BGŻ BNP Paribas wychodzi z finansowania sektora tytoniowego
Bank BGŻ BNP Paribas zaprzestaje finansowania oraz inwestowania w podmioty, których główna działalność jest związana z przemysłem tytoniowym. Decyzja ta jest zgodna z podejściem Grupy BNP Paribas, której priorytetem jest odpowiedzialne finansowanie gospodarki i dotyczy przedsiębiorców: producentów, plantatorów (rolników) i hurtowników, których główna działalność jest związana z wyrobami tytoniowymi.
Wprowadzone zasady finansowania sektora tytoniowego obejmują podmioty, których główna działalność jest bezpośrednio związana z tytoniem, czyli m.in. producentów wyrobów tytoniowych, jak np. papierosów, tytoniu do żucia (gutki), cygar, a także podmioty będące częścią łańcucha produkcji tytoniu, jak np. rolnicy uprawiający tytoń, dystrybutorzy czy hurtownicy.
- Wyjście z sektora tytoniowego jest globalną decyzją Grupy BNP Paribas, która dotyczy wszystkich spółek i krajów działalności Grupy. Nie jest skierowana indywidualnie wobec poszczególnych klientów, ale umotywowana jest czynnikami etycznymi i zdrowotnymi, wynikającymi z odpowiedzialnego podejścia Grupy do finansowania gospodarek. Ambicją Grupy BNP Paribas jest finansowanie rozwoju gospodarczego, jednocześnie mając na względzie pozytywny wpływ na wszystkich jej interesariuszy – mówi Maria Krawczyńska, ekspert ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Banku BGŻ BNP Paribas.
Wprowadzone zasady nie obejmują natomiast właścicieli sklepów tytoniowych i sprzedawców, czy podmiotów, których działalność jest pośrednio związana z tytoniem, jak np. producenci maszyn, komponentów używanych przy produkcji papierosów (np. bibułki papierosowe, filtry, opakowania) oraz zamienników (np. papierosy elektroniczne).
Alternatywne formaty