Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Bank BNP Paribas współfinansuje projekt Grupy Azoty - największą od lat inwestycję w polskiej branży chemicznej

Bank BNP Paribas, jako jeden z głównych organizatorów finansowania i koordynator instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem stopy procentowej uczestniczył w przygotowaniu finansowania projektu Polimery Police przez międzynarodowe konsorcjum instytucji finansowych. To największa inwestycja w historii Grupy Azoty i największa od wielu lat w branży chemicznej, która pozwoli Polsce uniezależnić się od importu polipropylenu.

Finansowanie umożliwi wybudowanie nowoczesnego kompleksu petrochemicznego, który będzie w stanie wyprodukować  do 429 tys. ton propylenu i 437 tys. ton polipropylenu rocznie. Dodatkowo, 17 tys. ton wodoru rocznie, powstałego w procesie produkcji, będzie wykorzystywane w instalacjach amoniaku  Grupy Azoty Zakłady Chemiczne  „Police” S.A., dzięki czemu spadnie w nich zużycie gazu ziemnego. Powstanie także odpowiednia infrastruktura logistyczna, terminal przeładunkowo-magazynowy oraz instalacje pomocnicze. Nowy gazoport obsłuży statki przewożące jednorazowo do 22 tys. ton propanu i do 5 tys. ton etylenu.

- Finansowanie projektów takich jak Polimery Police są dla banków okazją, aby wspierać inwestycje o strategicznym znaczeniu zarówno dla naszych klientów, jak i dla całego kraju czy regionu. To ambitny projekt z potencjałem, który wzmacnia lokalną gospodarkę. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do jego realizacji wnosząc doskonałą znajomość transakcji typu project finance oraz doświadczenie Grupy BNP Paribas w finansowaniu projektów petrochemicznych na świecie – mówi André Boulanger, wiceprezes zarządu Banku BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar Bankowości CIB.

Inwestycja to ważny krok w rozwoju Grupy Azoty, umożliwiający poszerzenie jej oferty i dywersyfikację przychodów. Projekt ma też strategiczne znaczenie gospodarcze. Pozwoli Polsce uniezależnić się od importu polipropylenu i stać się jego eksporterem. Będzie także ważnym impulsem dla regionu zachodniopomorskiego, oferując nowe miejsca pracy i bazę dla rozwoju wyspecjalizowanych kadr. Budowa, której głównym wykonawcą jest koreańska firma Hyundai Engineering, ma zostać zakończona już w 2022 r.

Obok Banku BNP Paribas w skład konsorcjum wchodzą EBRD, BGK oraz komercyjne instytucje finansowe z Polski i zagranicy, które zapewnią finansowanie przekraczające 1,5 mld euro. W projekt Polimery Police zaangażowani są także inwestorzy kapitałowi: Grupa LOTOS, Hyundai Engineering Co., Ltd oraz Korea Overseas Infrastructure and Urban Development (KIND).

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektor Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik prasowy

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość