PL Group Innovation Mixer – wspólna inicjatywa spółek Grupy BNP Paribas w Polsce
PL Group Innovation Mixer to autorska inicjatywa Zespołu Cyfrowej Transformacji Banku BNP Paribas, która ma służyć wymianie najlepszych dobrych praktyk oraz wyzwań związanych z wdrażaniem innowacji i budowaniem nowej oferty dla klientów, wśród liderów innowacji spółek z Grupy BNP Paribas. Spotkania odbywają się cztery razy w roku, a za każdym razem jego gospodarzem jest inna spółka. Tym razem liderem inicjatywy będzie spółka BNP Paribas Cardif w Polsce.
– Spotkania pod szyldem PL Group Innovation Mixer są naturalną konsekwencją rozmów, jakie przeprowadziliśmy już wcześniej z naszymi koleżankami i kolegami z Grupy BNP Paribas w Polsce. Wiele tematów i wyzwań było wspólnych, stąd pojawił się pomysł na zbudowanie społeczności ekspertów ze spółek siostrzanych Grupy BNP Paribas w Polsce, gdzie – w zaufanym gronie – dzielimy się praktycznym doświadczeniem z zakresu wdrażania innowacji i budowania nowej oferty dla naszych klientów. Bardzo szczerze, bez lukru i power pointa – chyba, że ktoś czuje się z nim pewniej. Wszystko z myślą o usuwaniu tzw. „wąskich gardeł” w naszych organizacjach, wdrażaniu nowych rozwiązań – mówi Paulina Skrzypińska, koordynator Laboratorium Innowacji w Banku BNP Paribas Polska.
W spotkaniach PL Group Innovation Mixer udział biorą przedstawiciele innowacji z każdej ze spółek Grupy BNP Paribas, zarówno ze strony biznesu, jak i IT. Uczestnicy prezentują konkretne przykłady realizacji swoich projektów i wymieniają się doświadczeniami. Ponadto, dzielą się informacjami na temat ciekawych wydarzeń (Office Hours, Akademia Scrum Mastera orgaznizowane przez Bank BNP Paribas), by w przypadku interesującego z ich perspektywy tematu, mogli w nich uczestniczyć.
– Jedną z form budowania cyfrowej świadomości wśród pracowników są spotkania w ramach "PL Group Innovation Mixer", które za pomocą współpracy wielu spółek w ramach grupy wprowadziliśmy na początku tego roku. Spotykamy się cyklicznie, a dla nas to bardzo dobre źródło inspiracji w obszarach, gdzie koleżanki i koledzy z innych spółek są na podobnym lub bardziej zaawansowanym etapie. Z drugiej strony my możemy im zaproponować najlepsze praktyki. Przy bliższym kontakcie możemy przenieść ich rozwiązania i praktyki na wspólne podwórko. Jako przykład obopólnej współpracy możemy podać Emplobot-Chatbot w HR, szkoła Scrum Academy lub budowa społeczności Cyfrowych Ambasadorów – mówi Łukasz Ratka, Lider zespołu Cyfrowej Transformacji w BNP Paribas Securities Services Polska.
Ponadto, podczas spotkań podejmowane są tematy, które aktualnie interesują Bank, przedstawicieli spółek i klientów. Eksperci wspólnie zastanawiają się nad tym, jakich aktualnie technologii poszukują? Jaki efekt chcą osiągnąć przez daną technologię? Czym chcieliby uzupełnić ofertę dla klienta? Analizują poszczególne zagadnienia, wymieniają wspólnymi doświadczeniami oraz poszukują rozwiązań i udzielają wzajemnych rekomendacji, dzięki którym dany projekt kolejnym razem może zostać jeszcze sprawniej zrealizowany. Każdy uczestnik spotkania angażuje się w temat.
– Uczestniczymy w PL Group Innovation Mixer, bo zdajemy sobie sprawę ze zmian, jakie zachodzą w branży finansowej. Widzimy ich skalę i istotność dla prowadzonego biznesu. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami między przedstawicielami spółek z Grupy BNP Paribas przybliża nas wszystkich do optymalizacji naszych „transformacji” wewnątrz każdej ze spółek. W tym gronie „zarażamy się” się pomysłami i promujemy wypracowane rozwiązania – mówi Ilona Łopuska, Manager ds. strategii rozwoju produktów w Dziale Marketingu i Produktu BNP Paribas Cardif.
Podczas spotkań, w ramach PL Group Innovation Mixer, poruszane są tematy z zakresu technologii i obszarów takich jak: RPA & OCR (wszystkie spółki), CRM (wszystkie spółki), PSD2/TPP – BNP Paribas Cardif, Workflow – Factoring, Digitalizacja korespondencji – Leasing, Platforma windykacyjna – Leasing, Onborading klienta SME – Arval, czy Insurance as a service do startupów – BNP Paribas Cardif. Czwarte i ostatnie w tegorocznym cyklu spotkanie odbędzie się pod koniec roku.
Alternatywne formaty