Bank zmieniającego się świata

Program „Możesz na mnie polegać” w Klasach BGŻ

Program zaangażowania prospołecznego uczniów „Możesz na mnie polegać” zostanie wdrożony we wszystkich szkołach, które są partnerami projektu „Klasa BGŻ”. Celem programu jest docenienie tych uczniów, którzy już są aktywni i zaktywizowanie tych, którzy bez takiego bodźca pozostaliby na uboczu wartościowych działań na rzecz innych.

- Pomagamy innym i uczymy pomagać. Dlatego Fundacja BGŻ przygotowała zasady programu wolontariatu, który łączy założenia projektu Klasa BGŻ i nasze motto ‘możesz na mnie polegać’. Program jest rezultatem współpracy Fundacji BGŻ i szkół partnerskich, by wspierać je w realizacji istniejących form aktywności społecznej i inspirować do podejmowania nowych wyzwań – powiedziała Małgorzata Zdzienicka – Grabarz, prezes Fundacji BGŻ.

- Projekt ten powinien w pewnym stopniu wynikać z planu wychowawczego szkoły, do realizacji, którego zobligowani są wszyscy uczniowie i nauczyciele. Nie chodzi bowiem o to, by tworzyć dodatkowy plan działania dla Klasy BGŻ. Popieram inicjatywę i myślę, że to wspaniałe wyzwanie na nowy rok szkolny 2009/2010 – mówi Aleksander Palczewski, dyrektor I LO im. Nowodworskiego w Krakowie, gdzie Klasa BGŻ obecna jest od 2008 roku. Program Klasa BGŻ w tym liceum obejmuje aktualnie 35 uczniów.

Według założeń programu, każdy uczeń Klasy BGŻ odbędzie w ciągu roku szkolnego łącznie ok. 50 - 75 godz. wybranych przez siebie zajęć artystycznych, sportowych oraz wolontariatu. Możliwe jest podejmowanie działań interdyscyplinarnych, np. zorganizowanie konkursu tańca dla dzieci, łączących w sobie kreatywność twórczą oraz działanie na rzecz innych. Doświadczenia uzyskane w programie pomogą uczniom kształtować umiejętność pracy w grupie i rozbudzać ciekawość świata. Największe znaczenie ma bezpośredni kontakt z innymi ludźmi, nawiązywanie relacji i rozwijanie poczucia odpowiedzialności za innych.

Uczniowie będą na bieżąco dokonywać oceny realizacji zadań, pod kątem nabywania nowych umiejętności i kompetencji. Sukces programu zależeć będzie od koordynatora, którego zadaniem jest inspirowanie i ocena podejmowanych przez uczniów działań. Najciekawsze projekty będą wyróżniane przez Fundację BGŻ.

Rozpoczęty rok szkolny będzie czasem pilotażu programu „Możesz na mnie polegać”. Doświadczenia z jego realizacji pozwolą na sformułowanie zasad wspólnych dla wszystkich szkół – partnerów Fundacji BGŻ. Jednak już dziś uczniowie Klasy BGŻ swoimi działaniami będą budować i wzmacniać fundamenty społeczeństwa obywatelskiego.

Oto, co sądzą o programie „Możesz na mnie polegać” pozostali dyrektorzy szkół będących parterami programu Klasa BGZ:

Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, gdzie w tym roku powstała Klasa BGŻ. Klasa liczy 7 uczniów z województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

„Będzie to ważny element autorskiego dla danej szkoły programu wychowawczego. W pierwszej kolejności w odniesieniu do uczestników projektu Klasa BGŻ, a w dalszej - być może, do wszystkich uczniów – stwierdza, i dodaje: - Uczeń, poprzez swoje zaangażowanie w pracy na rzecz innych ludzi, pokazuje jednocześnie swoim rówieśnikom jak zmienić mentalność z postawy ‘brać’ na ‘dawać’.

 

Marek Łaźniak, dyrektor XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Pierwsza Klasa BGŻ powstała tutaj w 2006 roku. Program w tej szkole obejmuje obecnie 51 uczniów.

„Działania uczniów mają być skierowane do innych. Sam udział w zawodach sportowych, zajęciach teatralnych i innych nie jest takim działaniem. Chodzi o organizację zajęć dla innych, w wybranym obszarze, np.: przygotowanie dla uczniów naszej szkoły lub innych szkół rozmaitych przedsięwzięć związanych z kulturą i sztuką albo sportem i turystyką oraz pracę na rzecz innych, czyli wolontariat. Wystarczy 25 godzin rocznie takich działań. Na wniosek kierownika projektu wyróżniłbym uczniów szczególnie zaangażowanych. Jednym słowem - jak najmniej formalizmu.”

 

Agata Dowgird, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Szkoła jest najstarszym partnerem programu Klasa BGŻ, zaangażowanym od 2003 roku. Obecnie programem objętych jest 76 uczniów tego liceum.

„Duża część uczestników projektu Klasa BGŻ podejmuje z własnej inicjatywy wiele działań społecznych. Inspiratorem tych aktywności często jest szkoła bądź internat. I chociaż konieczność rozliczania się z podejmowanych społecznie prac, może odbierać im walor spontaniczności i dobrowolności, to forma ich rejestrowania, jaką jest program będzie inspirować do działania te osoby, które w chwili obecnej nie przejawiają większej inicjatywy. Skłoni także do otwierania się na potrzeby innych i wychodzenia poza internat.”

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość