Bank zmieniającego się świata

Bank BNP Paribas pracuje nad pierwszym na rynku bankowym zewnętrznym systemem ERP w chmurze

Bank BNP Paribas rozpoczął wdrażanie Oracle Fusion ERP Cloud. Będzie to pierwszy w sektorze bankowym system Enterprise Resource Planning (ERP) działający całkowicie w chmurze. System podniesie efektywność organizacji, ograniczy pracochłonność oraz zwiększy integralność procesów poprzez zastąpienie kilku wykorzystywanych dotychczas narzędzi.

System ERP służy do holistycznej „obsługi" przedsiębiorstwa - planowania, pozyskiwania i zużywania zasobów czy agregowania danych. Obecnie Bank BNP Paribas korzysta z kilku systemów (EPOS, ROD, EGERIA, EMID). Zebranie ich funkcji w ramach Oracle Fusion ERP Cloud będzie oznaczało oszczędność czasu i zasobów.

Pracownicy operacyjni, pracownicy controllingu czy finansów i rachunkowości otrzymają dostęp do jednego, spójnego źródła danych. Będą też mogli korzystać z nich w czasie rzeczywistym, tworząc np. wielowymiarowe analizy księgowe, ze względu na ogromną moc obliczeniową systemu. Co istotne, elastyczność rozwiązania pozwoli nam dodawać w przyszłości nowe moduły i poszerzać jego funkcjonalność. Start projektu EBS Uniwersum to kolejny krok na drodze transformacji cyfrowej banku, który wpisuje się w strategię GObeyond, realizując cele filaru STRONGER – mówi Małgorzata Dąbrowska, wiceprezes zarządu banku, odpowiedzialna za Obszar Operacji i Wsparcia Biznesu w Banku BNP Paribas.

Prace wdrożeniowe wystartowały 3 marca. Przejście na nowy system bank planuje w styczniu 2026 r., kiedy system osiągnie pełną funkcjonalność.

Do tej pory żadna instytucja finansowa w Polsce nie wdrożyła zewnętrznego systemu ERP, który działałby całkowicie w chmurze. Wynika to głównie z obaw o możliwość spełnienia restrykcyjnych wymogów regulacyjnych. Intensywnie pracujemy nad tym, aby nasz system był pierwszym, w pełni funkcjonalnym rozwiązaniem tego typu w naszym kraju w branży bankowej – dodaje Monika Kordowska, Tribe Leaderka odpowiedzialna za Tribe Doskonałość Operacyjna w Banku BNP Paribas.

Dostawcą narzędzia jest Oracle, a wdrożenie wspiera Sygnity Business Solutions (SBS), firma posiadające 25-letnie doświadczenie w obszarze rozwoju systemów ERP w sektorze bankowym.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość