Bank zmieniającego się świata

Bank BNP Paribas na biznes patrzy szerzej i zachęca przedsiębiorstwa i korporacje do zrównoważonej transformacji

Bank BNP Paribas ułatwia firmom zrównoważoną transformację w praktyce. Bank oferuje: atrakcyjne formy finansowania zrównoważonych inwestycji z wysokimi dopłatami, wsparcie ekspertów w zakresie transformacji energetycznej oraz dostosowania przedsiębiorstw do wymogów Unii Europejskiej. Bank BNP Paribas ma bogate doświadczenie w transakcjach powiązanych ze zrównoważonym rozwojem i jest liderem finansowania w formule Sustainability-Linked Loans (SLL) oraz Sustainability-Linked Bonds (SLB) na polskim rynku. Wiodącą pozycję Grupy BNP Paribas w obsłudze Klientów korporacyjnych potwierdza prestiżowy tytuł „The World`s Best Bank for Corporates 2022” przyznany przez magazyn Euromoney.

Szeroka oferta produktów i wsparcie merytoryczne ekspertów

Bank BNP Paribas wspiera Klientów biznesowych w realizacji celów ESG oraz promuje korzystne formy finansowania transformacji energetycznej i ekologicznej przedsiębiorstw. Oferuje między innymi szeroki wachlarz produktów kredytowych, w tym produkty, w których marża powiązana jest z poprawą wyniku ratingu ESG lub postępem w realizacji celów ESG, możliwość przeprowadzenia audytu energetycznego z dofinansowaniem 90%, czy finansowanie zielonych aktywów wspierające modernizację infrastruktury firmy. W ofercie Banku BNP Paribas dla firm z sektora MŚP i korporacji znajdują się m.in.:

  • Kredyt Ekologiczny – który umożliwia poprawę efektywności energetycznej firmy oraz zmniejszenie kosztów energii o co najmniej 30%. Klienci mogą skorzystać z atrakcyjnego finansowania, które obejmuje dofinansowanie do 70% kosztów kwalifikowanych inwestycji, a także zyskać wsparcie konsultantów wewnętrznych i zewnętrznych.
  • Eko Firma z Zyskiem – oferta obejmuje przeprowadzenie audytu energetycznego przedsiębiorstwa z dofinansowaniem 90%. W ramach usługi przedsiębiorstwo otrzymuje możliwość atrakcyjnego finansowania, a także wsparcie ekspertów ds. Transformacji Energetycznej Przedsiębiorstw w doborze metody termomodernizacji i optymalizacji efektów inwestycji. Dzięki realizacji inwestycji, przedsiębiorstwo może obniżyć koszty energii elektrycznej i cieplnej, co przekłada się na oszczędność kosztów.

  • Kredyt z Gwarancją BIZNESMAX – umożliwia finansowanie inwestycji proekologicznych lub rozwoju firmy w sposób atrakcyjny finansowo. Dzięki tej ofercie minimalizowane są formalności związane z procesowaniem gwarancji, które są realizowane wraz z wnioskiem kredytowym.

  • Leasing z Premia EBI – na finansowanie zakupu ekologicznych aktywów, które pomagają w modernizacji infrastruktury firmy oraz zwiększeniu jej efektywności energetycznej. W ramach oferty Klienci mogą liczyć na atrakcyjne oprocentowanie, które zostaje obniżone dzięki premii EBI. Procedury są proste i wymagają jedynie zawarcia umowy z wybraną spółką leasingową.

  • ESG Rating-Linked Loan – rozwiązanie kredytowe, dzięki któremu przedsiębiorstwo, poprawiając standardy zarządzania w obszarze zrównoważonego rozwoju w swojej działalności, a co za tym idzie – wynik ratingu ESG – może uzyskać korzystniejsze warunki finansowania przez bank.

  • Sustainability-Linked Loan – zrównoważone finansowanie połączone z wyznaczeniem i poprawą celów ESG przedsiębiorstwa. Wysokość marży kredytu powiązana jest z realizacją uzgodnionych z bankiem celów ESG firmy. Realizacja tych celów i poprawa wskaźników zapewnia obniżenie marży finansowania.

  • Sustainability-Linked Bonds – finansowanie dłużne poprzez emisję obligacji powiązanych ze zrównoważonym rozwojem. Osiągnięcie określonych celów ESG pozwala obniżyć koszty finansowania i pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie inwestorów na rynku.

Firmy z sektora MŚP oraz korporacje mogą liczyć także na wsparcie inżynierów i ekspertów  ds. Transformacji Energetycznej Przedsiębiorstw i zrównoważonego rozwoju.

Bogate doświadczenie w transakcjach wspierających transformację firm

Bank BNP Paribas ma bogate doświadczenie w transakcjach powiązanych ze zrównoważonym rozwojem. W 2022 r. udzielił kredytów w formule Sustainability-Linked Loans (SLL) między innymi dla  Velvet CARE sp. z o.o., spółki Wirtualna Polska Holding, FFiL, Śnieżka SA i Śnieżka TOC Sp. z o.o. W II kw. bieżącego roku podpisał konsorcjalną umowę kredytową powiązaną ze zrównoważonym rozwojem z Grupą Polsat Plus na łączną kwotę ok. 10,6 mld. Jest to do tej pory największa transakcja w formule SLL zamknięta na polskim rynku. Na przełomie 2022 i 2023 roku Bank BNP Paribas pełnił także funkcję współorganizatora i współprowadzącego księgę popytu w największej emisji zrównoważonych obligacji korporacyjnych w formule Sustainability-Linked Bonds (SLB) w Polsce – oferta Cyfrowego Polsatu osiągnęła wysokość 2,67 mld zł i była pierwszą na polskim rynku emisją obligacji zrównoważonego rozwoju w pełni zgodną z ze standardami Międzynarodowego Stowarzyszenia Rynków Kapitałowych (ICMA).

We współpracy z Klientami Bank BNP Paribas opiera się na doskonałej znajomości polskiego rynku oraz kompetencjach Grupy BNP Paribas. Jej wyjątkowe doświadczenie w usługach dostosowanych do różnorodnych potrzeb Klientów korporacyjnych zostało zauważone przez magazyn Euromoney, który przyznał BNP Paribas prestiżowy tytuł „The World`s Best Bank for Corporates 2022”. Eksperci Euromoney docenili m.in. wiodącą rolę banku w rozwijaniu rynku zrównoważonego finansowania, co potwierdza np. emisja obligacji zrównoważonego rozwoju (SLB) firmy Teva w dolarach i euro o równowartości 5 miliardów dolarów w listopadzie 2021 r., w której BNP Paribas odpowiadał za powiązanie transakcji ze zrównoważonym rozwojem oraz prowadził księgę popytu. Warto dodać, że BNP Paribas jest światowym liderem w zakresie emisji zielonych obligacji zarówno w 2022 r. (19,5 mld USD), jak i w pierwszym kwartale 2023 r. (9 mld USD), zgodnie z zestawieniem prowadzących księgę popytu wg wolumenu, publikowanym przez Bloomberg na koniec grudnia 2022 r. i na koniec marca 2023 r.

Więcej o nagrodzie Euromoney i innych transakcjach, które uwzględnia pod linkiem: Najlepszy na świecie bank dla korporacji 2022: BNP Paribas | Euromoney

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość