Bank BGŻ BNP Paribas mecenatem inicjatywy „7 miliardów Innych"
7 miliardów Innych. Inicjatywa Yanna Arthusa-Bertranda pod auspicjami Fundacji Good Planet i mecenatem Banku BGŻ BNP Paribas w Polsce.
Jeden z największych artystycznych projektów reporterskich na świecie dotarł nad Wisłę. Do tej pory ponad 6000 mieszkańców 84 krajów na całym świecie zmierzyło się z pytaniami, które zadał im inicjator przedsięwzięcia Yann Arthus Bertrand i reporterzy Fundacji GoodPlanet. Jesienią tego roku odpowiedzi udzielą Polacy za sprawą filmobusa 7 miliardów Innych - specjalnego mobilnego studia, które z inicjatywy Banku BGŻ BNP Paribas który ruszył w trasę po naszym kraju.
Yann Arthus Bertrand to francuski artysta, który stawia ludziom XXI wieku pytania uniwersalne. Co to jest miłość? Czym dla Ciebie jest szczęście? Czego się boisz? Dlaczego płaczesz? Bertrand tak opowiada o genezie projektu:
Wszystko zaczęło się od usterki helikoptera pewnego dnia w Mali. W oczekiwaniu na pilota rozmawiałem przez cały dzień z mieszkańcem tamtejszej wioski. Opowiadał mi o swojej codzienności, nadziejach, obawach; jego jedyną ambicją było wykarmienie dzieci. Zanurzyłem się w świat najbardziej elementarnych trosk. Ten nowopoznany człowiek patrzył mi prosto w oczy bez śladu najmniejszej skargi, prośby, poczucia krzywdy. Wyjechałem, by fotografować krajobrazy, a zostałem urzeczony jego spojrzeniem i słowem.
Spotkanie z Malijczykiem i jego rodziną stało się impulsem do zadania tych samych pytań ludziom na całym świecie. Tak też się stało i dzięki mecenatowi BNP Paribas reporterzy Fundacji GoodPlanet ruszyli w niezwykłą podróż. Odpowiedzi z całego świata stworzyły monumentalną wystawę video z potężnym ładunkiem emocjonalnym. Fundacja GoodPlanet na zaproszenie polskiego producenta projektu – Agencji PR Pan Pikto - kończy ten globalny projekt w Polsce. Najpierw filmobus „7 miliardów Innych” zaprosi Polaków do mobilnego studia, by odpowiedzieli na pytania, z którymi zmierzyli się ludzie na całym świecie. Zwieńczeniem projektu będzie ostatni światowy pokaz projektu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Warto podkreślić fakt, iż polski film powstanie z inicjatywy Banku BGŻ BNP Paribas, który jest polskim mecenasem projektu. „Nasze zaangażowanie w „7 miliardów Innych” wynika z fascynacji dla globalnego wymiaru projektu, któremu w Polsce chcemy nadać wyjątkowy charakter. Dlatego też zdecydowaliśmy się na uruchomienia filmobusa „7 miliardów Innych”, dzięki któremu Polacy będą mogli odpowiedzieć na pytania, które zadano ludziom w 84 krajach świata.” – wyjaśnia Małgorzata Nycz, dyrektor Departamentu Komunikacji Marketingowej i Strategii Marki w Banku BGŻ BNP Paribas.
Kiedy w 2009 roku w szacownym paryskim Grand Palais uroczyście otwarto wystawę video pod nazwą 6 miliardów Innych, niewielu spodziewało się tak gigantycznego sukcesu projektu. Wówczas na Ziemi mieszkało jeszcze 6 miliardów ludzi, zaś podczas 5 tygodni trwania projektu wystawę obejrzało 150 000 osób. Sukces frekwencyjny to atrybut, który towarzyszy temu przedsięwzięciu pod każdą szerokością geograficzną.
Projekt (nazwa cyklu uległa zmianie wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi) gościł już m.in. w Rzymie, Moskwie, Brukseli, San Diego, Sao Paolo czy we Frankfurcie.
„7 miliardów Innych" odwiedził też Azję i Afrykę. Szczególnym pokazem była prezentacja na EXPO w Szanghaju w pawilonie ONZ. W sumie wystawę video składającą się z kilkudziesięciu filmów tematycznych (m.in. „Miłość”, „Strach”, „Szczęście”, „Różnice”) obejrzało już ponad 4 miliony ludzi.
Filmobus „7 miliardów Innych” pod mecenatem Banku BGŻ BNP Paribas to pierwszy etap inaugurujący przedsięwzięcie w Polsce. Wysłannicy Fundacji GoodPlanet zadadzą Polakom pytania o ich definicję szczęścia i miłości. Zapytają także o to czego się boimy, kiedy płaczemy, a także poproszą o refleksje nad zmieniającym się światem.
Tour filmobusa rozpoczął się w Miedziance na Dolnym Śląsku – miasteczku opisanym w głośnej książce Filipa Springera „Miedzianka. Historia znikania”. Wśród miast, które zaprosiły już ekipę filmobusa „7 miliardów Innych”, są m.in. Jelenia Góra, Gniezno, Oświęcim czy Opole.
Zebrane wypowiedzi Polaków uzupełnią wystawę video, która 3 grudnia zostanie otwarta w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wystawie będzie towarzyszył również cykl debat i warsztatów, a także polskie wydanie książki-albumu pod tym samym tytułem: „7 miliardów Innych”. Przedsięwzięcie w Polsce zakończy się 4 stycznia 2016.
Projekt Fundacji GoodPlanet w Polsce realizowany jest pod mecenatem Banku BGŻ PNP Paribas.
Patroni projektu: Polski Komitet d.s UNESCO, Instytut Francuski, Marszałek Województwa Śląskiego
Patronat medialny: National Geographic
Relację z trasy filmobusa można śledzić na bieżąco via: www.facebook.com/7miliardowinnych
Więcej informacji na temat „7 miliardów Innych” udzielają:
Maria Lipiak majka@panpikto.pl 695 472 000
Łukasz Jurkiewicz lukasz@panpikto.pl 695 471 000
Alternatywne formaty