Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Grupa Raben, przy wsparciu Banku BNP Paribas, otrzymała pierwszy kredyt powiązany ze zrównoważonym rozwojem

Europejski operator logistyczny Grupa Raben podpisała umowę na pięcioletni kredyt powiązany ze zrównoważonym rozwojem, (Sustainability Linked Loan – SLL) na kwotę 225 mln EUR. Bank BNP Paribas pełni w transakcji rolę Koordynatora ds. Zrównoważonego Rozwoju. Jest to jeden z pierwszych konsorcjalnych kredytów SLL w europejskiej branży logistycznej.

Marża kredytu SLL zależna jest od spełnienia przez spółkę warunków określanych przez pięć kluczowych wskaźników efektywności (KPI) w obszarach środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego (ESG) dla sektora transportu drogowego i logistyki. Cele stanowią innowacyjne połączenie wewnętrznych KPI i oceny wskaźników ESG przez podmiot zewnętrzny.

Zestaw pięciu wskaźników w kompleksowy sposób obejmuje kwestie z zakresu ESG istotne z punktu widzenia działalności Raben, w tym emisje gazów cieplarnianych, różnorodność pod względem płci i praktyki dotyczące ładu korporacyjnego. Kredyt ten to milowy krok dla europejskiego sektora transportu drogowego i logistyki, a także dla polskiego rynku finansowego.

Wskaźniki KPI mające zastosowanie do kredytu SLL pokrywają się z częścią celów ECO2WAY 2025 Grupy Raben, zdefiniowanych w  Raporcie Zrównoważonego Rozwoju za 2020 rok:

  • redukcja intensywności emisji z obiektów Raben o 30%
  • redukcja intensywności emisji z działalności transportowej o 10%
  • udział pojazdów spełniających normy Euro V i VI we flocie na poziomie 96%
  • relatywna optymalizacja przewozów drogowych dzięki wyższej efektywności transportu
  • wyliczenia dotyczące gazów cieplarnianych – aktualizacja i rozbudowa kalkulatora CO2 dla transportu

„Zrównoważony rozwój od lat jest częścią naszego DNA, a ta transakcja potwierdza nasze ambicje i zaangażowanie w tym obszarze. Stanowi również duże zobowiązanie do dalszego rozwoju w przyszłości. Niemniej cieszymy się z możliwości podjęcia tego wyzwania, ze względu na znaczenie, jakie dla Grupy Raben ma zrównoważony rozwój” mówi Ewald Raben, prezes Grupy Raben, dodając: „Podpisana dziś umowa pokazuje, że w sektorach takich jak bankowość, odpowiedzialne zachowania biznesowe postrzegane są jako kluczowe dla przyszłości gospodarki i biznesu. Cieszy nas możliwość wspólnej pracy nad zrównoważonymi rozwiązaniami dla przyszłych pokoleń. Jestem pewny, że zarówno rynek, jak i świadomość będą ewoluowały w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat, a klienci będą wybierać firmy, które w swojej działalności stawiają na zrównoważony rozwój”.

„Ten kredyt pokazuje, jak BNP Paribas Bank Polska wykorzystuje swoje możliwości doradcze, aby wspierać wiodącą grupę logistyczną Raben w pierwszej transakcji finansowania powiązanego z ESG w polskim sektorze transportu i logistyki. Dekarbonizacja, wpływ społeczny i właściwe zarządzanie stają się strategiczną koniecznością, dlatego firmy będą coraz bardziej potrzebowały zrównoważonych finansów jako dźwigni do osiągnięcia neutralności klimatycznej” mówi André Boulanger, wiceprezes zarządu BNP Paribas Bank Polska odpowiedzialny za obszar bankowości korporacyjnej i instytucjonalnej, MSP i bankowości biznesowej.

W ramach kredytu SLL BNP Paribas Bank Polska S.A. pełnił rolę Koordynatora ds. Zrównoważonego Rozwoju, ING Bank Śląski S.A. funkcję Agenta, a Coöperatieve Rabobank U.A. – Koordynatora Dokumentacji. W transakcji udział wzięły także Commerzbank AG, mBank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. oraz UniCredit Bank AG.

 

Kontakty dla prasy:

Grupa Raben: Klaudyna Polanowska-Skrzypek, PR manager, rzecznik prasowy; Tel. +48 601 796 458, E-mail: Klaudyna.polanowska-skrzypek@raben-group.com 

BNP Paribas: Sandrine Romano; Tel.  +33 6 71 18 23 05, E-mail:  sandrine.romano@bnpparibas.com

BNP Paribas Bank Polska: Justyna Wydra; Tel.  +48 785 997 289, E-mail: justyna.wydra@bnpparibas.pl

 

Grupa Raben

Grupa Raben jest operatorem logistycznym, który oferuje kompleksowe usługi TSL: logistykę kontraktową, transport drogowy (krajowy, międzynarodowy oraz na wschód), Fresh Logistics, FTL & transport intermodalny, morski oraz lotniczy.

90 lat doświadczeń i uznanie zdobyte na rynku w czasie tego okresu pozwalają na budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami. Firma oferuje logistykę „z ludzką twarzą” dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Partnerstwo i zaufanie wpisują się w ten styl współpracy. Raben w biznesie kieruje się m.in. podejściem fair play, ponieważ wierzy, że relacje oparte na wzajemnej szczerości budują lepsze jutro.

Grupa posiada ponad 150 własnych oddziałów w 13 krajach Europy (Polska, Niemcy, Holandia, Czechy, Słowacja, Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Rumunia, Bułgaria oraz Włochy), dysponuje około 1 200 000 m2 powierzchni magazynowych i każdego dnia na drogi wysyła ponad 8 500 ciężarówek. Zaczęło się jednak od małej, holenderskiej firmy rodzinnej. Dziś nadal ważne są dla niej wartości charakterystyczne dla familijnych organizacji, co pozytywnie wpływa na zaangażowanie pracowników i relacje z klientami.

Raben to „People with drive”. To zespół, który uwielbia wyzwania i zawsze gra do jednej bramki. Każdy z ponad 10 000 pracowników ma w sobie swój indywidualny drive, który napędza zespół. Wyróżnia nas przedsiębiorczość, energia i niekończący się apetyt na więcej…

Grupa Raben prowadzi swoje działania w sposób społecznie odpowiedzialny, skupiając się na: edukacji, bezpieczeństwie i ekologii. Więcej informacji dostępnych pod adresem: www.raben-group.com.

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość