Bank zmieniającego się świata

Ponad 24 tysiące godzin przepracowali wolontariusze Banku BNP Paribas w 2021 roku

Już od dziesięciu lat pracownicy Banku BNP Paribas, w myśl hasła wolontariatu pracowniczego „Możesz na mnie polegać”, angażują się na rzecz istotnych społecznie i środowiskowo inicjatyw. W samym 2021 r. przepracowali 24 767 godzin, realizując własne projekty wolontariackie lub uczestnicząc w akcjach społecznych koordynowanych przez Fundację BNP Paribas. W ubiegłym roku bank, jako jedna z pierwszych organizacji w Polsce, otrzymał certyfikat „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości”.

- W 2021 roku obchodziliśmy jubileusz piętnastolecia naszej fundacji. Minęło także 10 lat odkąd prowadzimy program wolontariatu pracowniczego. Co ważne, cieszy się on niesłabnącą popularnością wśród naszych pracowników – tylko ubiegłoroczne zaangażowanie można przeliczyć na ponad 3 tysiące 8-godzinnych dni pracy – mówi Joanna Gajda-Wróblewska, kierowniczka zespołu ds. projektów społecznych w Banku BNP Paribas i Członkini Zarządu Fundacji BNP Paribas.

Największą popularnością ponownie mogła pochwalić się Szlachetna Paczka – akcja której inicjatorem jest Stowarzyszenie WIOSNA, i którą bank wspiera jako partner strategiczny od 2018 r. - Cieszy nas ogromne zaangażowanie pracowników, którzy co roku zbierają się wokół tej inicjatywy zarażając pozytywną energią i przyciągając kolejne osoby. Szlachetna Paczka niesie wiele korzyści poza materialną pomocą – to przede wszystkim uwaga i troska okazana innym, dająca siłę i motywację zarówno potrzebującym, jak i wolontariuszom – mówi Joanna Gajda-Wróblewska. W pomoc ponownie włączyli się wolontariusze z banku i spółek Grupy BNP Paribas oraz Stowarzyszenia Absolwentów Programu Klasa – w sumie rekordowe 2610 osób. Dla rodzin w całej Polsce przygotowali 145 paczek, każda o średniej wartości 4 700 zł.

Bank wspiera zaangażowanie pracowników zachęcając ich do udziału zarówno w oddolnych inicjatywach, jak i w tych koordynowanych przez Fundację BNP Paribas. Na wolontariat mogą wykorzystać dodatkowe dwa dni płatnego urlopu w ciągu roku.

Pracownicy mogą angażować się indywidualnie, np. poprzez wolontariat kompetencyjny. Przykładem jest sektorowy program edukacji finansowej młodzieży BAKCYL, w którym bank uczestniczy od samego początku, tj. od 2013 r. W ramach tej inicjatywy w 2021 r. wolontariusze z Banku BNP Paribas przeprowadzili 155 lekcji na temat finansów dla blisko 4 000 uczniów.

- Wolontariat przynosi nie tylko radość z pomagania, ale także wzbogaca o nowe umiejętności dając poczucie sprawczości. Szczególnie widać to na przykładzie naszego „Konkursu na Projekty Wolontariackie”. Oferujemy pracownikom możliwość wspierania wartościowych inicjatyw na rzecz lokalnych społeczności i aktywnego udziału w całym procesie – od identyfikowania wyzwań w swoim otoczeniu i znajdowania ciekawych rozwiązań, po udział w realizacji projektów – mówi Joanna Gajda-Wróblewska. Zgłaszając projekty przygotowane wraz z lokalnymi organizacjami pozarządowymi do „Konkursu na Projekty Wolontariackie”, pracownicy mogą otrzymać grant na realizację wspólnych działań. W ramach ubiegłorocznej 9. edycji konkursu przeprowadzono 55 projektów społecznych, z których każdy został dofinansowany kwotą do 4 000 zł.

Od 2015 r. Fundacja BNP Paribas koordynuje także akcję „Dobre kilometry”, która umożliwia pomaganie poprzez aktywność fizyczną. Uczestnicy pokonują jak największą liczbę kilometrów w sportach dystansowych, a wynik przeliczany jest na darowizny dla organizacji społecznych. W 2021 r. pracownicy banku pokonali 71 951 km, czyli blisko 70 długości Wisły, a głównym beneficjentem akcji było Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji.

Od 2011 r. we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa, Fundacja BNP Paribas organizuje akcję krwiodawstwa „Krwinka”. W 2021 r. pracownicy banku w ramach tej inicjatywy oddali 33 litry krwi (269 litrów od początku trwania akcji).

W minionym roku Bank BNP Paribas, jako jedna z pierwszych organizacji w Polsce, przeszedł wnikliwy audyt warunków i zasad prowadzenia wolontariatu i otrzymał certyfikat „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości” przyznawany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, na podstawie rekomendacji niezależnej Komisji Certyfikacyjnej. Certyfikat jest kolejnym krokiem w promowaniu wolontariatu wśród polskich firm. W 2020 r. przedstawiciele Fundacji BNP Paribas brali udział w pracach nad pierwszą w Polsce Kartą Zasad Wolontariatu Pracowniczego.

Alternatywne formaty

Kontakt dla Mediów

Izabela Tworzydło

Dyrektorka Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka prasowa

BNP Paribas Bank Polska

napisz wiadomość

Biuro Prasowe

BNP Paribas Bank Polska

Kasprzaka 2

01-211 Warszawa

napisz wiadomość