Bank zmieniającego się świata

Bank BGŻ BNP Paribas partnerem Kongresu Mięsnego

Bank BGŻ BNP Paribas był partnerem platynowym III edycji Kongresu Mięsnego -  najważniejszej konferencji poświęconej sektorowi mięsnemu w Polsce.

- Jako pionier w finansowaniu klientów z sektora rolno-spożywczego z najbardziej kompleksową ofertą produktów i usług dla tej grupy, zdecydowaliśmy się dołączyć do grona partnerów już III edycji Kongresu Mięsnego. Sektor rolno-spożywczy jest szczególnie bliski dla Banku BGŻ BNP Paribas. Posiadamy ugruntowaną pozycję w tym obszarze, co potwierdza blisko 100 lat doświadczenia w obsłudze klientów z tego sektora. Bank oprócz finansowania przedsiębiorstw o charakterze rolno-spożywczym rozwija także wiedzę ekspercką w obszarach działalności rolniczej i rolno-spożywczej celem identyfikacji kluczowych wyzwań i perspektyw dla poszczególnych obszarów – mówi Bartosz Urbaniak, członek Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas odpowiedzialny obszar Bankowości MŚP i Agro. 

Kongres Mięsny to spotkanie producentów, przetwórców, dystrybutorów i eksporterów mięsa i wędlin, jak również dostawców usług i rozwiązań dla producentów z branży oraz dla sieci handlowych. W  ramach tegorocznej konferencji odbyły się debaty oraz prelekcje na kluczowe tematy związane z rynkiem mięsa, m. in. odnośnie cen surowców, trendów i czynników kształtujących rynek mięsa i wędlin, perspektyw rozwoju poszczególnych segmentów oraz strategii produktowych. 

Wśród prelegentów III edycji Kongresu Mięsnego znaleźli się eksperci Banku BGŻ BNP Paribas. Jerzy Śledziewski, wiceprezes Zarządu Banku był uczestnikiem w debacie „Jak zwiększać efektywność firm mięsnych? Konsolidacja, inwestycje, trendy.” Marta Skrzypczyk z Departamentu Analiz Ekonomicznych i Sektorowych przedstawiła prezentację analityczną na temat rynku mięsa, otwierającą cały Kongres. Zwróciła w niej uwagę, że funkcjonowanie firm zajmujących się przetwórstwem mięsa wiąże się z nieustannym monitoringiem zmian zachodzących na rynku. W czasie swojego wystąpienia Marta Skrzypczyk omówiła aspekty związane z dostępnością surowca do przetwórstwa w obliczu ASF i grypy ptaków. Jak zauważyła coraz większym wyzwaniem staje się też nasycenie wewnętrznego rynku zbytu i niewielki potencjał do wzrostu konsumpcji mięsa. Wyjątkiem mogą być wędliny wysokogatunkowe. Stąd tak ważny jest rynek światowy i możliwości eksportu. 

Organizatorem Kongresu Mięsnego jest Wydawnictwo Gospodarcze Sp. z o.o., wydawca m. in. "Wiadomości Handlowych" oraz portalu www.wiadomoscihandlowe.pl.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość