Bank zmieniającego się świata

Zarabiać na ekologii

Ekologię trzeba promować, ale i można na niej zarabiać. Fortis Bank rozpoczął subskrypcję ekologicznego funduszu, który powiązany jest z firmami działającymi na rynkach „zielonej” energii. Zapisy na nowy produkt potrwają do 28 marca.

Zanieczyszczenie środowiska, a także rosnące ceny ropy sprawiają, że alternatywne formy energii, takie jak słońce, woda, wiatr, stają się coraz bardziej popularne i odgrywają coraz większą rolę, nie tylko w naszym codziennym życiu, ale i w całej gospodarce.
Rozwój branży energii odnawialnej wspierany jest dodatkowo przez regulacje prawne. Jedna z dyrektyw mówi, że do 2020 roku udział alternatywnej, „zielonej” energii w całkowitej konsumpcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej powinien osiągnąć 22 proc.

Można więc przypuszczać, że tego typu zalecenia wpłyną z jednej strony na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, a z drugiej przyczynią się do szybszego rozwoju producentów „zielonej” energii. Zresztą, już dziś widać, że firmy te są ciekawym obszarem inwestycyjnym z punktu widzenia klientów, którzy poszukują przecież rynków o dużym potencjale wzrostu. – mówi Przemysław Gołębiewski, kierownik Zespołu Produktów Oszczędnościowo-Inwestycyjnych w Fortis Banku.

Dlatego Fortis po raz drugi prowadzi subskrypcję takiego ekologicznego funduszu, który wesprze rozwój alternatywnej energii, właśnie poprzez inwestycje w ten sektor gospodarki. Subskrypcja produktu potrwa do 28 marca. Zielony Bonus 2 (zagraniczny fundusz inwestycyjny zarejestrowany w Luksemburgu) jest nową wersja produktu, którego sprzedaż bank prowadził też w ubiegłym roku – tym razem dostępną w PLN (poprzednio: w EUR). Zielony Bonus 2 powiązany jest z 18 spółkami takimi jak, np. Neste Oil, Kyocera, Solar World czy Vestas Wind Systems.

Minimalna kwota tegorocznej inwestycji to 5 tys. zł. Jej zakończenie nastąpi po 4 latach. Co roku jednak klientowi wypłacana będzie dywidenda, zależna od zmian cen walorów tych spółek. Ceny akcji z całego koszyka funduszu nie muszą rosnąć przez cały czteroletni okres inwestycji; w trakcie jej trwania mogą nawet spadać, a klient nadal nie straci możliwości osiągnięcia maksymalnego zysku. Wystarczy, aby ceny akcji w okresie jednego, dwóch, trzech albo czterech lat nie spadły, a klient otrzyma 60 proc. zysku (15 proc. dywidendy za każdy rok) i to bez podatku. Na zakończenie całej inwestycji inwestor dostaje dodatkowy bonus w wysokości czterokrotności najwyższej, wypłaconej dywidendy pomniejszony o dywidendy już wypłacone.



Fortis Bank Polska SA obsługuje przedsiębiorstwa oraz klientów indywidualnych. Akcje banku notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank posiada 43 placówki w największych miastach w Polsce, zatrudnia ponad 1600 osób. Strategicznym udziałowcem Fortis Banku Polska jest belgijski Fortis Bank, do którego należy 99,2 proc. akcji. Więcej informacji: www.fortisbank.com.pl.
Fortis Bank SA/NV jest częścią grupy Fortis, międzynarodowej instytucji finansowej działającej na rynkach bankowości i ubezpieczeń. Kapitalizacja rynkowa grupy wynosząca 30,3 miliardów euro (stan na koniec listopada 2007) i zatrudnienie sięgające 60 tys. pracowników na świecie, plasuje Fortis w grupie 20 największych instytucji finansowych w Europie. Grupa Fortis jest liderem w zakresie usług finansowych na rodzimym rynku, czyli w krajach Beneluksu, oferuje szeroki wachlarz usług finansowych skierowanych do klientów indywidualnych, podmiotów gospodarczych i sektora publicznego. Działalność grupy Fortis poza krajami Beneluksu koncentruje się na wybranych segmentach rynku. Fortis jest notowany na giełdach w Amsterdamie, Brukseli. Więcej informacji: www.fortis.com.

Więcej informacji:

Waldemar Leszczyński
rzecznik prasowy
Fortis Bank Polska
0 22 566 90 41

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość