Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Fundacja BNP Paribas działa na rzecz ochrony owadów zapylających i szerzy wśród uczniów wiedzę o ich pożyteczności. Rusza rekrutacja dla szkół w ramach akcji #beeYOPE.

Fundacja BNP Paribas została partnerem akcji #beeYOPE organizowanej przez markę YOPE i Fundację Łąka, w ramach której do szkół trafi 800 pakietów edukacyjnych. Każdy pakiet pozwala na przeprowadzenie lekcji, w trakcie której dzieci wysieją szkolną łąkę kwietną i poszerzą wiedzę o roli pszczół w środowisku naturalnym. Rekrutacja dla szkół ruszyła w poniedziałek, 12 września, o godz. 12:00.

W pakiecie edukacyjnym dzieci znajdą nasiona do wysiania łąki i  zeszyty ćwiczeń, a nauczyciel - gotowy scenariusz lekcji o roli dzikich pszczół i innych zapylaczy w ekosystemie. W tym roku odbywa się już piąta edycja akcji #beeYOPE. Organizatorem jest YOPE – producent kosmetyków naturalnych i Fundacja Łąka promująca uprawę łąk kwiatowych. Szczegółowe informacje o pakietach edukacyjnych oraz regulamin rekrutacji dla szkół dostępne są na stronie https://yope.me/beeYOPE2022

- Misją Fundacji BNP Paribas jest odważne zmienianie świata na taki, w którym jest mniej nierówności i w którym możemy być spokojni o przyszłość naszej planety. Dlatego jednym z obszarów naszej działalności, który w przyszłych latach chcemy rozwijać, jest edukacja proekologiczna. Dzieci wykazują bardzo dużą wrażliwość na kwestie związane z ochroną przyrody, a przy tym mają otwarte i chłonne umysły. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że dzięki naszemu zaangażowaniu możemy przekazać aż 800 pakietów edukacyjnych do szkół – mówi Joanna Gajda-Wróblewska prezeska Fundacji BNP Paribas.

Zarówno Fundacja, jak i Bank BNP Paribas działają na rzecz bioróżnorodności. Bank od lat angażuje się w ochronę pszczół miejskich w ramach akcji „Pasieki pod gwiazdami”. W 2017 roku na dachu warszawskiej centrali powstało pięć uli. W 2019 roku kolejne sześć ulokowano na dachu biurowca w Rudzie Śląskiej. Obecnie pasieki zamieszkuje około pół miliona pszczół miodnych. Bank wspiera również działania Fundacji Łąka mające na celu popularyzację łąk kwietnych.

Kolejną inicjatywą na rzecz bioróżnorodności, w którą angażuje się Fundacja BNP Paribas jest ochrona zmiennowilgotnych łąk trzęślicowych w rezerwacie przyrody Beka, w województwie pomorskim. Te działania prowadzone są wspólnie z Centrum UNEP/GRID-Warszawa i mają na celu utrzymanie tych ważnych dla przyrody przestrzeni.

Zmiennowilgotne łąki trzęślicowe to jedne z najcenniejszych półnaturalnych zbiorowisk roślinnych w Polsce i naszej części Europy oraz kluczowe siedliska wielu gatunków rzadkich i ginących zwierząt. Są domem między innymi dla owadów zapylających. Jednym z mieszkańców łąk z rezerwatu Beka jest strzępotek soplaczek – chroniony w naszym kraju motyl z rodziny południc. Takich łąk jest jednak coraz mniej ze względu na postępujące wysuszenie gruntów, zaprzestanie koszeń oraz niekontrolowane zarastanie.

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość