Hackathon – wyjątkowy maraton innowacji i giełda pomysłów dla firm
Hackathony to stosunkowo młode zjawisko, które w ostatnim czasie stało się doskonałą platformą wymiany doświadczeń dla korporacji i globalnych firm, poszukujących talentów wśród innowacyjnych startupów z branży fintech. Tegoroczny Hackathon, organizowany przez Bank BGŻ BNP Paribas we współpracy z Microsoft, Mastercard oraz The Heart, europejskim centrum współpracy korporacji i startupów, jest tego doskonałym potwierdzeniem.
Współpraca ze startupami podczas hackathonu to pasmo wzajemnych korzyści zarówno dla prezentujących swoje pomysły utalentowanych programistów, jak i dla przedsiębiorstw i organizacji. Ci pierwsi mają wyjątkową szansę na bycie dostrzeżonym, z kolei korporacje mogą pozyskać potencjalnych pracowników i wdrożyć innowacyjne rozwiązania w swojej instytucji.
– Hackathon to w tej chwili jedna z bardziej popularnych metod na rozwijanie innowacji w organizacji. To sposób na pozyskiwanie innowacyjnych pomysłów i partnerów z zewnątrz. Cieszymy się, że Mastercard jako jeden z partnerów technologicznych mógł merytorycznie wesprzeć organizację tego wydarzenia – mówi Tomasz Owczarek, koordynator projektów wewnętrznych PMO w Mastercard, partner warszawskiej edycji BNP Paribas International Hackathonu.
Młode przedsiębiorstwa, które chcą zaistnieć na rynku, coraz częściej angażują się w tego typu przedsięwzięcia. Jednym z motorów napędowych do udziału w hackathonach jest szansa na zdobycie międzynarodowego know-how, wsparcie od najlepszych mentorów, poznanie wspaniałych ludzi oraz, jak w przypadku BNP International Hackathonu, możliwość inkubacji swojego rozwiązania podczas półrocznego programu akceleracyjnego w strukturach Banku. Korzyści, jakie firmom daje współpraca ze startupami dostrzega również Tomasz Rudolf, prezes The Heart, europejskiego centrum współpracy korporacji i startupów.
– Startupy to aktualnie gorący temat i wiele spółek spotyka się z ich przedstawicielami. Myślę, że w najbliższym czasie sukces odniosą te spółki, które będą umiały wykorzystać wartość jaką dają startupy, będą skutecznie wdrażać rozwiązania i budować z nimi długofalowe partnerstwo – zauważa Tomasz Rudolf, partner tegorocznego BNP Paribas International Hackathonu w Warszawie.
Takie wydarzenie jak hackathon, będący platformą spotkań dużych firm ze startupami, to również wyjątkowa okazja do tego, by zainicjować niebanalny pomysł, który może szybko zostać zaimplementowany w działalności firmy organizującej wydarzenie.
– Zdarza się, że podczas hackathonów pojawia się przełomowa inicjatywa czy pomysł, który w krótkim czasie może zostać wdrożony. Najczęściej jest absorbowany przez bank lub organizatora wydarzenia. Czasem jednak powstaje rozwiązanie, które może być zastosowane do szerszej grupy odbiorców na rynku – powiedziała Joanna Molik, Digital Advisor w Microsoft Polska, partner warszawskiej edycji BNP Paribas International Hackathon.
Udział w warszawskim Hackathonie ułatwił młodym przedsiębiorstwom dostęp do wiedzy Banku BGŻ BNP Paribas i wieloletniego know-how. Uczestnicy wydarzenia mogli również korzystać z wiedzy ekspertów w dziedzinie compliance, produktów, rynku, marketingu czy technologii. Hackathon dał im również okazję do zbudowania relacji z bankami oraz funduszami private equity, co bez wątpienia wpłynie na rozwój firmy i zaowocuje na przyszłość.
Eksperci Banku BGŻ BNP Paribas, poza Hackathonem, dzielą się również swoją wiedzą i doświadczeniem podczas branżowych spotkań, aktywnie angażując się w promocję rozwoju startupów, w szczególności z branży fintech. 29 czerwca Michał Miszułowicz, menedżer odpowiedzialny za Nowe Technologie i Innowacje w Banku BGŻ BNP Paribas weźmie udział w konferencji poświęconej startupom Fintech Dragons Day 2017, której Bank został Partnerem Merytorycznym.
Warszawska edycja BNP Paribas International Hackathon odbyła się w Digital Knowledge Village na początku czerwca br. Zwycięzcą została firma Querona – wirtualna baza danych, oferująca przystępne rozwiązania skierowane do przedsiębiorstw przechowujących liczne informacje w bazach danych, usprawniając tym samym codzienną pracę korporacji. Laureaci, obok nagrody pieniężnej, otrzymali zaproszenie do półrocznego programu akceleracyjnego we współpracy z Bankiem oraz The Heart, jednym z organizatorów wydarzenia.
BNP Paribas International Hackathon odbył się równolegle w Paryżu, Brukseli, Luksemburgu, Rzymie, Berlinie, Stambule, Singapurze, Nankinie oraz San Francisco. Najlepsze startupy będą mogły zaprezentować swoje aplikacje na grudniowym Demo Day w Paryżu, a najciekawsze propozycje mają szansę zostać wdrożone przez Grupę BNP Paribas.
Relacja z II edycji warszawskiego Hackathonu BGŻ BNP Paribas
Alternatywne formaty