Bank zmieniającego się świata

Bank BNP Paribas wspiera sieci pracownicze. Największa sieć pracownicza Kobiety zmieniające BNP Paribas dzieli się doświadczeniem z trzech lat swojej aktywności

Jeżeli firma stworzy kulturę otwartą na różnorodność pracowników, wartościowe projekty będą rodzić się oddolnie – z ich inicjatywy. Pokazuje to przykład programu Kobiety zmieniające BNP Paribas. Trzy lata działań tej grupy zaowocowały ważnymi programami rozwojowymi, a także stały się inspiracją dla kolejnych sieci pracowniczych. Świętując tę rocznicę, Bank BNP Paribas dzieli się swoim doświadczeniem.

Pierwszą społecznością, która zawiązała się w banku, aby podejmować tematy równościowe były kobiety, które stworzyły oddolny program Kobiety zmieniające BNP Paribas. Jego powstanie w 2019 roku było sygnałem dla innych osób, że mogą tworzyć sieci pracownicze i działać na rzecz ważnych dla siebie spraw. Obecnie w banku prężnie funkcjonują także: BNP Paribas Pride Poland, sieć ojców: Tato, masz to jak w banku oraz sieć stworzona przez pracowniczki i pracowników 50+: Wiek Agawy.

W program Kobiety zmieniające BNP Paribas zaangażowanych jest kilkaset osób – kobiet i mężczyzn z całej Polski, z różnych obszarów banku. Do najważniejszych inicjatyw podjętych przez uczestników programu należą m.in. Dekalog Równego Traktowania, WomenUP oraz FutureUP.

Dekalog Równego Traktowania powstał na podstawie ankiety, w której wzięło udział niemal 2 tys. pracowników. Na podstawie badania powstał zbiór 10 wytycznych, które bardzo jasno wskazują, jakimi zachowaniami możemy, nawet nieświadomie, kogoś skrzywdzić i jak ich unikać. Dekalog ułatwia budowanie dobrej i twórczej atmosfery w pracy, ale świetnie sprawdzi się też jako drogowskaz w relacjach prywatnych. Z całym dekalogiem można zapoznać się tutaj.

Program WomenUP jest inicjatywą rozwojową skierowaną do kobiet pracujących w Banku BNP Paribas. Dwie kolejne edycje dały prawie 200 kobietom wiele dodatkowych szans na rozwój i coaching w kluczowych obszarach, a 26% uczestniczek I edycji już awansowało. W każdej edycji wybranych zostało po 10 tzw. programów diamentowych. Każdy z nich to inicjatywa pracowników banku, której celem jest usprawnienie procesów lub wdrażanie inicjatyw zarówno biznesowych, jak i wellbeingowych.

FutureUP jest programem mentoringowym dla kobiet i mężczyzn. Do roli mentorek i mentorów zaproszono menedżerki i menedżerów z największych firm technologicznych w Polsce oraz z Banku BNP Paribas. W ten sposób powstało 70 par mentoringowych, które wspierają się na drodze dalszego rozwoju przez 6 miesięcy.

- Po 3 latach działania programu postanowiłyśmy podzielić się z innymi kobietami naszą wiedzą i doświadczeniem w tworzeniu z sukcesem działającej sieci pracowniczej, która funkcjonuje w zgodzie z wartościami i strategią organizacji, zachowując autonomię działania. Dlatego dzisiaj chcemy przekazać manual „Jak wspierać kobiety w organizacjach– krótki przewodnik od kobiet dla kobiet” – mówi Izabela Tworzydło, jedna z liderek programu Kobiety zmieniające BNP Paribas, dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w Banku BNP Paribas.

Treść poradnika można znaleźć poniżej.

 

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość