Konsekwencje Brexitu dla polskich eksporterów i importerów. Bank BNP Paribas zaprasza na kolejną konferencję PHZ.
Już za niespełna miesiąc kończy się przejściowy okres obowiązywania dotychczasowych zasad handlu pomiędzy UE a Wielką Brytanią, która opuściła Unię z początkiem lutego br. Jakie będą nowe reguły współpracy handlowej? Podczas kolejnej konferencji organizowanej przez Bank BNP Paribas w ramach Programu Handlu Zagranicznego (PHZ) polscy importerzy i eksporterzy mogą liczyć na podpowiedzi ekspertów dotyczące podatków, cła, a także nowych zasad etykietowania produktów, ich atestowania i certyfikacji. Spotkanie odbędzie się online w dwóch terminach: 7 i 14 grudnia 2020. Partnerem merytorycznym jest Brytyjsko-Polska Izba Handlowa.
- Brexit to wydarzenie bez precedensu dla europejskiego handlu. Ma ono duże konsekwencje dla polskich przedsiębiorców, ponieważ Wielka Brytania to jeden z trzech głównych kierunków naszego eksportu. Negocjacje tego kraju z UE wciąż trwają. Stąd największą trudnością w odpowiednim przygotowaniu się na zmiany jest niepewność dotycząca zasad, które będą regulować handel po 1 stycznia 2021 r. Podczas najbliższych konferencji PHZ, wraz z ekspertami, przedstawimy główne skutki brexitu dla polskich firm obecnych lub planujących wejście na brytyjski rynek, wskazując też na potencjalne szanse – mówi Piotr Jabłoński, Dyrektor Departamentu Finansowania Handlu w Banku BNP Paribas.
1 lutego 2020 r. Wielka Brytania opuściła UE, co rozpoczęło okres przejściowy, w czasie którego na wyspach nadal obowiązuje unijne prawo. Oznacza to m.in. możliwość eksportu towarów bez ceł i zgłoszeń celnych, czy stosowanie dotychczasowych przepisów VAT. 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania opuści jednolity rynek i unię celną (zmiany nie będą miały zastosowania do handlu między UE a Irlandią Północną). Ewentualny brak umowy o wolnym handlu z UE, będzie oznaczać, że stosowane będą podstawowe zasady Światowej Organizacji Handlu. To wysoce prawdopodobny scenariusz. O jego konsekwencjach prawnych, celnych i podatkowych opowie Agata Dziwisz, adwokat, partner, szef Praktyki Prawa Podatkowego w kancelarii Kochański & Partners. Aneta Sawicka, Product Certification Sales Manager z BSI Group Polska przedstawi natomiast, w jaki sposób zmieni się certyfikacja towarów i jak przebiegać będzie przejście od stosowania oznakowania CE do oznakowania UKCA (UK Conformity Assessed). Spotkanie zakończy dyskusja z udziałem ekspertów i przedsiębiorców działających na rynku brytyjskim. Partnerem merytorycznym jest Brytyjsko-Polska Izba Handlowa, której przewodniczący Antoni F. Reczek wspólnie z wiceprezesem zarządu Banku BNP Paribas Jerzym Śledziewskim otworzą konferencję. Spotkanie poprowadzi Artur Osiecki, dziennikarz ekonomiczny „Rzeczpospolitej”.
Konferencja odbędzie się w dwóch terminach: 7 grudnia od 14:00 do 15:30 oraz 14 grudnia od 11:00 do 12:30.
Program Handlu Zagranicznego to cykl konferencji na temat współpracy polskich przedsiębiorców z partnerami zagranicznymi z różnych krajów, organizowanych dwa razy w ciągu roku począwszy od wiosny 2018 r. Dotychczas spotkania odbywały się w wybranych miastach w Polsce, w tym roku dostępne są online. Inicjatywa jest realizowana przez Bank BNP Paribas Polska we współpracy z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), wywiadownią gospodarczą Bisnode oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH).
Alternatywne formaty