Bank zmieniającego się świata

Bank BNP Paribas uruchomił pierwszy w języku polskim kalkulator śladu wodnego dla producentów rolnych

Bank stworzył narzędzie służące do szacowania śladu wodnego i bilansu wodnego upraw w gospodarstwach rolnych. Kalkulator powstał w oparciu o model obliczeniowy konsorcjum naukowo-biznesowego Cool Farm Alliance, aby zwiększać świadomość polskich producentów rolnych w zakresie zarządzania zasobami wody i pomagać im poprawiać efektywność gospodarowania wodą w produkcji roślinnej. To pierwsze tego typu narzędzie dostępne publicznie w języku polskim. Kalkulator śladu wodnego został udostępniony na platformie www.agronomist.pl.

- Zrównoważona produkcja żywności to jedno z głównych założeń unijnej strategii „Od pola do stołu” będącej częścią Europejskiego Zielonego Ładu. Jej ważnym elementem jest bardziej świadome gospodarowanie wodą i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych w gospodarstwach rolnych. Aby pomóc polskim producentom rolnym sprostać tym wyzwaniom uruchamiamy proste, a jednocześnie profesjonalne narzędzia obliczeniowe – rok temu kalkulator emisji gazów cieplarnianych AgroEmisja, a w tym roku jego nową funkcjonalność - kalkulator śladu wodnego dla upraw - mówi Michał Siwek, Dyrektor Departamentu Międzynarodowy Hub Food and Agri BNP Paribas.

Kalkulację śladu wodnego można przeprowadzać razem z emisyjnością lub całkowicie osobno. Wewnętrzny mechanizm działania narzędzia jest zaawansowany, ale z punktu widzenia użytkownika działa prosto, ma wygodny interfejs, również w wersji mobilnej.

- Zależy nam, aby zwiększać świadomość producentów rolnych w zakresie właściwego zarządzania zasobami wody. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zasoby wodne Polski są na podobnym poziomie, jak Egiptu. Dzięki oszacowaniu bilansu wodnego z upraw, rolnicy będą mogli zobaczyć jakie są straty wodne na ich polach i zastanowić się jak poprawić efektywność zarządzania wodą w produkcji – mówi Michał Siwek.

Jak działa kalkulator śladu wodnego?

Aby wygenerować ślad wodny oraz bilans wodny danego pola czy uprawy należy wprowadzić do systemu takie dane jak daty siewu i zbioru, stosowane metody nawadniania (np. kropelkowe) czy źródła wody (np. studnia). Bilans jest podzielony na zapotrzebowanie na wodę, wodę dodaną, wodę utraconą, saldo nawadniania i straty z przechwytywania. Otrzymany wynik pokazuje ile kilogramów danego produktu (np. pszenicy) zostało wyprodukowanych z użyciem 1 m3 wody, ile litrów wody potrzeba na wytworzenie 1 kilograma tego produktu, a także jaka jest efektywność stosowanego nawodnienia, czyli ile litrów wody wykorzystano do nawodnienia w relacji do optymalnej wartości z 1 litra.

Obliczenie bilansu wodnego trwa około 10 minut, a wraz z kalkulacją emisyjności będzie to około 30-40 minut, zależnie od szczegółowości wprowadzanych danych. Kalkulację można w dowolnym momencie przerwać, zapisać ją, a następnie do niej powrócić.

Narzędzie obliczeniowe bazuje na modelu opracowanym w głównej mierze przez zespoły naukowców z uniwersytetów Wageningen, Cambridge, Oxford i Edynburg w ramach konsorcjum naukowo-biznesowego Cool Farm Alliance.

Bank BNP Paribas udostępnia kalkulator śladu wodnego, podobnie jak kalkulator gazów cieplarnianych AgroEmisja bez opłat. Aby skorzystać z narzędzi trzeba jedynie zarejestrować się jako użytkownik na portalu www.agronomist.pl.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość