Jak rozwijać firmę i znaleźć najlepszy sposób jej finansowania? Bank BGŻ BNP Paribas zebrał najważniejsze porady dla przedsiębiorców
Publikacja „Jak sfinansować rozwój małej i średniej firmy” to efekt spotkań z przedstawicielami małych i średnich firm w ramach inicjatywy Akademia Biznesu Banku BGŻ BNP Paribas. Podczas nich eksperci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z przedsiębiorcami. Teraz – dzięki publikacji zbierającej najważniejsze zagadnienia – dostęp do wniosków i porad zyskają wszyscy zainteresowani.
W publikacji, powstałej przy współpracy z Business Insider Polska, przedsiębiorcy znajdą wszelkie informacje dotyczące pozyskiwania środków na prowadzenie lub rozwój własnej działalności gospodarczej. Eksperci omówili zarówno najbardziej znane formy finansowania, jak na przykład kredyt czy leasing, ale znalazło się również miejsce na przedstawienie zasad działania i zalet coraz bardziej popularnych wśród średnich firm usług, takich jak faktoring.
Przedsiębiorcy mogą również znaleźć porady, jak skorzystać z wyższego wsparcia finansowego, którego udzielają fundusze venture capital czy private equity, wskazują także, na jakim etapie rozwoju powinna być firma, by tego typu finansowanie miało szansę przynieść wszystkim stronom korzyści. W sekcji dotyczącej pozyskiwania inwestorów nie zabrakło oczywiście miejsca również na porady dotyczące zaangażowania podmiotów branżowych.
- Nasza publikacja pokazuje całe spektrum możliwości finansowania biznesu. Stworzyliśmy swego rodzaju kompendium wiedzy na temat źródeł, z których mogą pochodzić środki dla firm. Liczymy, że wiedza i doświadczenie naszych ekspertów pomogą polskim przedsiębiorcom z powodzeniem rozwijać ich projekty i kompetencje – mówi Kinga Ragan, dyrektor Zarządzający Pionu Zarządzania Siecią Sprzedaży MSP w Banku BGŻ BNP Paribas.
Dla wszystkich przedsiębiorców, którzy myślą o pozyskaniu środków z rynku kapitałowego przygotowano rozdział o akcjach i obligacjach. Specjaliści tłumaczą w nim, jak firma powinna przygotować się do emisji papierów wartościowych, wskazują kiedy jest to wskazane i podpowiadają, jak doprowadzić do debiutu spółki na giełdzie. Zainteresowani przedsiębiorcy znajdą tu informacje nie tylko o głównym parkiecie warszawskiej giełdy, ale również o rynku NewConnect czy Catalyst.
Sporą część raportu poświęcono również dotacjom – zarówno tym krajowym, jak i unijnym. Rozdział dla siebie znajdą również właściciele firm, którzy planują rozwój swojego biznesu poza granicami kraju.
Alternatywne formaty