Rabobank otrzymał zgodę KNF na przekroczenie 50% głosów w Banku BGŻ
W dniu 4 kwietnia 2008 roku Rabobank otrzymał zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie ponad 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Banku BGŻ. Przekroczenie progu 50% nastąpi poprzez zakup pakietu 12,87 proc. akcji Banku BGŻ będących obecnie w posiadaniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
W wyniku przeprowadzonej transakcji udział Rabobanku w akcjonariacie Banku BGŻ wzrośnie do 59,35 proc. Rabobank stał się udziałowcem Banku BGŻ w 2004 roku nabywając 35,4 proc. akcji. W kolejnych latach m.in. w wyniku konwersji obligacji zamiennych na akcje udział Rabobanku wzrósł do 46,48 proc.
- Bardzo nas cieszy zgoda Komisji Nadzoru Finansowego na przejęcie pakietu kontrolnego akcji Banku BGŻ. To pozwoli nam na dalsze umacnianie pozycji Banku BGŻ na rynku detalicznym, małych i średnich przedsiębiorstw oraz sektorze rolno-spożywczym – powiedział Rutger Schellens członek zarządu Rabobank International oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Banku BGŻ. Dodał, iż Holandia jest obecnie czołowym zagranicznym inwestorem w Polsce. - Naszym priorytetem jest ułatwienie Bankowi BGŻ dalszego rozwoju i wzrostu udziałów w rynku – powiedział Rutger Schellens. Zdaniem Jacka Bartkiewicza prezesa zarządu Banku BGŻ zwiększenie zaangażowania własnościowego holenderskiego akcjonariusza pozwoli na umocnienie pozycji Banku BGŻ na rynku finansowym. – Decyzja ta z pewnością będzie korzystna dla procesu pierwszej publicznej oferty Banku BGŻ – ocenia Bartkiewicz.
W opinii przedstawicieli Rabobanku, Polska jest najszybciej rozwijającym się rynkiem w rozszerzonej Unii Europejskiej. Współpraca handlowa pomiędzy Holandią i Polską także rozwija się bardzo szybko, a holenderskie firmy zwiększają skalę swoich inwestycji.
Holenderski bank pragnie odgrywać rolę kluczowego gracza na nowych rynkach w szczególności w sektorze rolno-spożywczym. Osiągniecie takiej pozycji będzie możliwe dzięki m.in. wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia z tego sektora. W ostatnich latach Rabobabnk osiagnął bardzo silna pozycję na rynku rolno-spożywczym w takich regionach jak Kalifornia czy Australia.
Alternatywne formaty