Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Pięć lat inwestycji kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Bank BNP Paribas partnerem raportu „Private Equity in CEE. Creating Value and Continued Growth”

Aktualne strategie inwestycyjne i budowania wartości przedsiębiorstwa, realizowane przez inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej to temat wydanego właśnie raportu „Private Equity in CEE. Creating Value and Continued Growth”. Partnerem opracowania europejskiego stowarzyszenia Invest Europe jest Bank BNP Paribas. W raporcie omówiono przykłady inwestycji private equity i venture capital zakończonych w latach 2015-2019 w naszym rejonie Europy.

W raporcie przedstawiono historie 22 spółek, które dzięki inwestycjom private equity rozwinęły swoją działalność. Wśród nich znalazły się przykłady polskich przedsiębiorstw: Anwis, Dino, Dotcard, Home.pl, Novago, PBKM (Famicord Group), Rankomat, Velvet Care i Wirtualna Polska.

- W Europie Grupa BNP Paribas jest jednym z liderow transakcji private equity. W Polsce Bank BNP Paribas konsekwentnie od lat uczestniczy w transakcjach private equity i venture capital na lokalnym rynku, zapewniając inwestorom finansowanie i wspierając ich na etapie wyjścia z inwestycji czy też poszukiwania celów akwizycji. Inwestorzy PE/VC mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój konkurencyjności i dynamizm spółek w naszym regionie  – tłumaczy Piotr Mietkowski, dyrektor Zarządzający Bankowością Inwestycyjną na Europę Środkową w Grupie BNP Paribas i członek Rady Nadzorczej BNP Paribas Bank Polska.

Między 2003 a 2019 rokiem fundusze private equity zainwestowały w Europie Środkowo-Wschodniej blisko 29 miliardów euro w 4 300 spółek. Na koniec 2019 roku w ich portfelach znajdowało się 1 300 spółek. Inwestycje kapitałowe to nie tylko budowanie wartości przedsiębiorstwa i zyski dla tych, którzy lokują w nich swoje środki. To również m.in. wzrost zatrudnienia w spółkach rozwijanych przez inwestorów. W 2018 roku w naszym regionie wyniosło ono 316 tys. osób, co oznacza roczny wzrost o 10,7%, podczas gdy średnie zatrudnienie wzrosło wówczas o 0,7%.

W raporcie omówiono trendy inwestycyjne, których kontynuacja spodziewana jest w kolejnych latach. Przedstawiono historię każdego projektu, analizując wkład zarządzających w budowanie wartości spółki, rozwój biznesu oraz osiągnięcia w obszarze ESG (ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego).

Raport – dostępny na stronie https://www.investeurope.eu/about-private-equity/private-equity-impact/private-equity-in-cee/ – został opracowany przez Invest Europe – europejskie stowarzyszenie inwestorów Private Equity i Venture Capital, przy wsparciu krajowych związków inwestorów kapitałowych, we współpracy z zarządzającymi funduszami (general partners), którzy podzielili się swoimi doświadczeniami.

 

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektor Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik prasowy

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość