Bank zmieniającego się świata

Bank BNP Paribas podpisał porozumienie z KUKE. Będą nowe rozwiązania dla eksporterów

W czwartek 28 października Bank BNP Paribas i KUKE podpisały porozumienie intencyjne. Obie instytucje będą współpracować w zakresie rozwiązań wspierających polskich eksporterów oraz podejmą wspólnie działania edukacyjne i promocyjne.

KUKE będzie zabezpieczać finansowanie udzielane eksporterom przez Bank BNP Paribas poprzez gwarancje i ubezpieczenia zabezpieczające finansowanie inwestycji krajowych generujących eksport, finansowanie obrotowe dla eksporterów oraz finansowanie zagranicznych inwestycji bezpośrednich dokonywanych przez polskich przedsiębiorców.

- BNP Paribas jest największym bankiem w Europie oraz jedną z największych światowych grup finansowych. Dzięki temu skutecznie wspieramy międzynarodowy handel i ekspansję zagraniczną polskich firm. Globalna sieć 350 ekspertów finansowania handlu, rozlokowanych w ponad 60 krajach, pomaga nam inspirować klientów do podejmowania wyzwań za granicą, edukować oraz finansować polski eksport i inwestycje zagraniczne. Współpraca z KUKE zapewni nam efekt synergii – wykorzystując doświadczenia obu stron, będziemy proponować Klientom rozwiązania jeszcze lepiej dopasowane do ich potrzeb. Rozwiązania KUKE pozwalają zgodnie z regulacjami ostrożnościowymi przypisać nawet zerową wagę ryzyka w części zabezpieczonej, dzięki czemu powiększa się potencjał banku w udzielaniu finansowania bieżącego, inwestycyjnego, akwizycji czy transakcji handlowych – mówi Agnieszka Wolska, wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas odpowiedzialna za Obszar Bankowości MŚP i Bankowości Korporacyjnej.

Współpraca obu instytucji obejmie wdrożenie instrumentów KUKE do oferty banku, wspólne promowanie nowego systemu wsparcia eksportu, edukację polskich przedsiębiorców oraz prowadzenie działań informacyjnych i marketingowych dotyczących wspólnie zrealizowanych transakcji.

- Wspólnie z Bankiem BNP Paribas chcemy wyposażyć tysiące polskich firm w nowoczesne narzędzia, które pozwolą im jeszcze skuteczniej konkurować na zagranicznych rynkach i lepiej odnaleźć się w postcovidowej rzeczywistości. Wprowadzone w tym roku do oferty KUKE instrumenty przynoszą korzyści zarówno eksporterom jak i finansującym ich bankom. Te ostatnie, używając naszych regwarancji, które zabezpieczają do 80 proc. przyjętego zobowiązania, mogą zwiększyć poziom finansowania klientów. W efekcie eksporterzy będą w stanie np. więcej zainwestować w rozwój potencjału produkcyjnego i zintensyfikować zewnętrzną ekspansję. Razem z sektorem bankowym istotnie możemy wesprzeć rozwój eksportu i całej gospodarki – mówi Janusz Władyczak, Prezes Zarządu KUKE.

Porozumienie Banku BNP Paribas i KUKE nie jest pierwszym obszarem współpracy obu instytucji. Od wiosny 2018 r. organizują one wspólnie z Dun & Bradstreet oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) Program Handlu Zagranicznego (PHZ). To cykl konferencji na temat współpracy polskich przedsiębiorców z partnerami zagranicznymi z różnych krajów. Celem spotkań (obecnie online) jest wspieranie rodzimych przedsiębiorców w ekspansji poprzez dostarczanie im rzetelnej wiedzy o rynkach, na których chcą się rozwijać. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje dziennik Rzeczpospolita.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość