Bank zmieniającego się świata

Komentarz do publikacji z Rzeczpospolitej z 2 października br.

Tytuł artykułu „Nie wszystkie polskie banki przetrwają kryzys” opublikowanego 2 października w dzienniku Rzeczpospolita, może wprowadzać w błąd. Artykuł zawiera spekulacje analityków na temat możliwych na rynku polskim zmian właścicielskich.
W artykule nie ma mowy o upadkach i bankructwach, co mógłby sugerować jego nagłówek.

W przypadku Fortis Banku Polska, o którym wspomina się w artykule, nie można mówić o jakimkolwiek zagrożeniu. Kondycja Fortis Banku Polska jest bardzo dobra. Wydarzenia związane z grupą Fortis pozostają bez wpływu na bieżącą działalność operacyjną banku. Jako spółka notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, bank co kwartał publikuje szczegółowe raporty finansowe. Zysk netto banku po pierwszym półroczu wyniósł 122,8 mln zł i był wyższy o 42 proc. Bezpieczeństwo działalności zapewniają kapitały własne banku. Po pierwszym półroczu fundusze własne brutto grupy kapitałowej Fortis Banku przekroczyły 1,4 mld zł.

W artykule pojawiają się informacje o możliwym przejęciu Fortis Banku Polska. Obecność w publikacji tego typu doniesień nie dziwi zwłaszcza teraz, kiedy na rynku pojawiają się kolejne informacje o kłopotach największych banków światowych. Doniesienia o ewentualnej sprzedaży Fortis Banku Polska należy traktować w tej chwili wyłącznie w kategoriach mediowych spekulacji.

Kontrowersje budzić może także infografika (prezentująca procentowe zmiany kursów akcji) zatytułowana „Zróżnicowana kondycja właścicieli polskich banków”. Zwracamy uwagę, że notowania akcji grupy Fortis nie odzwierciedlają kondycji grupy. Obecnie sytuacja grupy jest stabilna dzięki wsparciu finansowemu rządów krajów Beneluksu. Wsparcie tych państw jest gwarancją odbudowy zaufania dla grupy Fortis, jak i jej dalszej działalności we wszystkich obszarach biznesowych. 1 października cena akcji grupy Fortis wzrosła o 10 proc.; w kolejnym dniu zwiększyła się o 12 proc.



Fortis Bank Polska SA obsługuje przedsiębiorstwa oraz klientów indywidualnych. Akcje banku notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank posiada 44 placówki w największych miastach w Polsce, zatrudnia ponad 1700 osób. Strategicznym udziałowcem Fortis Banku Polska jest belgijski Fortis Bank, do którego należy 99,2 proc. akcji. Więcej informacji: www.fortisbank.com.pl.

Fortis Bank SA/NV jest częścią grupy Fortis, międzynarodowej instytucji finansowej działającej na rynkach bankowości i ubezpieczeń. Fortis plasuje się w grupie 20 największych instytucji finansowych w Europie. Grupa Fortis jest liderem w zakresie usług finansowych na rodzimym rynku, czyli w krajach Beneluksu, oferuje szeroki wachlarz usług finansowych skierowanych do klientów indywidualnych, podmiotów gospodarczych i sektora publicznego. Działalność grupy Fortis poza krajami Beneluksu koncentruje się na wybranych segmentach rynku. Fortis jest notowany na giełdach w Amsterdamie, Brukseli. Więcej informacji: www.fortis.com.

Więcej informacji:

Waldemar Leszczyński
rzecznik prasowy
Fortis Bank Polska
0 22 566 90 41

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość