Nowa nazwa, nowe rozwiązania - Informacja prasowa
Pierwszy Polsko-Amerykański Bank SA zmienił nazwę - na Fortis Bank Polska SA - oraz logo. Równocześnie w strukturze organizacyjnej banku wyodrębniono piony wyspecjalizowane w obsłudze wybranych grup klientów, co ma zaowocować podniesieniem jakości obsługi. Zwiększa się liczba produktów i usług. Swoją działalność pod nową nazwą bank rozpoczął od promocji lokaty o nazwie "Fortis"*.
Po przejęciu przez belgijski Fortis Bank ponad 98% akcji PPABanku SA akcjonariusze podjęli decyzję o zmianie nazwy i przeniesieniu siedziby banku z Krakowa do Warszawy. Fortis Bank obejmował niemalże wszystkie akcje ostatnich trzech emisji serii G, H oraz I przeprowadzanych przez PPABank SA. Kapitał własny Fortis Bank Polska SA - po zarejestrowaniu akcji ostatniej serii I - wzrośnie do 258 mln zł., co oznacza, że w ciągu minionego roku został on podwojony.
Za tymi wydarzeniami nastąpiły kolejne, dotyczące przebudowania wewnętrznej struktury organizacyjnej banku, w której wyodrębniono tzw. piony biznesowe (business lines) obsługujące dwie różne grupy klientów: IPS (Individuals, Professionals and Small Enterprises czyli klienci indywidualni, wolne zawody i małe przedsiębiorstwa) i MEC (Medium-sized Enterprises and Corporate czyli średnie i duże przedsiębiorstwa). W ten sposób, na całym świecie, zorganizowany jest także Fortis Bank, przy czym w jego strukturach działa łącznie osiem business lines. Na poziomie Centrali Fortis Banku Polska SA powstały dwa nowe departamenty wspierające działalność pionu IPS: Departament ds. Małych Przedsiębiorstw i Departament ds. Klientów Indywidualnych.
Wniesione przez Fortis Bank know-how ma zaowocować ponadto zwiększeniem liczby produktów i usług bankowych (wkrótce w ofercie banku ma znaleźć się kredyt hipoteczny). Nowymi kierunkami działalności operacyjnej Fortis Bank Polska SA stanie się: finansowanie handlu zagranicznego, zarządzanie aktywami (asset management) i bankowość inwestycyjna.
Fortis Bank Polska SA już od kilku lat - poprzednio jako PPABank SA - zajmował się obsługą spółek z krajów Beneluksu inwestujących w Polsce oraz spółek z innych państw europejskich, gdzie jest obecny Fortis Bank. Klientów rekomendowanych przez Fortis Bank wprowadza do Fortis Bank Polska SA wyspecjalizowany departament o nazwie Fortis Bank International Desk.
Fortis Bank Polska SA dążąc do poszerzania swojej oferty usług zdecydował się w ubiegłym roku na zakup 100% akcji Pioneer Polskiego Domu Maklerskiego SA. Decyzją WZA PDM SA jego nazwa również ulegnie zmianie - na Fortis Securities Polska SA. Dotychczasową specjalnością tego biura maklerskiego była obsługa klientów instytucjonalnych. Obecnie jednym z priorytetów jest współpraca z klientami indywidualnymi.
Fortis Bank Polska SA konsekwentnie rozbudowuje sieć oddziałów. W ostatnich tygodniach ruszył nowy oddział w Krakowie, powstają kolejne w Bielsku Białej, Kielcach, Szczecinie i Warszawie. Równocześnie Fortis Bank Polska SA jest w trakcie tworzenia odrębnej sieci placówek specjalizujących się w obsłudze zamożniejszych klientów indywidualnych. W odróżnieniu od działających już sieci detalicznych typu McBanking, ta z założenia skierowana jest do innej grupy klientów, posiada wyższy standard wyposażenia oraz specjalnie przeszkoloną, profesjonalną załogę. W jej ofercie znajdą się produkty bankowe i inwestycyjne - z katalogu usług Fortis Securities Polska SA. Wkrótce ma rozpocząć działalność sześć tego typu placówek w następujących miastach: Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, dwie w Warszawie.
W tym roku Fortis Bank Polska SA przeznaczy 72 miliony złotych na cele inwestycyjne. Poza uruchamianymi, tradycyjnymi oddziałami i filiami, rozwijał będzie elektroniczne kanały dystrybucji usług i produktów, poprzez systemy home banking - Cash Management oraz Pl@net.
* Lokata 3 miesięczna "Fortis" jest kapitalizowana co miesiąc, jej oprocentowanie wynosi 15,70% dla PLN, 5,70% dla USD, 3,65% dla euro. Minimalny kwota wkładu 20 tys. zł.
Alternatywne formaty