Bank zmieniającego się świata

Koniec roku szkolnego w klasach BGŻ

Ponad 150 uczestników projektu Klasy BGŻ zakończyło rok szkolny. W Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie nasi uczniowie po raz kolejny pokazali, że są najlepsi w swoich szkołach, zdobywają naukowe nagrody i zagraniczne stypendia. Są także zaangażowanymi społecznikami.

Projekt Klasa BGŻ funkcjonuje od 2003 roku. Pierwszą szkołą zaangażowaną w program było VII Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Warszawie. Dziś uczy się w nim 75 stypendystów Banku BGŻ, pochodzących z województwa mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. W tym roku, po raz kolejny uczniowie ukończyli rok szkolny z wysokimi ocenami, znacznie lepszymi od średniej osiąganej przez szkołę.

Od trzech lat Klasa BGŻ obecna jest także we wrocławskim XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii Belgijskiej. 51 uczniów objętych projektem korzysta z bogatej oferty kształcenia i programu zajęć dodatkowych: rozszerzonego kursu języka angielskiego, lekcjach przygotowujących do konkursów i olimpiad przedmiotowych. Uczestniczą również w Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej, obozach naukowych i sportowych.

Rok szkolny 2008/2009 był pierwszym rokiem realizacji projektu w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Nowodworskiego w Krakowie. Uczy się tam 19 uczestniczek Klasy BGŻ, które pomimo początkowych trudności, związanych z rozstaniem z rodzinami i przystosowaniem się do wysokiego poziomu szkoły, zakończyły naukę ze świetnymi wynikami. Jedna z uczennic Klasy BGŻ w nagrodę wyjeżdża na stypendium do CERN w Szwajcarii.

To był również pracowity i emocjonujący rok dla uczniów Muzycznej Klasy BGŻ. Młodzi artyści, uczący się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, brali z sukcesem udział w przeglądach i konkursach, mieli też wyjątkową okazję występu w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Z roku na rok przybywa absolwentów Klasy BGŻ. W tym roku 40 uczniów z Wrocławia i Warszawy stanęło w maju do egzaminu dojrzałości. Wszyscy stypendyści BGŻ zdali maturę. W warszawskim liceum otrzymali świadectwa końcowe z biało-czerwonym paskiem, a średnia ich ocen sięgnęła 4,94. Wśród 15 absolwentów Klasy BGŻ z Wrocławia, czworo odniosło znaczące sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Wszyscy tegoroczni abiturienci Klasy BGŻ wybierają się na studia wyższe.

Bardzo ważnym elementem programu Klasa BGŻ, jest budowanie zaangażowania społecznego uczniów. Najaktywniejsi są uczestnicy projektu z Warszawy, którzy inicjują i włączają się w wiele przedsięwzięć proekologicznych oraz pozaszkolnych imprez dla środowisk lokalnych. Są aktywnymi wolontariuszami, prowadzą Młodzieżowe Ochotnicze Pogotowie Rówieśnicze, pomagają w szpitalach i podczas ogólnopolskich akcji społecznych. Również uczennice z Krakowa chętnie biorą udział w organizacji pozaszkolnych zajęć sportowych oraz imprez artystycznych, np. dla Klubu Seniora. – Naszymi działaniami chcemy wzmacniać fundamenty społeczeństwa obywatelskiego. I mamy powody do satysfakcji, gdy widzimy wychowanków Klasy BGŻ podejmujących to zadanie. Od września 2009 wszyscy uczestnicy projektu objęci zostaną autorskim programem działań prospołecznych – powiedziała Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, prezes Zarządu Fundacji BGŻ.

Przypomnijmy, że Klasa BGŻ to autorski projekt Banku BGŻ przeznaczony dla najlepszych uczniów, pochodzących z niezamożnych środowisk z małych miast i wsi. Bank finansuje naukę w szkole, zajęcia pozalekcyjne i utrzymanie uczniów w internatach. Obecnie projekt prowadzony jest w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku (Muzyczna Klasa BGŻ) i w Krakowie. Już we wrześniu Klasa BGŻ wystartuje w III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Projekt prowadzony jest przez Fundację BGŻ, która posiada status organizacji pożytku publicznego.

Proces rekrutacji do pierwszej klasy pomyślnie przeszło łącznie 69 uczniów. Pod koniec sierpnia przyjadą na obozy integracyjne, których celem jest przede wszystkim zapoznanie uczestników projektu Klasa BGŻ ze szkołą, wychowawcami i nauczycielami oraz dużym miastem. Dla młodzieży rozpoczynającej naukę w nowej szkole, to również doskonała okazja do poznania się i integracji. Więcej informacji o projekcie Klasa BGŻ na www.bgz.pl

Aleksandra Myczkowska
Rzecznik Prasowy Banku BGŻ

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
Rzecznik prasowy tel.: 0 22 860 43 40 (41),
e-mail: a.myczkowska@bgz.pl, rzecznik.prasowy@bgz.pl

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość