Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Od dziś można zakładać proste spółki akcyjne. Bank BNP Paribas zachęca je do współpracy

Od 1 lipca można rejestrować tzw. proste spółki akcyjne (PSA). To rozwiązanie, które może okazać się atrakcyjne dla małych firm, w szczególności start-upów poszukujących finansowania. Wraz z nową formą prawną, rusza możliwość zawierania umów takich podmiotów z Bankiem BNP Paribas.

PSA, nowy typ niepublicznej spółki kapitałowej, ma łączyć cechy spółek osobowych (możliwość wnoszenia wkładu w postaci pracy lub usług) i kapitałowych (rozbudowany mechanizm pozyskiwania kapitału w drodze emisji akcji). Taka forma prawna ma charakter uniwersalny, dostępny dla inwestorów działających w dowolnej branży.

- Nowa forma prawna szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku innowacyjnych przedsięwzięć, zwłaszcza tworzonych przez start-upy i spółki high-tech. Pozwoli małym podmiotom ze świetnymi pomysłami łatwiej pozyskiwać inwestorów. Zakładamy, że prosta spółka akcyjna będzie bardziej popularną niż spółka akcyjna formą prowadzenia działalności gospodarczej z uwagi na ograniczenie formalności i kosztów, związanych z jej powołaniem do życia i prowadzeniem – tłumaczy Marcin Salamon, Dyrektor Departamentu Zarządzania Ofertą Produktową.

Z punktu widzenia startupu kluczową zaletą nowej formy prawnej jest możliwość zostania akcjonariuszem spółki, bez pieniędzy czy rzeczowych aktywów trwałych. Wystarczy unikalna wiedza czy pomysł na wdrożenie innowacji. Taki niematerialny wkład nie zasila kapitału akcyjnego, ale przekłada się na prawo członkostwa w spółce.

W przeciwieństwie do klasycznej spółki akcyjnej, w przypadku PSA, kapitał podstawowy spółki może wynieść zaledwie 1 zł, zamiast standardowych 100 000 zł. To także znaczące ułatwienie dla małych firm.

Bank BNP Paribas oferuje prostym spółkom akcyjnym te same produkty i usługi, co innym mikroprzedsiębiorstwom.

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektor Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik prasowy

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość