – mówi Małgorzata Petru, Diversity Officer w Banku BNP Paribas. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że budowanie firmy w oparciu o takie wartości nie jest łatwe. Przeszkodą niekoniecznie jest niska wrażliwość. Bardzo często chodzi o brak odpowiedniej wiedzy o tym, z jakimi problemami czy ograniczeniami borykają się osoby z grup narażonych na wykluczenie. Cieszę się, że mogliśmy podzielić się naszym doświadczeniem w tym obszarze i być może przyczynić się do tego, aby organizacje wokół nas stawały się lepszymi miejscami pracy – dodaje.

Przewodnik jest efektem pracy grupy D&I Roundtable – osób zajmujących się zarządzaniem różnorodnością i budowaniem kultury włączającej w 15 różnych organizacjach i przedsiębiorstwach oraz Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu i Divercity+. Wsparcia finansowego udzieliła Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce.

Oprócz przedstawicieli Banku BNP Paribas, swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zarządzania różnorodnością podzielili się m.in. praktyczki i praktycy z firm Orange Polska, Grupy ANG, AstraZeneca, Netguru, LOTTE Wedel, CD PROJEKT RED, CWS Polska, IKEA oraz z Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu i Divercity+, a także eksperci skupiający się na tematach związanych z tworzeniem bezpiecznego środowiska pracy.

Publikacja jest dostępna pod linkiem: www.pihrb.org

Bank BNP Paribas od lat angażuje się w działania prospołeczne. W tym roku trzeci rok z rzędu, zajął 1. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 1. miejsce w kategorii bankowość, sektor finansowy i ubezpieczeniowy Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Trzeci raz z rzędu znalzał się w gronie firm wyróżnionych w zarzadzaniu różnorodnoscią Diversity IN Check. Bank BNP Paribas zwyciężył również w kategorii ESG w siódmej edycji rankingu „Gwiazdy Bankowości” organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną oraz firmę doradczą PwC. Został też najwyżej sklasyfikowanym bankiem w Rankingu instytucji dbających o równość zawodową i społeczną osób LGBT+ opublikowanym w raporcie "Cashless dla równości".

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość