Bank zmieniającego się świata

To będzie najbardziej ekologiczny zabytek w Polsce. Bank BNP Paribas zapewnia finansowanie na rewitalizację Famuł Poznańskiego

Łodzianie czekali na tę inwestycję z ogromną niecierpliwością, a wkrótce reszta Polski będzie mogła im pozazdrościć. Słynne Famuły Izraela Poznańskiego, czyli ceglane domy dla pracowników łódzkich fabryk, zostaną zrewitalizowane w sposób, który uczyni z nich najbardziej ekologiczny zabytek w kraju. Bank BNP Paribas udzielił na ten cel kredytu inwestycyjnego Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej w wysokości 105 mln zł. Prace ruszą w sierpniu i potrwają 2-3 lata.

W charakterystycznym dla XIX-wiecznej Łodzi budynku z czerwonej cegły u zbiegu ul. Ogrodowej i ul. Gdańskiej, tuż obok popularnej Manufaktury, powstaną biura, mieszkania i lokale usługowe. Famuły mają stać się najbardziej ekologicznym zabytkiem w Polsce. Pomiędzy budynkami i na nich pojawi się roślinność (kwietne łąki, drzewa, trawniki rekreacyjne, zielone dachy i ściany, ogród deszczowy), a nieruchomość zostanie wyposażona m.in. w wydajną instalację fotowoltaiczną, instalację do odzysku wody szarej, zbiornik wody deszczowej, ekologiczny system wspomagania ogrzewania i instalację ograniczającą zużycie wody w toaletach. Koszt inwestycji to ok. 105 mln zł.

Jesteśmy bankiem zielonych zmian, dlatego nie mogliśmy przejść obojętnie obok takiego projektu. Dzięki doświadczeniu i bogatemu portfolio „zielonych” produktów i usług, bank skutecznie finansuje zielone inwestycje przedsiębiorstw, Klientów indywidualnych oraz – tak jak w tym przypadku – samorządów. Rewitalizacja Famuł w sposób, który uczyni z nich budynki przyjazne środowisku, jest nie tylko pragmatyczna i korzystna biznesowo, ale też symboliczna. Łódź, miasto kojarzące się z rewolucją przemysłową, stanie się polskim pionierem ekorewitalizacji. Liczymy, że będzie inspiracją dla innych miast - mówi Małgorzata Zielińska, dyrektorka Biura Sektora Publicznego w Banku BNP Paribas.

Poprzez inwestycje takie jak Famuły Poznańskiego, Bank BNP Paribas, zgodnie ze strategią biznesową, zwiększa pozytywny wpływ swojej działalności na środowisko oraz potwierdza wiodącą pozycję na rynku w obszarze zrównoważonego finansowania. Na koniec drugiego kwartału 2023 r. jego wolumen wyniósł 8,4 mld zł, co przekłada się na 9,3% udziału w portfelu kredytów.

Famuły to łódzkie, dwu- lub trzykondygnacyjne ceglane domy wielorodzinne. Były budowane przez właścicieli fabryk, m.in. Izraela Poznańskiego, dla zatrudnianych robotników. Mieszkania w famułach miały przeciętnie ok. 35 m², na których mieściły się pokój, kuchnia i spiżarnia. Klatki schodowe i toalety były wspólne. Dziś budynki, będące świadectwem dziewiętnastowiecznego rozwoju Łodzi, są uważane za zabytki.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość