Bank zmieniającego się świata
Menu

Kontakt dla mediów

Ponad 24 tysiące godzin przepracowali wolontariusze Banku BNP Paribas w 2021 roku

Już od dziesięciu lat pracownicy Banku BNP Paribas, w myśl hasła wolontariatu pracowniczego „Możesz na mnie polegać”, angażują się na rzecz istotnych społecznie i środowiskowo inicjatyw. W samym 2021 r. przepracowali 24 767 godzin, realizując własne projekty wolontariackie lub uczestnicząc w akcjach społecznych koordynowanych przez Fundację BNP Paribas. W ubiegłym roku bank, jako jedna z pierwszych organizacji w Polsce, otrzymał certyfikat „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości”.

- W 2021 roku obchodziliśmy jubileusz piętnastolecia naszej fundacji. Minęło także 10 lat odkąd prowadzimy program wolontariatu pracowniczego. Co ważne, cieszy się on niesłabnącą popularnością wśród naszych pracowników – tylko ubiegłoroczne zaangażowanie można przeliczyć na ponad 3 tysiące 8-godzinnych dni pracy – mówi Joanna Gajda-Wróblewska, kierowniczka zespołu ds. projektów społecznych w Banku BNP Paribas i Członkini Zarządu Fundacji BNP Paribas.

Największą popularnością ponownie mogła pochwalić się Szlachetna Paczka – akcja której inicjatorem jest Stowarzyszenie WIOSNA, i którą bank wspiera jako partner strategiczny od 2018 r. - Cieszy nas ogromne zaangażowanie pracowników, którzy co roku zbierają się wokół tej inicjatywy zarażając pozytywną energią i przyciągając kolejne osoby. Szlachetna Paczka niesie wiele korzyści poza materialną pomocą – to przede wszystkim uwaga i troska okazana innym, dająca siłę i motywację zarówno potrzebującym, jak i wolontariuszom – mówi Joanna Gajda-Wróblewska. W pomoc ponownie włączyli się wolontariusze z banku i spółek Grupy BNP Paribas oraz Stowarzyszenia Absolwentów Programu Klasa – w sumie rekordowe 2610 osób. Dla rodzin w całej Polsce przygotowali 145 paczek, każda o średniej wartości 4 700 zł.

Bank wspiera zaangażowanie pracowników zachęcając ich do udziału zarówno w oddolnych inicjatywach, jak i w tych koordynowanych przez Fundację BNP Paribas. Na wolontariat mogą wykorzystać dodatkowe dwa dni płatnego urlopu w ciągu roku.

Pracownicy mogą angażować się indywidualnie, np. poprzez wolontariat kompetencyjny. Przykładem jest sektorowy program edukacji finansowej młodzieży BAKCYL, w którym bank uczestniczy od samego początku, tj. od 2013 r. W ramach tej inicjatywy w 2021 r. wolontariusze z Banku BNP Paribas przeprowadzili 155 lekcji na temat finansów dla blisko 4 000 uczniów.

- Wolontariat przynosi nie tylko radość z pomagania, ale także wzbogaca o nowe umiejętności dając poczucie sprawczości. Szczególnie widać to na przykładzie naszego „Konkursu na Projekty Wolontariackie”. Oferujemy pracownikom możliwość wspierania wartościowych inicjatyw na rzecz lokalnych społeczności i aktywnego udziału w całym procesie – od identyfikowania wyzwań w swoim otoczeniu i znajdowania ciekawych rozwiązań, po udział w realizacji projektów – mówi Joanna Gajda-Wróblewska. Zgłaszając projekty przygotowane wraz z lokalnymi organizacjami pozarządowymi do „Konkursu na Projekty Wolontariackie”, pracownicy mogą otrzymać grant na realizację wspólnych działań. W ramach ubiegłorocznej 9. edycji konkursu przeprowadzono 55 projektów społecznych, z których każdy został dofinansowany kwotą do 4 000 zł.

Od 2015 r. Fundacja BNP Paribas koordynuje także akcję „Dobre kilometry”, która umożliwia pomaganie poprzez aktywność fizyczną. Uczestnicy pokonują jak największą liczbę kilometrów w sportach dystansowych, a wynik przeliczany jest na darowizny dla organizacji społecznych. W 2021 r. pracownicy banku pokonali 71 951 km, czyli blisko 70 długości Wisły, a głównym beneficjentem akcji było Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji.

Od 2011 r. we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa, Fundacja BNP Paribas organizuje akcję krwiodawstwa „Krwinka”. W 2021 r. pracownicy banku w ramach tej inicjatywy oddali 33 litry krwi (269 litrów od początku trwania akcji).

W minionym roku Bank BNP Paribas, jako jedna z pierwszych organizacji w Polsce, przeszedł wnikliwy audyt warunków i zasad prowadzenia wolontariatu i otrzymał certyfikat „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości” przyznawany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, na podstawie rekomendacji niezależnej Komisji Certyfikacyjnej. Certyfikat jest kolejnym krokiem w promowaniu wolontariatu wśród polskich firm. W 2020 r. przedstawiciele Fundacji BNP Paribas brali udział w pracach nad pierwszą w Polsce Kartą Zasad Wolontariatu Pracowniczego.

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość