Bank zmieniającego się świata

Fortis ma inne plany - Komunikat prasowy nr 17/2002

FORTIS MA INNE PLANY

Fortis Bank Polska nie prowadzi rozmów na temat połączenia z innym bankiem w naszym kraju. Prasowe spekulacje na ten temat oficjalnie zdementował Jean-Marie De Baerdemaeker, prezes Zarządu Fortis Banku Polska.

- Mamy poważne plany związane z polskim rynkiem usług finansowych - mówi Jean-Marie De Baerdemaeker.

Zgodnie ze strategią międzynarodową Fortis koncentruje się na wybranych segmentach rynku, które obsługiwane są przez tzw. linie biznesowe. W Polsce Fortis skupił się na dwóch grupach klientów: średnich i dużych przedsiębiorstwach (linia biznesowa MEC, czyli Medium-sized companies and Corporates) oraz zamożnych klientach indywidualnych i małych przedsiębiorstwach (linia biznesowa IPS, czyli Individuals, Professionals and Small Enterprises).

Fortis Bank Polska dysponuje ogólnopolską siecią 21 oddziałów, 6 filii ds. obsługi klientów indywidualnych oraz 5 centrów obsługi średnich i dużych przedsiębiorstw. - Wystarczy by w komfortowy sposób obsługiwać znacznie większą liczbę klientów, niż tę którą mamy obecnie - mówi De Baerdemaeker. - Dlatego musimy skupić się na pozyskiwaniu nowych klientów.

Strategia Fortis Bank Polska na najbliższe lata zakłada przede wszystkim poprawę współczynnika zwrotu z kapitału ROE do poziomu 15 proc. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być uruchomienie kolejnej, trzeciej linii biznesowej Rynki Finansowe (Financial Markets). Dlatego też w połowie tego roku w skład Rady Nadzorczej wszedł Didier Giblet, odpowiedzialny za działalność belgijskiego Fortis Banku na światowym rynku pieniężnym i walutowym w ramach wspomnianej linii biznesowej Financial Markets. Oznacza to w wypadku Fortis Bank Polska zwiększenie aktywności na rynku międzybankowym i zdobywanie nowych klientów, w tym innych banków. Bank zamierza w szerszym zakresie handlować instrumentami pochodnymi, takimi jak opcje walutowe, swapy i kontrakty terminowe na stopy procentowe oraz zwiększyć aktywność na rynku papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa. Aktualnie trwa testowane systemów informatycznych, szkolenie dealerów, itp. Ale już na koniec br. bank spodziewa się pierwszych dochodów płynących z rynków finansowych.

Władze banku rozważają ponadto alternatywę: czwarta linia biznesowa (np. private banking) lub poszerzenie wachlarza usług (np. ubezpieczenia).

Trzeba podkreślić, że podjęte w ubiegłym roku przez bank działania zmierzające do zwiększenia przychodów z działalności bankowej przy równoczesnym ograniczaniu kosztów operacyjnych przynoszą rezultaty. W I półroczu 2002 roku Fortis Bank Polska wypracował zysk netto w wysokości 19 mln zł - wyższy od planowanego o ponad 5 mln zł, utrzymując równocześnie koszty na poziomie z poprzedniego roku. Przychody na działalności bankowej wyniosły ogółem 245,5 mln zł. Fundusze własne przekraczają 490 mln zł, a suma bilansowa na koniec czerwca br. osiągnęła 4.160 mln zł. Wyniki te sytuują Fortis Bank Polska w połowie drugiej dziesiątki banków w Polsce.



Fortis Bank Polska SA (d. Pierwszy Polsko-Amerykański Bank SA) powstał w 1990 r. w Krakowie. Jest bankiem specjalizującym się w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw oraz zamożnych klientów indywidualnych. Może poszczycić się tytułem "Banku Przyjaznego dla Przedsiębiorców", przyznawanym przez Krajową Izbę Gospodarczą. Akcje banku od listopada 1994 r. notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank posiada 28 placówek usytuowanych w największych miastach w Polsce, zatrudnia ponad 900 osób. Strategicznym udziałowcem Fortis Bank Polska jest belgijski Fortis Bank, do którego należy 99,10 proc. akcji.

Fortis Bank jest częścią grupy Fortis, międzynarodowej instytucji finansowej specjalizującej się w dziedzinie ubezpieczeń, bankowości i inwestycji. Grupa zatrudnia ponad 69,000 pracowników, a jej kapitalizacja rynkowa przekracza 28 miliardów euro, co plasuje ją wśród 20 największych instytucji finansowych w Europie. Na rynkach krajów Beneluksu Fortis zajmuje wiodącą pozycję oferując szeroką gamę usług finansowych skierowanych do klientów indywidualnych, firm oraz jednostek sektora budżetowego. W innych krajach Fortis skupia swą działalność na wybranych segmentach rynków. Akcje Fortis są notowane na giełdach w Amsterdamie, Brukseli i Luksemburgu.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość