Diversity IN Check. Bank BNP Paribas po raz trzeci na liście wiodących pracodawców pod względem zarządzania różnorodnością i inkluzji
Bank BNP Paribas ponownie został zaliczony do grona najbardziej dojrzałych firm w zakresie zarządzania różnorodnością i budowania włączającej kultury organizacyjnej. Z okazji Miesiąca Różnorodności Forum Odpowiedzialnego Biznesu opublikowało listę pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie diversity & inclusion. Zestawienie powstało na podstawie wyników badania Diversity IN Check.
Badanie pozwala na obiektywną i wiarygodna ocenę zarządzania różnorodnością i inkluzją w organizacji. Przekrojowy kwestionariusz obejmuje pięć obszarów: podstawy zarządzania, programy i działania, budowanie zaangażowania, wskaźniki rezultatów oraz pytania dodatkowe, związane z COVID-19. W zestawieniu opublikowanym z okazji Miesiąca Różnorodności, znalazły się organizacje, które uzyskały najwyższe wyniki. Zapis transmisji z ogłoszenia listy dostępny jest na profilu Karty Różnorodności na Facebooku.
- Dbamy o to, aby środowisko pracy w Banku BNP Paribas było przyjazne dla wszystkich pracowników. Budowanie włączającej kultury i promowanie różnorodności w miejscu pracy mają dla nas priorytetowe znaczenie. To zobowiązania, które realizujemy w ramach Strategii CSR i Zrównoważonego Rozwoju. Tym bardziej cieszy nas, że nasze działania kolejny rok z rzędu pomyślnie przechodzą weryfikację w niezależnym badaniu eksperckim – mówi Małgorzata Petru, Diversity Officer w BNP Paribas Bank Polska.
Bank już po raz trzeci znalazł się w przygotowywanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu zestawieniu dotyczącym dojrzałości organizacji w zakresie zarządzania różnorodnością. Diversity IN Check to nowa formuła wcześniejszej inicjatywy, organizowanej pod nazwą Diversity & Inclusion Rating.
Bank BNP Paribas jest także sygnatariuszem Karty Różnorodności – międzynarodowej inicjatywy realizowanej w krajach Unii Europejskiej, a koordynowanej w Polsce przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Podpisując Kartę w 2016 roku bank zobowiązał się do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy oraz działania na rzecz tworzenia i promocji różnorodności poprzez angażowanie pracowników oraz partnerów biznesowych i społecznych.
Bank BNP Paribas wspiera i buduje różnorodności w trzech wymiarach – Pracownika, Klienta i Działań prospołecznych. Aby tworzyć przyjazne środowisko pracy dla każdego, w banku prowadzonych jest wiele wewnętrznych programów i inicjatyw, takich jak „Kobiety zmieniające BNP Paribas”, która ma na celu wzmocnienie roli kobiet, stworzona w celu łagodzenia skutków pandemii strategia benefitowa DOBRZE czy akcja Dwie Godziny dla Rodziny promująca work-life balance. W ramach struktur wspierających D&I, powołaliśmy stanowisko ds. różnorodności - aż dwie osoby w banku pełnią rolę Diversity Offcierów. Dla naszych Klientów sukcesywnie wprowadzamy usprawnienia zwiększające dostępność, takie jak możliwość korzystania z tłumaczenia na Polski Język Migowy we wszystkich placówkach banku czy obsługa w języku ukraińskim. Nasze oddziały są dostępne dla wszystkich, o czym informują specjalne ramki z napisem „strefa otwarta dla każdego”, a aż 56 z nich posiada certyfikat „Obiekt bez barier”. Bank BNP Paribas przygotował również specjalną ofertę produktów i usług finansowych, które wspierają Klientów w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Poprzez organizację programu stypendialnego Klasa, partnerstwo z fundacją Share the Care dbającą o wyrównywanie praw rodziców do opieki nad dzieckiem oraz Vital Voices – wspierającą przedsiębiorczość kobiet bank wpływa na wspieranie różnorodności i zapobieganie wykluczeniu w społeczeństwie.
Bank BNP Paribas wspiera też trwający właśnie Miesiąc Różnorodności – cykl wydarzeń poświęconych tematyce diversity & inclusion, organizowany w ramach Karty Różnorodności. Bank jest Partnerem Przeglądu Filmów Miesiąca Różnorodności oraz dwóch spośród czterech debat zaplanowanych z tej okazji.
O badaniu:
Kwestionariusz badania opiera się na uznanych międzynarodowych standardach i wytycznych, takich jak:
- Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 5, 8 i 10,
- standard ISO 26000 – w zakresie wybranych obszarów społecznej odpowiedzialności m.in. praw człowieka oraz praktyk z zakresu pracy,
- standardy GRI – w zakresie różnorodności i równości szans,
- wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych – w zakresie zaleceń dotyczących zatrudnienia i stosunków pracowniczych.
Odpowiedzi zawarte w ankietach zostały poddane weryfikacji i ocenie zgodności z dokumentami źródłowymi lub dodatkowymi informacjami uzyskanymi podczas rozmów z przedstawicielami firm uczestniczących w badaniu.
Więcej informacji o badaniu znaleźć można na stronie www.kartaroznorodnosci.pl/diversityincheck.
Alternatywne formaty