Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

BNP Paribas i Autenti ułatwią przedsiębiorcom elektroniczne podpisywanie dokumentów

BNP Paribas umożliwi przedsiębiorcom elektroniczne podpisywanie dokumentów na platformie Autenti. E-podpis usprawnia obieg dokumentów, pozwala oszczędzać czas i zapewnia wygodę prowadzenia biznesu z dowolnego miejsca na świecie. Limitowana usługa będzie dostępna od 19-go maja. Klienci Banku, jako pierwsi na rynku, mogą liczyć na dostęp zarówno do podpisów elektronicznych, jak i kwalifikowanych podpisów elektronicznych, przez pewien czas na preferencyjnych warunkach.

Elektroniczny podpis to bardzo przydatne i wygodne narzędzie dla każdego przedsiębiorcy bez względu na rodzaj biznesu, który prowadzi. Usprawnia sprzedaż, przyspiesza obieg dokumentów, ułatwia realizację procesów kadrowych. Jest bezpieczny i prawnie wiążący, oszczędza czas i pieniądze i może być wykonany z każdego miejsca i w dowolnym czasie. Wystarczy komputer, tablet czy smartfon z dostępem do internetu. Bez drukowania, konieczności kopiowania czy użycia papieru. Bank, poprzez platformę Autenti, udostępnia kompleksową usługę umożliwiającą zdalne podpisywanie umów zarówno podpisem elektronicznym, jak też kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

- Wykorzystanie elektronicznego podpisu usprawnia i przyspiesza obieg dokumentów. Przedsiębiorcy do załatwiania wszystkich swoich spraw potrzebują zarówno podpisu elektronicznego, jak i kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Dlatego, jako pierwsi na rynku, oferujemy firmom oba. Dużym udogodnieniem i wciąż nowością rynkową w przypadku kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który w pełni zastępuje klasyczny podpis na papierze, jest również wykorzystanie zdalnej metody weryfikacji jego użytkownika celem wydania certyfikatu oraz używanie wyłącznie mobilnej wersji kwalifikowanego podpisu, dzięki czemu niepotrzebne jest dodatkowe urządzenie typu USB. W BNP Paribas skupiamy się na tym, żeby rozwój technologiczny służył uproszczeniu procesów, oszczędności czasu i pieniędzy naszych klientów. Ze względu na szczególne okoliczności, e-podpis spełnia też dodatkową funkcję – ułatwia zachowanie społecznego dystansu – mówi Jerzy Śledziewski, wiceprezes zarządu Banku BNP Paribas, odpowiedzialny za Obszar Bankowości Korporacyjnej i Obszar Bankowości MSP.

Do elektronicznego nadawania dokumentów konieczna jest rejestracja na platformie Autenti. Każdy nowy użytkownik otrzyma pierwsze dwa miesiące dostępu za darmo, z bezpłatnym limitem do 10 wysyłanych dokumentów miesięcznie. Pełną funkcjonalność systemu daje przedsiębiorcy dopiero konto PRO, za które klienci BNP Paribas zapłacą 40 złotych miesięcznie przy płatności za cały rok. Dodatkową wartością dla klienta jest 200 darmowych SMSów, które pozwalają na dodatkowe uwierzytelnienie adresata dokumentu.

Istotnym wyróżnikiem propozycji BNP Paribas jest dostęp do podpisu kwalifikowanego. Do jego składania niezbędny jest kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego, który wydawany jest przez ograniczoną liczbę instytucji. W przypadku oferty BNP Paribas i Autenti dla przedsiębiorców, dostawcą podpisu kwalifikowanego będzie firma Asseco Data Systems. Z inicjatywy Banku, wydanie certyfikatu, usługa identyfikacji tożsamości (z wykorzystaniem technik audio-wideo zdalnej obsługi klienta) oraz korzystanie z kwalifikowanego e-podpisu, dostępne będzie przez pewien czas na preferencyjnych warunkach.

Różne rodzaje e-podpisów - każdy jest przydatny

Czym różnią się e-podpisy? Podpis, aby mógł być uznany za elektroniczny, musi spełniać wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, tzw. eIDAS. Większość dokumentów można podpisać podpisem elektronicznym, który jest dołączany lub powiązany z treścią i został świadomie użyty przez osobę fizyczną. Niektóre sytuacje, kiedy podpisanie dokumentu wymaga zachowania formy pisemnej, wymagają jednak kwalifikowanego podpisu elektronicznego, równoważnego z podpisem własnoręcznym. Tak jest np. w przypadku umów o pracę czy umów leasingowych. O tym, czy podpis możemy nazwać „kwalifikowanym”, decyduje procedura uzyskiwania certyfikatu i rodzaj centrum certyfikacji wystawiającego certyfikat

Więcej informacji o rodzajach podpisów znajduje się na stronach Ministerstwa Cyfryzacji: https://epodrecznik.mc.gov.pl/mediawiki/index.php?title=Podpis_elektroniczny

Proces podpisywania dokumentów na platformie Autenti jest bardzo prosty. Użytkownik nadający dokument, po zalogowaniu, dodaje odpowiedni plik, uzupełnia informacje o odbiorcy, wybiera rodzaj podpisu i określa wymagania (podpis odbiorcy lub zapoznanie się z dokumentem). Odbiorca otrzymuje e-mailem link, który kieruje go wprost do odpowiedniego dokumentu na platformie, po czym zapoznaje się z treścią dokumentu i „podpisuje” go jednym kliknięciem.

- Niezmiennie wspieramy rynek we wdrażaniu nowych technologii oraz promowaniu misji „depapieryzacji”. Podpis cyfrowy to już nie opcja, tylko absolutna konieczność, szczególnie w firmach z branży finansowej. W partnerstwie z bankiem poszliśmy  o krok dalej. Naszą ideę i samą platformę udostępniamy na bardzo atrakcyjnych warunkach wszystkim przedsiębiorcom, którzy korzystają z bankowości firmowej w BNP Paribas - mówi Grzegorz Wójcik, CEO & Founder  Autenti. – Znaczenie ma też aspekt ekologiczny. Wychodzimy z założenia, że rozwój technologiczny i ochrona środowiska muszą dzisiaj iść w parze u świadomych przedsiębiorców. BNP Paribas, który nie tylko daje możliwość korzystania z naszego rozwiązania, ale sam go używa, jest dla wszystkich doskonałym przykładem takiej instytucji.

Więcej informacji o platformie Autenti i szczegółach promocyjnej oferty Banku, można znaleźć pod linkiem: www.bnpparibas.pl

Firma Autenti w 2016 roku, jeszcze jako startup zwyciężyła pierwszą polską edycję BNP Paribas International Hackathon. Dwa lata później rozpoczęła się współpraca biznesowa Banku z fintechem polegająca na uruchomieniu pierwszego, w pełni cyfrowego procesu kredytowego. Kolejnym krokiem była inwestycja trzech banków w Autenti. To pierwsza tego typu wspólna i przeprowadzona na równych zasadach transakcja banków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektor Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik prasowy

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 10/16

01-211 Warszawa

napisz wiadomość