Bank zmieniającego się świata

Możesz liczyć na swój bank - Komunikat prasowy nr 13/2001

Fortis Bank Polska wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju przygotował projekt "Możesz liczyć na swój bank" skierowany do przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jego celem jest podniesienie efektywności działania tego sektora.

- Jestem przekonany, że w obecnej sytuacji gospodarczej tego typu przedsięwzięcie może być bardzo pożyteczne - twierdzi Leszek Niemycki, wiceprezes Zarządu Fortis Bank Polska. - Rozumiemy w jakim położeniu są aktualnie małe i średnie firmy, bo od lat specjalizujemy się w ich obsłudze i doskonale znamy ten sektor. Chcemy aby i one lepiej rozumiały nas. Wówczas łatwiej nam będzie pomóc sobie nawzajem.

O problemach z jakimi borykają się MSP można przeczytać m.in. w "Raporcie o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce" przygotowywanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wynika z niego na przykład, że MSP nie korzystają w szerszym zakresie z usług bankowych, bo są one w istocie trudno dostępne, a banki nie potrafią wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Fortis Bank Polska i EBOR chcą udowodnić, że tak być nie musi.

Uczestniczący w programie "Możesz liczyć na swój bank" przedsiębiorcy wezmą udział w serii spotkań połączonych z wykładami o profesjonalnym zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa, jak również zasadach współpracy z bankiem komercyjnym. Cykliczne, jednodniowe zajęcia prowadzone będą w niewielkich grupach, przez specjalistów z firmy szkoleniowej, EBOR i Fortis Bank Polska.

Jak wskazują badania oraz praktyka, wielu właścicieli firm z sektora MSP szukających dodatkowych źródeł finansowania nie posiada dostatecznej wiedzy na temat sposobów, procedur i zasad kredytowania oraz zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Dlatego też współpraca z bankiem jest dla wielu z nich źródłem frustracji. Sytuację tę ma zmienić realizacja przygotowanego wspólnie przez Fortis Bank Polska i EBOR projektu. Korzyścią dla banku będzie zdobycie jeszcze szerszej wiedzy o potrzebach sektora MSP, a tym samym możliwość podnoszenia jakości współpracy z tą grupą klientów.

Na realizację "Możesz liczyć na swój bank" EBOR przeznaczył 50 tys. euro. Weźmie w nim udział 8 oddziałów Fortis Bank Polska. Jeśli projekt spotka się z dobrym przyjęciem, być może będzie kontynuowany w przyszłym roku.

Projekt "Możesz liczyć na swój bank" jest częścią programu SME Finance Facility - będącego inicjatywą Komisji Europejskiej i EBOR - realizowanego w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, starających się o przyjęcie do Unii Europejskiej.

Warto zwrócić uwagę, że Fortis Bank Polska nie pierwszy raz angażuje się w przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym. Od ubiegłego roku uczestniczy w programie "Plato", który stawia sobie za cel profesjonalizację działania sektora MSP. Program "Plato" został przygotowany przez Belgijską Izbę Handlowo-Przemysłową oraz Wielkopolską Agencję Rozwoju Regionalnego w Zielonej Górze.



Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to międzynarodowa instytucja finansowa utworzona w 1991 r. i skupiająca ok. 50 państw, w tym Polskę. Łącznie EBOR liczy blisko 60 akcjonariuszy, którymi są także Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny.

EBOR ma za zadanie służyć finansowym wsparciem dla młodych demokracji Europy Środkowej i Wschodniej w przekształcaniu ich systemów gospodarczych w rynkowe. W szczególności EBOR został utworzony w celu wspierania działań związanych z wdrażaniem sektorowych reform gospodarczych, prywatyzacją, rozwojem przedsiębiorczości i konkurencyjności. Zmierza także w swych działaniach do równomiernego rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów.

Poprzez podejmowaną działalność inwestycyjną EBOR promuję rozwój sektora prywatnego i służącej mu infrastruktury, umacniania instytucje finansowe, wspiera rozwój nowoczesnych systemów prawnych.

Siłą Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju jest jego zdolność do działania zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Bank łączy w sobie zasady funkcjonowania banków inwestycyjnych i banków rozwoju. Współpracuje z innymi instytucjami i organizacjami międzynarodowymi. Do jego zadań należy także ocena postępów transformacji gospodarczej w danym kraju.

W Polsce rola EBOR-u w przekształceniach gospodarczych polega głównie na finansowaniu projektów w sektorze prywatnym, współpracy z instytucjami finansowymi, wspieraniu funduszy kapitałowych, mobilizacji inwestycji zagranicznych, udziale w prywatyzacji i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Poprzez te i inne działania wspiera pośrednio starania Polski o szybkie przyjęcie do Unii Europejskiej.

W 1999 r. Europejki Bank Odbudowy i Rozwoju rozpoczął realizację szerokiego, europejskiego programu - SME Finance Facility. Program ten jest wspólną inicjatywą EBOR-u i Komisji Europejskiej i ma na celu finansowanie - za pośrednictwem banków - sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jest wdrażany w krajach Europy Środkowej i Wschodniej starających się o przyjęcie do Unii Europejskiej.

Od 2000 r. w ramach tego Programu EBOR współpracuje także z Fortis Bankiem.

Fortis Bank Polska SA

Fortis Bank Polska SA (d. Pierwszy Polsko-Amerykański Bank SA) powstał w 1990 r. w Krakowie. Jest bankiem specjalizującym się w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw oraz zamożnych klientów indywidualnych.

Akcje banku od listopada 1994 r. notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank posiada obecnie 28 placówek usytuowanych w największych miastach w Polsce, zatrudnia blisko 1000 osób.

Nowoczesne technologie informatyczne oferowane przez bank pozwalają klientom na wygodny, szybki i bezpieczny dostęp do większości usług i produktów. Z myślą o małych przedsiębiorstwach oraz klientach indywidualnych bank uruchomił w styczniu 2000 r. system bankowości internetowej o nazwie Pl@net.

Fortis Bank Polska jest laureatem konkursu "Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców". Otrzymał godło promocyjne wraz z wyróżnieniem honorowym za nowoczesne i zindywidualizowane podejście do klienta i bogatą ofertę usług dla małych i średnich firm.

Strategicznym udziałowcem banku jest belgijski Fortis Bank sa/nv, który obecnie posiada 99,10% akcji Fortis Bank Polska SA i prawo do wykonywania 75% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Fortis Bank sa/nv, obecny w 65 krajach, zatrudnia 40 tysięcy pracowników, posiada 3 tysiące placówek. Z jego usług korzysta 7 milionów obywateli krajów Beneluksu. Jest bankiem uniwersalnym, zajmującym się bankowością detaliczną i korporacyjną oraz inwestycyjną. Silna pozycja Fortis Banku na rynku belgijskim i holenderskim stwarza mu podstawy do dalszego rozwoju w Europie, gdzie znajduje się w czołówce 15 wiodących instytucji finansowych.

Grupa Fortis, do której należy Fortis Bank sa/nv jest międzynarodową instytucją finansową, specjalizującą się w dziedzinie ubezpieczeń, bankowości i inwestycji. Kapitalizacja rynkowa grupy, przekraczająca 44,7 miliarda euro, i zatrudnienie sięgające 70 tys. pracowników na świecie, plasuje Fortis w grupie 15 największych instytucji finansowych w Europie. Aktywa Fortis na koniec 2000 r. wyniosły 438 miliardów euro a zysk netto wzrósł do 2,8 miliarda euro.

Fortis jest notowany na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Londynie i Luksemburgu.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość