Polska 2016
Polska gospodarka ma przed sobą dwie ścieżki rozwoju, dynamiczną lub inercyjną - prognozuje Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych w raporcie "Polska 2016", przygotowanym na zlecenie Fortis Banku Polska SA. Którą z nich podąży nasz kraj?
Dwa scenariusze, dynamiczny i inercyjny, różnią się założeniami polityki ekonomicznej rządu, która skutkuje odmiennymi ścieżkami rozwoju społeczno-gospodarczego w nadchodzących latach - czytamy w raporcie.
Scenariusz dynamiczny, nazwany "prawie azjatyckim" przewiduje reformy strukturalne, w tym także fiskalne oraz kontynuowanie prywatyzacji. Jego ważnym elementem jest założenie wysokiej absorpcji unijnych dotacji (na poziomie 95 proc.), a także wzrost inwestycji. Według tej prognozy w latach 2008 - 2016 udział inwestycji w PKB wzrośnie z 18,3 proc. w 2005 r. do 23,2 proc. w 2016 r. i oznaczać będzie powrót do bardzo dobrych wskaźników makroekonomicznych z końca lat 90. Zgodnie z tym scenariuszem w roku 2011 Polska mogłaby wejść do strefy euro. Od 2012 r. dodatkowym pozytywnym impulsem dla polskiej gospodarki będzie częściowa liberalizacja rynku usług w Unii Europejskiej. - Spodziewamy się, iż w jej wyniku znacząco zwiększą się obroty krajowych firm usługowych - mówi Rafał Antczak, współautor raportu. W wyniku powyższych procesów stopa bezrobocia mogłaby spaść na koniec 2016 r. do 8,7 proc.
W scenariuszu inercyjnym, "rodem z Ameryki, ale Południowej" - jak nazywają go autorzy raportu - prognozowane tempo rozwoju gospodarczego jest niższe, średnio 3,8 proc. rocznie (w wariancie dynamicznym 5,1 proc.). Wynika z założenia, że prywatyzacja, deregulacja i liberalizacja gospodarki nie są kontynuowane. Taka polityka wpłynie m.in. na gorsze wykorzystanie funduszy pomocowych UE i przełoży się na słabszy impuls dla popytu inwestycyjnego. W efekcie udział inwestycji w PKB wyniesie na koniec 2016 r. niewiele ponad 19 proc. Wraz ze spowolnieniem gospodarczym (brakiem dynamicznego wzrostu) i relatywnym pogorszeniem się perspektyw dla gospodarki, pod koniec obecnej dekady przedsiębiorstwa zaczną ponownie redukować zatrudnienie - czytamy w raporcie. Ostatecznie, w tym scenariuszu stopa bezrobocia obniży się w ciągu najbliższych 10 lat do 12,3 proc. Przyjęcie euro nastąpi po roku 2016. Scenariusz inercyjny może się nie wydawać zbyt pesymistyczny, gdyż prognozowane tempo wzrostu gospodarczego w Polsce będzie prawie dwukrotnie wyższe niż średnia w UE - piszą autorzy prognozy. Jednak scenariusz inercyjny uniemożliwi osiągnięcie wysokiego i trwałego wzrostu gospodarczego. I w tym sensie będzie on scenariuszem utraconej szansy na szybkie nadrobienie dystansu, jaki dzieli Polskę od większości krajów UE.
We wszystkich rozwiniętych krajach na świecie przedsiębiorstwa korzystają z wieloletnich prognoz, które pomagają w zidentyfikowaniu trendów gospodarczych - mówi Jan Bujak, prezes Zarządu Fortis Banku Polska SA. - Życzyłbym sobie, aby ten raport, powstały z okazji jubileuszu 15-lecia naszego banku, stał się dobrą podstawą dla dalszych dyskusji o możliwych scenariuszach rozwoju Polski.
Fortis Bank Polska SA obsługuje przedsiębiorstwa oraz klientów indywidualnych. Akcje banku notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank posiada 40 placówek w największych miastach w Polsce, zatrudnia ponad 1100 osób. Strategicznym udziałowcem Fortis Banku Polska jest belgijski Fortis Bank, do którego należy 99,10 proc. akcji. Więcej informacji: http://www.fortisbank.com.pl/
Fortis Bank SA/NV jest częścią grupy Fortis, międzynarodowej instytucji finansowej działającej na rynkach bankowości i ubezpieczeń. Kapitalizacja rynkowa grupy wynosząca 38,7 miliardów euro (stan na koniec kwietnia 2006) i zatrudnienie sięgające 57 tys. pracowników na świecie, plasuje Fortis w grupie 20 największych instytucji finansowych w Europie. Grupa Fortis jest liderem w zakresie usług finansowych na rodzimym rynku, czyli w krajach Beneluksu, oferuje szeroki wachlarz usług finansowych skierowanych do klientów indywidualnych, podmiotów gospodarczych i sektora publicznego. Działalność grupy Fortis poza krajami Beneluksu koncentruje się na wybranych segmentach rynku. Fortis jest notowany na giełdach w Amsterdamie, Brukseli i Luksemburgu. Więcej informacji: http://www.fortis.com/
Więcej informacji:
Waldemar Leszczyński
rzecznik prasowy
Fortis Bank Polska
0 22 566 90 41
Alternatywne formaty