Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Bank BNP Paribas intensywnie wspiera polską gospodarkę – podsumowanie I kwartału

Na koniec I kwartału br. łączna wartość netto portfela kredytów udzielonych firmom (segmenty MŚP, korpo oraz CIB) przez Bank BNP Paribas była o 21,9% wyższa niż rok wcześniej. Najważniejsze transakcje dotyczą zarówno dużych korporacji, jak i wsparcia rozwoju średniej wielkości przedsiębiorstw. Bank coraz mocniej stawia na kredyty typu SLL.

- Pod względem finansowania przedsiębiorstw to był bardzo dobry kwartał. Wzrost wartości netto portfela kredytowego w tym segmencie wyniósł blisko 7,2%, dynamicznie zwiększa się też zainteresowanie kredytami z oprocentowaniem powiązanym z wymogami w zakresie ESG. Cieszymy się nie tylko z tego, że możemy wspierać dalszy rozwój naszych Klientów, ale również, że coraz więcej projektów, które finansujemy, jest realizowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, często z zastosowaniem ekologicznych rozwiązań – mówi André Boulanger, Wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar Bankowości CIB.

Największa transakcja, w której bank uczestniczył w pierwszym kwartale bieżącego roku dotyczyła udzielenia kredytu o wartości 2,8 mld zł Grupie Maspex, jednemu z największych producentów i dystrybutorów produktów spożywczych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Finansowanie zapewniło konsorcjum banków, a udział Banku BNP Paribas wyniósł 525 mln zł. Środki, które pozyskała Grupa Maspex, zostały przeznaczone na nabycie spółek CEDC International Sp. z o.o. i  B2B Wine&Spirits Sp. z o.o. oraz zakładów produkcyjnych.

Bank BNP Paribas był także liderem konsorcjum, które wspierało azjatyckiego inwestora w przeprowadzeniu akwizycji zrobotyzowanego centrum dystrybucyjnego w Świebodzinie. Bank świadczył również usługi jako agent escrow, umożliwiając stronom bezpieczne rozliczenie ceny transakcji. Łączna wartość kredytu inwestycyjnego wyniosła 97 mln euro. Dodatkowo, BNP Paribas Real Estate reprezentowała inwestora w rozmowach ze sprzedającym, odpowiadała za zapewnienie atrakcyjnego finansowania inwestycji oraz nadzorowała realizację budynku od strony technicznej.

Bank kompleksowo wspierał również budowę farm fotowoltaicznych przez Grupę Famur. Występował w roli współorganizatora konsorcjum banków finansujących projekt, oraz kredytodawcy i banku zapewniającego hedging. W ramach przedsięwzięcia powstanie portfel 140 projektów fotowoltaicznych o mocy 134 MWp. Łączna kwota kredytu to 428 mln zł, z czego udział Banku BNP Paribas to 85,4 mln zł.

36 mln euro to kwota finansowania, której Bank BNP Paribas udzielił spółce Panattoni. Pieniądze będą przeznaczone na budowę dwóch magazynów w Rudzie Śląskiej o łącznej powierzchni 72 tys. m2. Inwestycja świetnie wpisuje się w strategię banku w zakresie ESG – budynki otrzymają certyfikat BREEAM na poziomie „Very Good”.

Bank udzielił również finansowania bilateralnego grupie Software Mind, należącej do funduszu Enterprise Investors oraz notowanej na GPW Grupy Ailleron. Kredyt o wartości 70 mln zł ułatwi Grupie dalsze budowanie wiodącej pozycji na polskim rynku oraz ekspansję zagraniczną.

Nowym Klientem banku została firma DOT2DOT S.A., czołowy producent opakowań klasy premium w Europie Środkowej. W ramach wartego 42 mln zł finansowania, bank zapewnił spółce kapitał obrotowy na bieżącą działalność.

Bank BNP Paribas odegrał również kluczową rolę w udzieleniu pięcioletniego kredytu konsorcjalnego, powiązanego ze zrównoważonym rozwojem (SLL), podpisanego ze spółką Wirtualna Polska Holding. Bank odpowiadał za skorelowanie finansowania ze wskaźnikami ESG.

 

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość