Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Unikalny kredyt SLL dla WP Holding przykładem powiązania finansowania ze wskaźnikami ESG

Bank BNP Paribas uczestnikiem pięcioletniego kredytu konsorcjalnego, powiązanego ze zrównoważonym rozwojem (SLL), podpisanego ze spółką Wirtualna Polska Holding. Bank BNP Paribas odegrał kluczową rolę w skorelowaniu finansowania ze wskaźnikami ESG. To unikalna transakcja na polskim rynku medialnym.

SLL to forma finansowania, w której marża jest częściowo uzależniona od uzgodnionego postępu spółki w osiąganiu celów w obszarze zrównoważonego rozwoju. Bank BNP Paribas wraz ze Spółką WP Holding i konsorcjantami do obowiązującej umowy kredytowej dodał odpowiednie kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) dotyczące środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego (ESG). Przygotowano zestaw trzech wskaźników odpowiadających na istotne kwestie ESG z perspektywy działalności spółki, odzwierciedlające ambicje zawarte w strategii ESG WP Holding do 2030 r.

Są to:

  • zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w zużywanej energii elektrycznej z aktualnych 44% do 90% w perspektywie 2026 r.
  • zwiększenie liczby artykułów o tematyce środowiskowej pojawiających się w kanałach należących do WP Holding z aktualnych 330 rocznie do 830 w 2026 r.
  • zwiększenie udziału kobiet w kadrze menedżerskiej z aktualnych 36% do 41% w 2026 r.

Postęp w realizacji wszystkich wskaźników będzie co roku zewnętrznie weryfikowany ze Spółką.

– Tematy związane ze zrównoważonym rozwojem są coraz ważniejsze dla biznesu. Z dumą możemy ogłosić, że jako jedna z pierwszych spółek w Polsce i pierwsza w obszarze mediów i technologii, pozyskaliśmy środki oparte o cele ESG. Dziękujemy konsorcjum banków za możliwość wpisania zrównoważonego rozwoju w fundamenty naszej współpracy– mówi Elżbieta Bujniewicz-Belka, CFO Wirtualnej Polski.

- Ten kredyt, będący pierwszym finansowaniem SLL w sektorze medialnym w kraju, pokazuje ambicje Wirtualnej Polski. Cieszę się, że w oparciu o aspekty ESG jesteśmy w stanie umacniać relacje z naszymi kluczowymi Klientami służąc im naszymi wyjątkowymi kompetencjami w tym zakresie – mówi Agnieszka Wolska, Wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas, odpowiedzialna za Obszar Bankowości MŚP i Korporacyjnej.

Jest to kolejne finansowanie SLL udzielone przez Bank BNP Paribas, wpisujące się w jego strategiczne kierunki rozwoju. Ogłoszona w marcu nowa strategia banku GObeyond zakłada kluczową rolę zrównoważonego rozwoju w działalności banku oraz wsparcie Klientów w transformacji w kierunku gospodarki nisko- i zeroemisyjnej. Bank BNP Paribas wspiera Klientów w zrównoważonym rozwoju, oferując szeroki wybór produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb, w tym:

  • produkty z pozytywnym wpływem społecznym (Social Products),
  • produkty z pozytywnym wpływem środowiskowym – przeznaczone na zielone inwestycje i projekty („Zielone Produkty”, Green Products),
  • produkty połączone z oceną / wynikami podmiotu w zakresie ESG (Sustainability Linked Products, w tym powyższy Sustainability Linked Loan).

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość