Bank zmieniającego się świata

Bank BGŻ BNP Paribas członkiem Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”

Bank BGŻ BNP Paribas wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” wesprze rolników w implementacji optymalnych standardów zrównoważonego rolnictwa. Sektor ten jest kluczową gałęzią gospodarki (odpowiada za 3,8 proc. [1]  światowego PKB oraz 29proc. [2] zatrudnienia), a jego znaczenie będzie rosnąć w kolejnych dekadach. Szacuje się, że do 2050 roku liczba ludności na świecie osiągnie poziom 9 miliardów, dlatego globalne zapotrzebowanie na towary rolnicze oraz żywność będzie wzrastać.

Inwestowanie w zrównoważone praktyki rolne oraz współpraca z podmiotami w rolniczym łańcuchu dostaw jest jedną z najbardziej skutecznych strategii zapewniających odpowiednie zasoby żywności i ograniczenie głodu, zdefiniowanych jako jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. 

Świadomość ograniczonych zasobów naturalnych była główną przyczyną powstania Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP". Stowarzyszenie jest niekomercyjną inicjatywą osób i firm zaangażowanych w rozwój rolnictwa zrównoważonego w Polsce. Członkami stowarzyszenia jest 20 firm reprezentujących różnorodne branże produkcji żywności od rolników, przez producentów i dystrybutorów środków produkcji po przetwórców żywności. Dzięki przystąpieniu Banku BGŻ BNP Paribas, stowarzyszenie rozszerzyło się
o przedstawicieli branży finansowej. 

- Rolnictwo zrównoważone to zysk zarówno  dla rolnika, jak i dla środowiska oraz społeczeństwa. To proces korzystny dla wszystkich w łańcuchu od pola do stołu. Wprowadzanie zrównoważonych praktyk w rolnictwie  jest dla wielu rolników zmianą dotychczasowego sposobu produkcji i zarządzania gospodarstwem, a my jako Bank wspierający rolników chcemy im pomagać w procesie dostosowywania się do najlepszych standardów zrównoważonego rolnictwa – podkreśla Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas. 

Rozwój produkcji zrównoważonej jest dla rolników wyborem, ale i zobowiązaniem wynikającym z faktu zarządzania zasobami naturalnymi wykorzystywanymi w procesie produkcji rolnej. Działalność statutowa stowarzyszenia polega na współpracy z gospodarstwami rolnymi, które zdecydowały się na zrównoważoną produkcję, tj. uwzględniającą:

  • dbałość o stan środowiska naturalnego,
  • rozwój i realizację potrzeb społecznych,
  • oraz gwarancję godziwego wynagrodzenia dla rolnika.

Program Stowarzyszenia obejmuje wdrażanie zasad rolnictwa zrównoważonego w gospodarstwach rolnych, audyt gospodarstw oraz szkolenia z zakresu odpowiedzialnych praktyk agrotechnicznych, jak również podnoszenie kwalifikacji w zakresie finansów oraz  kompetencji miękkich. 

Więcej nt. stowarzyszenia:

http://www.rolnictwozrownowazone.pl/stowarzyszenie-asap/

***

Bank BGŻ BNP Paribas jest partnerem branżowym projektu „SDGS W PRAKTYCE. PRZEWODNIK DLA FIRM”, czyli przewodnika po Celach Zrównoważonego Rozwoju ogłoszonych przez ONZ, który zawiera wskazówki i promuje dobre praktyki związane z przełożeniem przez firmy Celów na realizowane lokalnie strategie biznesowe i CSR.

[1] Za: Bank Światowy, 2016 r.

[2] Za: International Labour Organization, 2017 r.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość