Bank zmieniającego się świata

Bank BNP Paribas rozszerza współpracę z Envirly: nowoczesne narzędzie do mierzenia i zarządzania śladem węglowym jest już dostępne dla wszystkich Klientów biznesowych banku

Od początku lipca wszyscy Klienci biznesowi Banku BNP Paribas będą mogli skorzystać z platformy Envirly. Ta innowacyjna usługa, wspierana algorytmami sztucznej inteligencji, umożliwia łatwe obliczanie i zarządzanie śladem węglowym oraz usprawnia procesy raportowania ESG organizacji. Mikroprzedsiębiorstwa będące Klientami Banku BNP Paribas mogą korzystać z tego narzędzia do raportowania w Zakresie 1 i 2 całkowicie bezpłatne. Dla sektora MŚP i korporacji współpracujących z bankiem firma Envirly posiada specjalną ofertę, która obejmuje preferencyjne ceny, uzależnione od zakresu wsparcia.

Bank BNP Paribas od lat aktywnie wspiera swoich Klientów w procesie zrównoważonej transformacji, oferując szeroki wybór zrównoważonych produktów finansowych i pomaga im w dostosowaniu się do nowych wymogów unijnej dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), która od 2026 r. obejmie większość firm w Polsce. W 2023 r. bank nawiązał współpracę z firmą Envirly, która opracowała innowacyjne narzędzie do mierzenia śladu węglowego. Po udanym pilotażu z udziałem Klientów z sektora MŚP oraz korporacji, bank w 2024 r. rozszerza długoterminową współpracę, udostępniając tę platformę również mikroprzedsiębiorcom.

Bezpłatny dostęp do Envirly dla mikrofirm i preferencyjne warunki dla MŚP oraz korporacji

Pierwsze mikrofirmy mogą korzystać z Envirly do pomiaru wpływu środowiskowego w Zakresie 1 i 2 bezpłatnie już od 1 lipca 2024 roku. W ramach planowanej, długoterminowej współpracy, bank oferuje także atrakcyjne warunki finansowe dla pozostałych Klientów biznesowych – małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji. Przez pierwszy miesiąc Klienci z obu segmentów mogą korzystać z platformy bez dodatkowych opłat, a następnie po preferencyjnych cenach, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb i zakresu koniecznego wsparcia.

- Współpraca z Envirly pozwala nam jeszcze lepiej wspierać Klientów w zarządzaniu ich śladem węglowym i w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Kontynuując naszą współpracę z Envirly, po pilotażowym programie dla dużych i średnich firm, teraz udostępniamy platformę wszystkim naszym Klientom biznesowym. Narzędzie to umożliwia łatwe obliczanie śladu węglowego, czyli emisji bezpośrednich oraz tych związanych z zużyciem energii elektrycznej. W ten sposób Klienci biznesowi Banku BNP Paribas otrzymują kompleksową pomoc w monitorowaniu i redukcji emisji. To też doskonała możliwość do osiągnięcia jeszcze lepszej współpracy między partnerami handlowymi i spełnienia wymaganych przez wiele firm standardów, które już niebawem staną się rynkowym obowiązkiem. Ponadto, wiemy, że do podjęcia przez firmę dobrej decyzji o dalszym rozwoju, potrzebne są inwestycje. Dlatego Klienci Banku BNP Paribas mogą skorzystać z szerokiej gamy finansowania inwestycji związanych z celami ESG lub podnoszenia standardów zarządzania zgodnie z zasadami ESG – mówi Jarek Rot, dyrektor wykonawczy Obszaru Zrównoważonego Rozwoju w Banku BNP Paribas.

Nowe możliwości platformy

Platforma Envirly umożliwia raportowanie zgodnie z międzynarodowymi standardami i normami, takimi jak GHG Protocol oraz ISO 14064-1. Podczas pilotażu platforma Envirly służyła do obliczania śladu węglowego oraz monitorowania zmian emisji wynikających z inwestycji w energooszczędność czy termomodernizację. Dzięki inwestycji Banku BNP Paribas, narzędzie szybko się rozwija i oferuje obecnie także moduł do obliczania śladu węglowego produktu (LCA) oraz moduł do raportowania danych ESG.

- Tak zaawansowane narzędzie, w połączeniu ze wsparciem doradczym dla Klientów Banku BNP Paribas, stanowi znaczącą przewagę na rynku. Zwłaszcza, że ślad węglowy wkrótce stanie się ważnym kryterium przy wyborze partnera biznesowego. Monitorowanie i jego redukcja to szansa na zwiększenie efektywności energetycznej i obniżenie kosztów przedsiębiorstwa, co jest fundamentem rozwoju każdej firmy. Dodatkowo, rosnące oczekiwania proekologiczne konsumentów oznaczają, że firmy, które nie dostosują się do tego trendu, mogą utracić swoją konkurencyjną pozycję. Jest to więc nie tylko wymóg rynkowy, ale także okazja do budowania trwałych relacji z Klientami oraz wzrostu docenienia działań firmy w oczach społeczeństwa – mówi Mateusz Masiak, CEO Envirly.

Jak skorzystać z kalkulatora będąc mikroprzedsiębiorcą?

Aby skorzystać z kalkulatora na platformie Envirly, Klient wprowadza swoje dane w formularzu rejestracyjnym dostępnym na stronie internetowej banku, a następnie w kolejnym kroku zakłada konto na platformie Envirly i tak może zacząć korzystać z kalkulatora. Kalkulator jest prosty w obsłudze i nie wymaga specjalistycznej wiedzy dot. emisji gazów cieplarnianych. Na podstawie indywidualnych danych każdego przedsiębiorstwa Envirly przedstawia raport o emisyjności danej firmy oraz zawiera propozycje działań mających na celu zmniejszenie emisji. Klient może więc automatycznie agregować dane bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy środowiskowej oraz inspirować się propozycjami działań redukcyjnych. Platforma Envirly umożliwia także wygenerowanie wkładu merytorycznego (wykresów, infografik itp.), co jest szczególnie przydatne dla organizacji, które przygotowują raporty zrównoważonego rozwoju – zarówno obowiązkowe, jak i dodatkowe. Platforma umożliwia również wykorzystanie zebranych danych do przygotowania strategii transformacji energetycznej, priorytetyzacji inwestycji oraz zapewnia pełne wsparcie na każdym etapie.

- Platforma Envirly, wykorzystując nowoczesną technologię, stanowi napęd dla inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem. Technologia ta pomaga sprostać wyzwaniom takim jak agregacja danych, mapowanie i monitorowanie łańcucha dostaw, co pozwala na szczegółowe śledzenie pochodzenia surowców i produktów oraz ich wpływu na środowisko. Narzędzie to umożliwia również kompleksowe analizowanie zgromadzonych danych, co pozwala na wyciąganie wniosków dotyczących obszarów wymagających poprawy. Jestem przekonana, że to rozwiązanie będzie dla naszych Klientów ważnym elementem w osiąganiu ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, zwiększaniu efektywności operacyjnej oraz budowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku podsumowuje Gizela Gorączyńska, menadżerka ds. Programów Zrównoważonego Rozwoju w Banku BNP Paribas.

Dowiedz się więcej o Envirly dla Klientów mikrofirm Banku BNP Paribas: https://www.bnpparibas.pl/male-firmy/kalkulator-sladu-weglowego.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość