Poznaliśmy nazwiska „Sprawiedliwych”. Bank BNP Paribas wspiera upamiętnianie bohaterów
6 marca, w Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, ogłoszone zostały nazwiska kolejnych osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego. W tym roku, wśród wyróżnionych przez Komitet Ogrodu Sprawiedliwych znaleźli się Hrant Dink, Julia Ilisińska, Emanuel Ringelblum oraz Liu Xiaobo. Partnerem strategicznym Ogrodu Sprawiedliwych jest Bank BNP Paribas.
To pierwsza edycja Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, którą wspiera bank. Do Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych, który decyduje o wyborze uhonorowanych osób należy Józef Wancer, Przewodniczący Rady Nadzorczej banku.
- Nie mam wątpliwości, że pamięć o tych, którzy walczyli o ludzką godność, to kluczowy element tożsamości społeczeństw. Od „Sprawiedliwych” możemy uczyć się wytrwałości, empatii czy hierarchizowania wartości. Dzisiaj, kiedy świat mierzy się z globalnymi zagrożeniami, ich życiorysy wydają się być dobrymi drogowskazami nie tylko w życiu prywatnym – mówi Izabela Tworzydło, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej i Rzecznik Prasowy BNP Paribas Bank Polska.
W tym roku, do grona „Sprawiedliwych” dołączyły cztery osoby. Hrant Dink to turecki Ormianin, dziennikarz i publicysta, który odważnie opisywał ludobójstwo Ormian, za co był sądzony i skazany. Zginął z rąk tureckiego nacjonalisty. Julia Ilsińska, narażając własne życia, wspólnie z mężem, pomagała więźniom Auschwitz-Birkenau, przekazując im m.in. lekarstwa i żywność. Emanuel Ringelblum to polsko-żydowski historyk, pedagog i działacz społeczny, twórca podziemnego archiwum getta. Archiwum, które stworzył, to jedno z najważniejszych źródeł wiedzy o masowej zagładzie i żydowskim ruchu oporu. Został zamordowany przez Niemców w 1944 roku. Liu Xiaobo to chiński pisarz, dysydent i działacz na rzecz obrony praw człowieka. W 2010 roku został pierwszym chińskim laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych został ustanowiony przez Parlament Europejski w maju 2012 roku z inicjatywy Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO). Organizatorem warszawskiego Ogrodu Sprawiedliwych jest Dom Spotkań z Historią.
Osoby dotychczas uhonorowane tytułami „Sprawiedliwych” to: Władysław Bartoszewski, Marek Edelman, Natalia Gorbaniewska, Magdalena Grodzka-Gużkowska, Petro Hryhorenko, Jan Jelinek, Jan Karski, Roberto Kozak, Rafał Lemkin, Ewelina Lipko-Lipczyńska, Antonia Locatelli, Nelson Mandela, Hasan Mazhar, Tadeusz Mazowiecki, Karol Modzelewski, Stanisław Pietrow, Witold Pilecki, Anna Politkowska, Arsienij Borisowicz Roginski, Raoul Wallenberg, Armin Wegner, Antonina i Aleksander Wyrzykowscy, Jan Zieja oraz Adalbert Wojciech Zink.
Alternatywne formaty