Bank zmieniającego się świata

Bank BNP Paribas: majówka 2024 tańsza niż przed rokiem?

Według szacunków analityków Banku BNP Paribas Polacy mogą zapłacić za majówkowe zakupy mniej niż rok temu – choć to zależy od doboru produktów w koszyku. Pieczywo, burgery i steki będą droższe, za to tańszy będzie kurczak. Powody do radości będą mieli miłośnicy warzyw, których ceny wyraźnie spadły w porównaniu do 2023 r. Konsumenci alkoholi natomiast, chcąc uniknąć wyższych cen niż przed rokiem, będą musieli w sklepach polować na okazje.

- Ceny żywności w marcu 2024 r. były o 0,2% niższe niż w lutym i o 0,3% niższe w porównaniu z marcem 2023 r. Wprawdzie ta różnica nie jest wielka, ale to już kolejny miesiąc z rzędu, w którym ceny żywności w Polsce spadają – w lutym 2024 r. były o 0,5% niższe niż w styczniu. Odwrócić ten trend może powrót 5% VAT-u na niektóre produkty żywnościowe, który zaczął obowiązywać na początku kwietnia. Szacuje się, że podniesie on ogólne ceny żywności o około 3%, jednak jego dokładny wpływ poznamy w najbliższych miesiącach, również ze względu na silną konkurencję sieci detalicznych. Jeżeli trend spadkowy w cenach żywności się utrzyma, to majówka 2024 r. może być tańsza niż ubiegłoroczna – mówi Jakub Jakubczak, analityk sektora rolno-spożywczego Banku BNP Paribas.

Nie spodziewajmy się tańszego pieczywa

Mimo że mąka w marcu 2024 r. była o około 7% tańsza w porównaniu do 2023 r., to ceny pieczywa w marcu wzrosły o niecałe 2%. Ceny te utrzymują się na względnie stabilnym poziomie miesiąc po miesiącu. Oceniamy jednak, że wyższe ceny, wzrost kosztów pracy i nadal wysokie koszty energii mogą przyczynić się do wyższych cen wyrobów piekarniczych w maju – szacunkowo na poziomie 3-4%, szczególnie biorąc pod uwagę powrót podatku VAT.

Tańszy szaszłyk z kurczaka, a co z karkówką i kiełbasą?

Spadek cen skupu żywca wieprzowego i drobiowego wpływa na ceny wytwarzanych z nich produktów w sklepach. Odczują to w szczególności osoby kupujące mięso drobiowe, które z uwagi na wzrost produkcji w Polsce było w marcu 2024 r. o około 9% tańsze niż rok wcześniej. Spodziewamy się utrzymania tego niższego poziomu cenowego również w maju. Ceny mięsa wieprzowego pozostają na podobnym poziomie co w 2023 r. Amatorzy burgerów i steków muszą natomiast pogodzić się z nieco większymi – o około 1% - cenami swoich ulubionych mięs.

Ryby i owoce morza będą droższe

Mniej popularnym niż wieprzowina czy drób, ale nadal obecnym elementem polskiego grilla są ryby i owoce morza. Mogą one jednak w tym roku cieszyć się trochę mniejsza popularnością, bo trwające od lat problemy z krajową produkcją ryb dają się we znaki w kwestii poziomu cen. W marcu 2024 r. ryby i owoce morza były o 0,8% droższe niż rok wcześniej. Biorąc pod uwagę problemy z produkcją i powrót 5% stawki VAT spodziewamy się, że produkty te będą w tegoroczną majówkę o około 5% droższe w maju 2024 r.

Tańsza sałatka i grillowana cukinia

Pomimo niższej produkcji większości warzyw w 2023 r. w porównaniu do lat 2021-22 ceny warzyw w maju tego roku mogą być niższe niż w latach ubiegłych. W marcu 2024 r. warzywa były o około 5% tańsze niż rok wcześniej, a z miesiąca na miesiąc potaniały o 0,8%. Czynnikiem, sprzyjającym obniżce cen warzyw w maju są relatywnie niskie ceny młodych warzyw, które pojawiają się od marca w Polsce. Ceny te są o 10-15% niższe niż w 2023 r.

Portfele piwoszy będą lżejsze

Napoje alkoholowe, takie jak piwo czy wino, są popularnymi elementami majówkowego stołu, szczególnie tego w ogrodzie. Konsumenci piwa i innych alkoholi powinni jednak spodziewać się wyższych ich cen niż przed rokiem. Porównując marzec 2024 r. z marcem 2023 r. zauważamy wzrost o 4,2%. Patrząc na zmiany miesiąc do miesiąca, ceny po styczniu 2024 r. utrzymywały się na stabilnym poziomie. Wzrost o 4,2% wynika głównie z corocznego wzrostu podatku akcyzowego o 5%. Znaczy to, że podczas tegorocznego weekendu majowego piwo może być o 4-5% droższe niż w rok wcześniej. Warto jednak pamiętać, że okolicznościowe promocje mogą te wzrosty chwilowo ograniczyć.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość