Querona zwycięzcą warszawskiego BNP Paribas International Hackathon
Firma Querona wygrała drugą edycję warszawskiego BNP Paribas International Hackathon. W rywalizacji udział wzięło 14 startupów z 6 krajów. Zwycięzcy, obok nagrody pieniężnej, otrzymali zaproszenie do półrocznego programu akceleracyjnego we współpracy z Bankiem oraz The Heart, europejskim centrum współpracy korporacji i startupów.
Uczestnicy tegorocznej edycji Hackathonu pracowali nad nowoczesnymi rozwiązaniami dedykowanymi bankowości detalicznej, segmentowi małych i średnich przedsiębiorstw oraz branży Agro. Zwycięska firma Querona, to wirtualna baza danych, oferująca przystępne rozwiązania skierowane do przedsiębiorstw przechowujących liczne informacje w bazach danych, usprawniając tym samym codzienną pracę korporacji.
– Querona jest samoobsługową hurtownią danych, do której pięć minut po instalacji możemy podłączyć około stu typów różnych źródeł danych, dostać jednolity obraz danych wewnętrznych w firmie i zewnętrznych. Dzięki temu zespół w Banku może rozpocząć analitykę i profilowanie klientów, porównując dane wewnętrzne i zewnętrzne, targetując ofertę dla nowych i aktualnych klientów. Daje to niesamowitą samodzielność i swobodę działania na dzisiaj i na przyszłość – wyjaśnia Piotr Czarnas, prezes Querona.
Za wyszukanie i selekcję uczestników Hackathonu odpowiadał The Heart, europejskie centrum współpracy korporacji i startupów. Zwycięska firma została zaproszona do programu akceleracyjnego, prowadzonego przez Bank wraz z mieszczącym się w Warsaw Spire centrum The Heart.
– Program Hackathon to nie tylko ten jeden weekend, w którym firmy kodują rozwiązania i oprogramowanie dla Banku. Jest to przede wszystkim możliwość inkubacji swego rozwiązania wspólnie z Bankiem i naszymi partnerami oraz oczywiście nagroda pieniężna i możliwość prezentacji swojego rozwiązania na finale Hackathonu Grupy BNP w Paryżu - mówi Tomasz Bogus, prezes Banku BGŻ BNP Paribas i przewodniczący jury.
To już druga edycja warszawskiego Hackathonu. W tym roku do udziału zostało zaproszonych 15 zespołów z Polski, a także Czech, Litwy, Ukrainy, Gruzji, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. W ubiegłorocznej edycji warszawskiego BNP Paribas International Hackathonu udział wzięło 9 startupów z 3 krajów.
– Tego typu programy są prawdziwym elementem zmiany i transformacji w Banku. Dla startupów korzyści również są oczywiste: mają dostęp do naszej wiedzy, długoletniego know-how, mogą korzystać z wiedzy ekspertów w dziedzinie nie tylko technologicznej, ale przede wszystkim compliance, produktowej, rynkowej, marketingowej. Poza tym budują relacje na przyszłość z bankami oraz z funduszami private equity, co pomoże im w przyszłości realizować efekt skali i rozwijać swoje firmy – dodaje Tomasz Bogus.
W jury, obok reprezentantów Banku, zasiadali także przedstawiciele najlepszych funduszy typu venture capital w Polsce: eXperior Venture Fund, Innovation Nest oraz bValue. Partnerami technologicznymi Hackathonu byli MasterCard i Microsoft, zaś wśród mentorów, którzy doradzali rywalizującym zespołom, poza specjalistami BGŻ BNP Paribas można było spotkać także ekspertów takich firm jak Intel, Samsung, Deloitte, Zencard, ITMagination, DLA Piper i FKA.
BNP Paribas International Hackathon odbył się równolegle w weekend 9-11 czerwca w Paryżu, Brukseli, Luksemburgu, Rzymie, Berlinie, Stambule, Singapurze, Nankinie oraz San Francisco.
Wypowiedź video Tomasza Bogusa - prezesa Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas
Wypowiedź video Piotra Czarnasa - prezes Querona
Alternatywne formaty